Paryż: do 2024 r 10 tys. taksówek z napędem wodorowym
Toyota Mirai to nie tylko ekologiczne auto, które nie emituje CO2 ani spalin i nie generuje hałasu
10.02.2021

Paryż: do 2024 r 10 tys. taksówek z napędem wodorowym

Do 2024 roku 10 tysięcy taksówek w stolicy Francji ma mieć napęd wodorowy - planuje firma HysetCo, do której należy paryski operator wodorowych taksówek Hype. Kupiła ona właśnie znane paryskie przedsiębiorstwa taksówkowe Slota i wymieni jej całą flotę 600 samochodów z silnikiem Diesla na bezemisyjne, wodorowe Toyoty Mirai. HysetCo chce przekonać inne tamtejsze przedsiębiorstwa taksówkarskie, aby przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 r. wymieniły swoją flotę na zeroemisyjne auta z napędem wodorowym.

Taksówki z silnikami Diesla, które obecnie znajdują się we flocie marki Slota, będą stopniowo wymieniane na sedany Toyota Mirai, których elektryczny silnik jest zasilany energią z ogniw paliwowych. Nowe bezemisyjne auta trafią na ulice Paryża pod marką Hype, a HysetCo ma nadzieję wymienić wszystkie diesle na auta wodorowe do końca tego roku.

Aby usprawnić obsługę paryskich taksówek na wodór, sieć punktów tankowania wodoru w Paryżu i okolicach zostanie rozbudowana o kolejne stacje wodorowe, sfinansowane z funduszy rządowej Agencji Transformacji Ekologicznej, europejskiej organizacji Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking oraz władz regionu Ile-de-France. Równolegle HysetCo planuje rozbudować własną sieć stacji tankowania wodoru do około 20 do końca 2024 roku. W tym roku firma otworzy dwie nowe takie stacje, które dołączą do trzech już istniejących.

Obecnie po Paryżu jeździ około 100 wodorowych taksówek Toyota Mirai pod marką Hype. Samochód taki ma podobny zasięg do samochodów spalinowych i tankuje się go w trzy minuty. Pasażerowie obsługiwani są bezemisyjnym autem, a kierowca nie traci czasu na ładowanie akumulatora. Toyota Mirai to nie tylko ekologiczne auto, które nie emituje CO2 ani spalin i nie generuje hałasu, ale także komfortowy sedan średniej wielkości o przestronnym wnętrzu i bagażniku, który sprawdza się w roli taksówki.

HysetCo planuje doprowadzić do tego, aby w Paryżu i okolicach wymienić 10 000 spalinowych taksówek na Toyoty Mirai. To jedna piąta wszystkich taksówek w tym regionie. Firma zamierza osiągnąć ten cel do końca 2024 roku, w dużej mierze w związku z przygotowaniami Paryża do roli gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Koszty użytkowania wodorowych Toyot będą porównywalne z konwencjonalnymi samochodami spalinowymi.
HysetCo to firma specjalizująca się w transporcie wodorowym, do której należy największa na świecie flota taksówek z wodorowym napędem marki Hype. Spółka zebrała od inwestorów 80 milionów euro na zakup Slota Group, jednego z najlepiej znanych operatorów taksówek w Paryżu. (opr. ms)