Zarządzaj flotą, ubezpieczeniem i bezpieczeństwem z PZU iFlota
Konrad Owsiński, dyrektor ds. underwritingu ubezpieczeń komunikacyjnych w Biurze Analiz i Oceny Ryzyka Ubezpieczeń Korporacyjnych PZU
04.04.2022

Zarządzaj flotą, ubezpieczeniem i bezpieczeństwem z PZU iFlota

Powszechny Zakład Ubezpieczeń rozszerza pakiet rozwiązań dla korporacyjnych klientów flotowych o nowoczesny system PZU iFlota. Jego trzy najważniejsze funkcje to zarządzanie flotą, ubezpieczeniem i bezpieczeństwem. Koszt użytkowania systemu dla całej floty to 189 zł za rok. O szczegóły PZU iFlota zapytaliśmy Konrada Owsińskiego, dyrektora ds. underwritingu ubezpieczeń komunikacyjnych w Biurze Analiz i Oceny Ryzyka Ubezpieczeń Korporacyjnych PZU.


Redakcja: Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów do zarządzania flotą. Skąd pomysł na stworzenie PZU iFlota?


Konrad Owsiński: Zarządzanie flotą samochodów firmowych jest jednym z bardziej wymagających zadań w firmie. O ile w dużych przedsiębiorstwach stanowisko fleet managera jest obowiązkowe, to w mniejszych flotach zarządzanie często spada na właściciela firmy lub pracowników administracji, dla których jest tylko jednym z wielu zadań. Potwierdzają to również nasi inżynierowie z Zespołu Zarządzania Ryzykiem Flot PZU, którzy na co dzień pracują z flotami małymi, średnimi, jak i takimi, które liczą tysiące samochodów. Dlatego narodził się pomysł, żeby stworzyć taki program i pomóc klientom w zarządzaniu flotą, ograniczeniu szkodowości i wesprzeć ich w optymalizacji kosztów zarządzania flotą.

Brzmi ciekawie… Od kiedy system PZU iFlota będzie dostępny dla klientów? Proszę opowiedzieć o najważniejszych korzyściach z punktu widzenia osoby zarządzającej flotą w przedsiębiorstwie.

System PZU iFlota dostępny jest w ofercie korporacyjnej PZU dla klientów flotowych od początku kwietnia. Trzy najważniejsze funkcje z punktu widzenia osoby zarządzającej flotą w przedsiębiorstwie to zarządzanie flotą, ubezpieczeniem i bezpieczeństwem. Na szczególną uwagę zasługuje kompleksowość naszego rozwiązania. W jednym miejscu fleet manager ma dane o pojazdach, kierowcach, kosztach czy wykroczeniach drogowych. A także powiadomienia, które przypomną mu o zbliżających się zadaniach takich jak przeglądy okresowe pojazdów, szkolenia, odnowienia uprawień kierowców czy płatności rat. Jednak ogromną wartością PZU iFlota jest integracja z systemami PZU. Dostęp do danych o bieżących polisach i szkodach z AC i OC, a także możliwość zgłaszania szkód z poziomu aplikacji, to duże ułatwienie dla zarządzających flotą.

Chciałbym podkreślić, iż dostęp do informacji o szkodach z ubezpieczenia OC stanowi o unikalności naszego systemu. O ile szkody z AC są klientowi zawsze znane, gdyż dotyczą pojazdów floty, to szkody z ubezpieczenia OC są zgłaszane bezpośrednio do ubezpieczyciela i klient dowiaduje się o nich znacznie później - bo dopiero na etapie likwidacji szkód lub jest z nimi konfrontowany przy odnowieniu ubezpieczenia, kiedy otrzymuje od ubezpieczyciela zaświadczenie szkodowe. Dlatego zadbaliśmy, aby w PZU iFlota klient miał na bieżąco informację o wszelkich szkodach, a w razie pytań czy wątpliwości mógł skontaktować się z opiekunem z ramienia PZU.

Do modułu ubezpieczeniowego dostęp może mieć zarówno klient, jak i obsługujący go agent ubezpieczeniowy czy broker. Trzecim elementem są działania prewencyjne nakierowane na poprawę bezpieczeństwa floty. W ramach tego modułu, na bazie historii szkód u klienta i jej analizy, zarządzający flotą uzyska informacje, jakie są przyczyny szkód, którzy kierowcy je generują i jakie działania prewencyjne należy wdrożyć, by ten stan zmienić. Wsparciem dla managera, jak i kierowców będzie możliwość skorzystania z bardzo rozbudowanej bazy wiedzy, w której przygotowaliśmy szkolenia, pigułki wiedzy, e-learningi i blog.

Jak widać narzędzie jest bardzo uniwersalne i może być wykorzystywane w każdej flocie, zarówno tej lekkiej, mieszanej, jak i ciężkiej. Z systemu może korzystać klient korporacyjny PZU, który spełni łącznie dwa warunki. Pierwszy to czynne ubezpieczenie flotowe, a drugi to uregulowanie opłaty w wysokości 189 zł za rok. Cena jest bardzo atrakcyjna i dotyczy całej floty, bez względu na jej wielkość i rodzaj.

Czy PZU iFlota umożliwia analizę danych?

Oczywiście! Kierownik floty może stworzyć raporty o dowolnym układzie, oparte na danych zawartych w systemie i wyciągać z nich wnioski. Dla przykładu, łącząc moduł ubezpieczeniowy z modułem do zarządzania bezpieczeństwem floty, fleet manager od razu wie, na którym numerze rejestracyjnym jest najwięcej szkód, jakie dokładnie są to szkody i jak im przeciwdziałać. Jeżeli system zostanie uzupełniony danymi dotyczącymi kierowców, to jednocześnie wie, który kierowca te szkody powoduje. Co ważne kierownik floty nie musi samodzielnie wprowadzać danych dot. pojazdów, polis i szkód, ponieważ PZU automatycznie zasila system tymi danymi. Oczywiście klient może na bieżąco wprowadzać nowe dane dotyczące np. kierowców, kosztów paliwa, czy przeglądów. Do tych danych nie mamy dostępu.

Dodam, że PZU iFlota to bardzo bezpieczny system. Zbudowaliśmy go wspólnie z naszym partnerem technologicznym firmą VivaDrive, która specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań dla flot. System został bardzo dokładnie sprawdzony i przetestowany pod względem bezpieczeństwa danych. Przeszedł też pomyślnie wszystkie wymagane testy bezpieczeństwa wymagane przez PZU.

A jak można wykupić dostęp do systemu?

Wystarczy zwrócić się bezpośrednio do oddziału sprzedaży korporacyjnej PZU. Proces aktywacji jest krótki, po wniesieniu opłaty praktycznie od razu można korzystać z systemu. Dzięki zintegrowaniu PZU iFlota z naszymi systemami dziedzinowymi, już po pierwszym zalogowaniu klient czy pośrednik ubezpieczeniowy będzie widział szereg informacji i będzie mógł wprowadzać dodatkowe dane. Przygotowaliśmy też ulotkę i film demo, który pokazuje system. Można je obejrzeć na naszej korporacyjnej stronie internetowej: www.pzu.pl/korpo i na stronie programu PZU iFlota: www.pzu.pl/pzuiflota .

Dziękujemy za rozmowę