Kompaktowy EQB – kolejny elektryczny SUV Mercedesa
Tradycyjnie Mercedesa EQB cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa
21.11.2021

Kompaktowy EQB – kolejny elektryczny SUV Mercedesa

Niebawem w ofercie Mercedes-EQ pojawi się kolejny SUV: kompaktowy EQB z nawet 7 miejscami dla podróżujących. Początkowo do wyboru będą dwie mocne wersje napędowe: EQB 300 4MATIC o mocy 229 KM oraz EQB 350 4MATIC o mocy 293 KM. Później do gamy dołączą kolejne warianty dopasowane do wymagań klientów, w tym wersja o szczególnie długim zasięgu.


To unikalna propozycja w swojej klasie i drugi kompaktowy SUV w rodzinie Mercedes-EQ. Jego charakterystycznie stylizowane nadwozie kryje funkcjonalną, przestronną kabinę – na życzenie z miejscem nawet dla 7 osób, a także pojemny i praktyczny bagażnik.

Mercedes EQB

Tradycyjnie Mercedesa EQB cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa, wzorowy komfort i rozbudowane funkcje z zakresu łączności – to wszystko w estetyce typowej dla modeli Mercedes-EQ.

Początkowo do oferty trafią dwie mocne wersje z napędem obu osi. W obu przypadkach przednie koła napędza silnik asynchroniczny. Jednostka elektryczna, przekładnia o stałym przełożeniu wraz z mechanizmem różnicowym, układ chłodzenia i energoelektronika tworzą tu zintegrowany, zwarty moduł – tzw. elektryczny układ napędowy (eATS).

Mercedes EQB

Wersje EQB 300 4MATIC i EQB 350 4MATIC mają moduł eATS także przy tylnej osi. Zastosowano tam nowo opracowany silnik synchroniczny z magnesami trwałymi. Zaletami tej konstrukcji są: duża gęstość mocy i spójność jej oddawania oraz wysoka efektywność.

W wersjach 4MATIC zapotrzebowanie na siłę napędową pomiędzy przednią a tylną osią jest inteligentnie regulowane w zależności od sytuacji – 100 razy na sekundę. Koncepcja napędu Mercedes-EQ skupia się na optymalizacji zużycia prądu poprzez jak najczęstsze wykorzystywanie tylnego silnika elektrycznego. Przy częściowym obciążeniu jednostka asynchroniczna na przedniej osi generuje jedynie minimalne straty wynikające z oporu.

Mercedes EQB

Elektryczne samochody Mercedes-EQ cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w okresie od stycznia do czerwca 2021 r. klienci odebrali ponad 19 tys. egzemplarzy modeli EQA. (ms)