Ryzykowna jazda bez uprawnień
Od Nowego Roku konsekwencje finansowe za jazdę bez uprawnień będą jeszcze bardziej dotkliwe
14.12.2021

Ryzykowna jazda bez uprawnień

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent, zaostrza kary dla osób prowadzących pojazd bez wymaganych uprawnień. Już od 1 stycznia 2022 roku kierowanie pojazdem bez uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.Inspektorzy ITD z Lublina zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą 20 sztuk bydła w naczepie. Za kierownicą siedział 28 letni mężczyzna, który przejechał już tego dnia prawie 300 kilometrów. Kierowca nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu z naczepą. Nigdy nie uzyskał prawa jazdy kategorii E. Zaskakujące było tłumaczenie mężczyzny. Stwierdził, że chciał poćwiczyć jazdę z „ogonem”, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik egzaminu państwowego. Ta „jazda próbna” zakończyła się konsekwencjami. Dodatkowo, kierowca nie rejestrował swojego czasu pracy, pomimo posiadania przy sobie karty kierowcy.

Analizując dane zapisane w pamięci tachografu ustalono, że kierowca przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy. 28 latek nie okazał także licencji uprawniającej do transportu zwierząt i do wykonywania zadań opiekuna zwierząt. W tym przypadku wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w kwocie 12 tys. złotych. Kierującego, za szereg stwierdzonych naruszeń, ukarano mandatami karnymi na łączną kwotę 2,6 tys. zł. To dużo więcej niż wykupienie kilku jazd doszkalających.

Niestety, od Nowego Roku konsekwencje finansowe za tego typu naruszenie będą jeszcze bardziej dotkliwe. Kierowanie pojazdem bez uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł. (ww)