Nowe Suzuki S-CROSS zadebiutowało podczas światowej premiery online!
Nowy S-CROSS został wyposażony w zaawansowaną technologię
27.11.2021

Nowe Suzuki S-CROSS zadebiutowało podczas światowej premiery online!

Suzuki zaprezentowało swój najnowszy model S-CROSS. Zdaniem producenta, ten nowoczesny SUV charakteryzuje się zawansowanym designem i wysoką funkcjonalnością.


Samochód prezentuje się ładnie m.in. dzięki osłonie chłodnicy w kolorze fortepianowej czerni. Wydatny grill otrzymał logo marki estetycznie wkomponowane w chromowaną listwę. Kluczowym elementem są też kwadratowe nadkola.

Suzuki

Samochód może pomieścić pięć dorosłych osób. Obszerny bagażnik o pojemności 430 litrów pozwala zmieścić przedmioty o różnych gabarytach. Przeszklony dach składający się z dwóch przesuwnych paneli zajmuje powierzchnię od przednich aż po tylne siedzenia. Gdy dach jest zamknięty całkowita długość paneli wynosi 100 cm. Po otwarciu powierzchnia przeszklona wynosi 56 cm.

Zaawansowana technologia

Nowy S-CROSS został wyposażony w zaawansowaną technologię. Kierowca ma do dyspozycji turbodoładowany silnik 1.4 BOOSTERJET z bezpośrednim wtryskiem paliwa i układem mild hybrid 48 SHVS. Składa się on z trzech głównych elementów: urządzenia ISG 48V z funkcją silnika elektrycznego, akumulatora litowo-jonowego 48V i przetwornicy prądu stałego z 48V na 12V. Podwyższone napięcie urządzenia ISG pozwala wygenerować wyższą moc i moment obrotowy.

Najważniejsze zalety układu mild hybrid to funkcje uzupełniania i kompensowania momentu obrotowego, które wykorzystują urządzenie ISG pracujące w trybie silnika elektrycznego do zwiększania momentu obrotowego podczas ruszania i przyspieszania.

Suzuki

System ALLGRIP SELE

System napędu na cztery koła ALLGRIP SELECT daje możliwość wyboru jednego z czterech dostępnych trybów pracy w zależności od warunków drogowych. Kierowca korzystając z pokrętła może ustawić tryb: auto, sport, snow lub lock. Dostosowuje ilość momentu obrotowego dostarczanego na tylne koła i wykorzystuje ESP, moc silnika, wspomaganie kierownicy oraz inne systemy pokładowe do realizacji czterech trybów jazdy.

Suzuki

Nowy S-CROSS jest wyposażony w stację multimedialną z 9-calowym ekranem dotykowym, rozpoznawaniem poleceń głosowych, zestawem głośno mówiącym Bluetooth oraz technologią łączności Apple CarPlay i Android Auto. Standardowe rozwiązania obejmują tuner radiowy oraz możliwość podłączenia zewnętrznych nośników muzyki czy plików filmowych (np. przez port USB). Wyświetlacz prezentuje również komunikaty dotyczące zużycia paliwa, zasięgu, stanu pracy systemu mild hybrid (SHVS) czy ostrzeżeń. Na ekranie można także obserwować obraz z kamery cofania i tylnych czujników parkingowych oraz widok z kamer 360o.

Suzuki

Suzuki Safety Support

Nowy S-CROSS jest wyposażony w system Suzuki Safety Support wykorzystujący kamery i czujniki, aby pomóc kierowcy w bezpiecznym prowadzeniu auta. Podczas jazdy system DSBS wykorzystując kamerę jednoobiektywową i czujnik laserowy wykrywa pojazd lub pieszego przed samochodem. W przypadku ryzyka kolizji ostrzega kierowcę lub inicjuje automatyczne hamowanie, w zależności od sytuacji. Adaptacyjny tempomat ACC z systemem Stop & Go i sześciobiegową skrzynią automatyczną pomaga utrzymywać zadaną prędkość, stale zachowując ustaloną odległość od poprzedzającego pojazdu. Układ może nawet całkowicie automatycznie zatrzymać samochód, a następnie ruszyć za poprzedzającym pojazdem (jeśli ruszy w ciągu 2 sekund). Widok 360 stopni zapewnia kierowcy dodatkowe bezpieczeństwo i wygodę. Cztery kamery (przednia, tylna i po obu bokach) tworzą różne widoki na 9-calowym wyświetlaczu w kabinie, w tym widok 3D przydatny przy ruszaniu lub widok z lotu ptaka ułatwiający parkowanie.

Suzuki

Inne systemy wsparcia kierowcy w nowym Suzuki S-CROSS to ostrzeganie o zjeżdżaniu z pasa ruchu), przeciwdziałanie zjeżdżaniu z pasa ruchu, ostrzeganie o niestabilności kierunku jazdy, rozpoznawanie znaków drogowych), monitorowanie martwych pól widoczności), wspomaganie ruszania na wzniesieniu, ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu).
Ceny tego samochodu w Polsce zaczynają się od 84 500 zł. (ms)