Tachografowe wykroczenia i ich skutki
Ingerencja we wskazania licznika jest przestępstwem (Foto: WITD Kielce)
13.09.2023

Tachografowe wykroczenia i ich skutki

Zabroniona ingerencja w pracę tachografu i drogomierza pojazdu to przestępstwo. Niestety, nie wszyscy kierowcy zdaja sobie z tego sprawę, co nie tylko powoduje określone skutki prawne, ale ma istotny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego z racji przemęczonego i niewyspanego kierowcy. Oto kilka przykładów takich zachowań.




Kierowca ciężarówki zwrócił na siebie uwagę inspektorów świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna nie zatrzymał się przed znakiem „stop” oraz rejestrował fikcyjny odpoczynek podczas jazdy. Za ingerencję w pracę tachografu stracił prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące i został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji. Manipulację stwierdzili inspektorzy świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Swoje czynności w tej sprawie wykonywali też wezwani funkcjonariusze Policji.

W ubiegłym tygodniu na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał polski ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Powodem interwencji było niezastosowanie się kierującego do znaku „stop” (B-20). Za kierownicą zestawu siedział sam właściciel firmy, który jechał bez ładunku do Starachowic.

W trakcie czynności kontrolnych, inspektorzy stwierdzili, że kierowca – przedsiębiorca zapisuje w tachografie i na karcie odpoczynek zamiast jazdy. Manipulacja czasem pracy trwała od momentu rozpoczęcia przez kierowcę dziennego okresu pracy aż do zatrzymania do kontroli drogowej przez inspektorów ITD. Inspektorzy nakazali kierowcy odpięcie naczepy od ciągnika siodłowego. Do czujnika impulsów ruchu samochodu ciężarowego był przyczepiony magnes owinięty czarną tkaniną.

Do czujnika impulsów ruchu samochodu ciężarowego był przyczepiony magnes owinięty czarną tkaniną. Ten przedmiot zakłócał prawidłowe działanie tachografu. (Foto: WITD Kielce)


Kontrola zakończyła się zatrzymaniem prawa jazdy kierowcy na najbliższe trzy miesiące i nałożeniem mandatu karnego za niezastosowanie się do znaku „stop”. To nie wszystkie konsekwencje. Za użycie przedmiotu zakłócającego pracę tachografu zostanie wszczęte postępowanie z ustawy o transporcie drogowym wobec przedsiębiorcy. Grozi mu nie tylko kara pieniężna, ale również odpowiedzialność z kodeksu karnego. Mężczyznę przekazano do dalszych czynności w tej sprawie funkcjonariuszom z miejscowej jednostki Policji.

Przepisy precyzyjnie określają, że ingerencja we wskazania licznika jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat.

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (ww)