Mercedes EQA – e-SUV z gwiazdą
EQA ma opływowy kształt i asymetrycznie zamontowaną kamerę
18.10.2021

Mercedes EQA – e-SUV z gwiazdą

Elektryczny kompaktowy SUV EQA należy do submarki “EQ”, będącej częścią marki-matki Mercedes-Benz. Modele sygnowane EQ coraz częściej będziemy widywać na europejskich drogach.


Elektryczny zespół napędowy EQA 250 to zintegrowany, zwarty moduł zamontowany przy przedniej osi. Podczas hamowania silniki elektryczne stają się alternatorami i generują energię elektryczną (rekuperacja) na potrzeby ładowania akumulatora 66kWh. Bateria składa się z pięciu modułów i znajduje pod kabiną pasażerską, pośrodku pojazdu. Nieco poniżej spodu akumulatora przebiegają dolne krawędzie osłon progów. Prześwit EQA wynosi 20 cm.

W akumulatorze zastosowano konstrukcję „dwupoziomową”. Przed potencjalnym uszkodzeniem z zewnątrz chroni go aluminiowa obudowa, jak również sama struktura nadwozia. Obudowa stanowi element konstrukcji pojazdu, a tym samym jest integralną częścią przenoszącą energię w razie zderzenia. W utrzymaniu optymalnego zakresu temperatur pomaga znajdująca się pod baterią płyta chłodząca, która może ją podgrzać lub schłodzić.

NowoczesnaFlota
EQA to kolejny udany model z gamy zelektryfikowanych modeli EQ Mercedesa


Co ciekawe, to przy korzystaniu z inteligentnej nawigacji akumulator zostanie podgrzany lub schłodzony podczas jazdy – tak, aby znajdował się w idealnym oknie temperaturowym podczas „tankowania” przy szybkich ładowarkach DC. Warto dodać, że EQA może był ładowany mocą do 100 kW, a takich ładowarek pojawia się w Polsce zaraz więcej. Gdyby akumulator nie został przygotowany do procesu ładowania nie byłby ładowany optymalnie. Standardem już jest, że akumulator i inne podzespoły układu elektrycznego są objęte rozszerzoną gwarancję. Nie inaczej jest w przypadku Mercedesa; u niemieckiej marki gwarancja obejmuje 8 lat lub do osiągnięcia przebiegu 160 000 km.

 

NowoczesnaFlota
Mercedes oferuje wiele kolorów ambientowego oświetlenia wnętrza, w tym dysz nawiewu powietrza


Mercedes planuje w przyszłości mocniejsze warianty, które zostaną wyposażone w dodatkowy elektryczny zespół napędowy przy tylnej osi. Pewnie wtedy otrzymają sygnaturę “4matic”.

NowoczesnaFlota
Mercedes EQA zapewnia komfortowe miejsce pracy kierowcy


Ładowarka pokładowa zapewnia wygodny sposób ładowania przy użyciu prądu przemiennego (AC) z mocą do 11 kW – jest to dobry wynik; niewiele samochodów elektrycznych oferuje ładowarki o większej mocy.

EQA dysponuje również zaawansowanym systemem zarządzania ciepłem z pompą ciepła w standardzie. Postojowa klimatyzacja może być uruchomiona przed rozpoczęciem jazdy – przez system operacyjny MBUX lub za pomocą aplikacji “Mercedes me”. Najlepiej z klimatyzacji postojowej korzystać podczas ładowania – energia pochodzi wtedy z prądu ładowania i nie wpływa na zasięg.

NowoczesnaFlota
Kierowca może wybierać między różnymi wariantami wyświetlania informacji - od formy klasycznej do futurystycznej


W trybie ECO system przełącza się na powolniejszą reaktywności dodatkowych odbiorników, zmniejszając zużycie prądu i zwiększając zasięg. Podstawowe tryby jazdy przełącza się manetką przy kolumnie kierownicy.

Mercedes EQA ma współczynnik powietrza Cd od 0,28, EQA i dorównuje dobremu wynikowi osiągniętemu przez jego „brata” – GLA. Można by się spodziewać nieco lepszego wyniku ponieważ przód auta jest pozbawiony, zaburzającego opływ powietrza, wlotu chłodnicy. Z drugiej strony EQA ma większe koła, które mogą dawać nieco większy opór aerodynamiczny.

Nabywcy w 100% elektrycznych modeli Mercedes-EQ oraz hybryd plug-in Mercedes-Benz mogą korzystać z usługi “Mercedes me Charge”, która znacząco ułatwia ładowanie pojazdu na publicznych stacjach AC i DC. W ramach “Mercedes me Charge” użytkownik pojazdu ma do dyspozycji kartę, która zapewnia dostęp do ponad 500 punktów ładowania w Polsce oraz niemal 200 tysięcy takich punktów w całej Europie.

NowoczesnaFlota
Wiele funkcji EQA obsługujemy gładzikiem


Usługa “Mercedes me Charge” obejmuje też zintegrowaną funkcję płatności – z końcem miesiąca rozliczeniowego właściciel otrzymuje jedną zbiorczą fakturę ze szczegółowym wykazem poszczególnych ładowań. Wyszukiwanie stacji ładowania jest możliwe za pomocą wbudowanej nawigacji. Wyszukiwarka jest w stanie podać szczegóły stacji (m.in. moc ładowania), a nawet informacje na temat jej zajętości oraz ceny prądu.

W ramach promocji roczna subskrypcja usługi Mercedes me Charge jest bezpłatnie oferowana nabywcom EQA (właściciele EQC oraz EQS w cenie pojazdu otrzymują 3-letnią subskrypcję).

NowoczesnaFlota
W ramach “Mercedes me Charge” użytkownik pojazdu ma do dyspozycji kartę, która zapewnia dostęp do ponad 500 punktów ładowania w Polsce

Standardowe wyposażenie EQA obejmuje m.in. reflektory LED, elektrycznie sterowaną pokrywę bagażnika, aluminiowe relingi dachowe, 18-calowe obręcze z lekkich stopów, tapicerkę częściowo wykonaną z syntetycznej skóry ARTICO, wielofunkcyjną kierownicę obszytą skórą, czujnik deszczu, aktywnego asystenta pasa ruchu, układ antykolizyjny, klimatyzację automatyczną, kamerę cofania, komfortowe fotele z regulacją podparcia lędźwiowego, inteligentną nawigację, nastrojowe oświetlenie w 64 odcieniach do wyboru oraz pokładową ładowarkę AC o mocy 11 kW.

Spodziewamy się, że wkrótce do testowanej wersji Mercedesa EQA dołączą kolejne. Będą to EQA 300 4MATIC (228 KM, 390 Nm) i EQA 350 4MATIC (292 KM, 520 Nm)