Nadchodzi Stellantis - jest zgoda KE na fuzję PSA i FCA
Dzięki fuzji powstanie Stellantis, czwarta co do wielkości firma samochodowa na świecie po VW, Renault-Nissan i Toyocie
22.12.2020

Nadchodzi Stellantis - jest zgoda KE na fuzję PSA i FCA

Jest zgoda Komisji Europejskiej na fuzję grup PSA i FCA. Jeżeli 4 stycznia 2021 akcjonariusze obu firm potwierdzą wolę połączenia, to wówczas powstanie 4. na świecie producent samochodów pod nazwą Stellantis.

Unijne organy ds. konkurencji oficjalnie zatwierdziły planowane połączenie spółki macierzystej Opla – Peugeot - Citroena (PSA) i Fiata Chryslera (FCA). Analizy rozpoczęto już w lipcu tego roku.
Dzięki fuzji powstanie czwarta co do wielkości firma samochodowa na świecie po VW, Renault-Nissan i Toyocie, a połączenie powinno nastąpić najpóźniej do końca marca 2021 roku.

- Możemy zatwierdzić połączenie Fiata Chryslera i Peugeota SA, ponieważ ich zobowiązania ułatwią wejście i ekspansję nowych dostawców na rynku lekkich samochodów dostawczych - powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz ds. Konkurencji.

W ramach fuzji PSA i FCA otrzymają po 50 procent nowego joint venture. Roczna sprzedaż nowej spółki pod nazwą Stellantis przekroczy 8,7 miliona pojazdów i obejmie łącznie 14 marek. Szacuje się, że zysk wyniósłby ponad 11 miliardów euro rocznie, zaś połączenie obu grup powinno odbyć się bez zamykania zakładów.

Stellantis

PSA i FCA oszacowały jednorazowe koszty fuzji na 2,8 mld euro. Podczas zaplanowanego na 4 stycznia 2021 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia właściciele akcji przyszłego Stellantisa będą musieli ostatecznie potwierdzić, czy rzeczywiście chcą połączenia obu firm.

Zgoda na fuzję to także zielone światło na powrót marki Peugeot na rynek amerykański. Spekuluje się, że rok 2023 wydaje się najbardziej prawdopodobny jeśli chodzi o wprowadzenie do sprzedaży wybranych modeli tej francuskiej marki w USA.