BP Advertisement
Leasing będzie królował
Dane rynkowe pokazują, że branża leasingowa w segmencie finansowania samochodów osobowych zakończy ten rok na dużym plusie (Foto: pexels)
03.11.2023

Leasing będzie królował

Leasing „full-service" oraz finansowanie samochodów używanych – to najbardziej obiecujące segmenty rynku finansowania według najnowszych analiz firmy konsultingowej McKinsey. Raport dotyczy wybranych krajów Europy i wybiega aż do 2030 roku.


Analitycy McKinsey wzięli pod lupę trendy w pięciu państwach Starego Kontynentu – Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Łącznie odpowiadają one za 50-60 proc. całego europejskiego rynku finansowania nabycia pojazdów – poczynając od nowych i używanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych (LCV), przez typowe samochody dostawcze, ciężarówki i busy, aż po jednoślady. Autorzy raportu uwzględnili ich finansowanie m.in. poprzez kredyty, w leasingu finansowym, w tzw. leasingu „full-service" (grupa obejmująca najpopularniejszy w Polsce leasing operacyjny oraz wynajem długoterminowy) oraz usługi ubezpieczeniowe dostarczane przez firmy leasingowe.

„Full-service" coraz ważniejszy

Według McKinsey w 2030 roku roczne przychody dostawców finansowania będą większe o 25 mld euro rocznie niż w roku bieżącym, a cały rynek w badanych krajach będzie rósł w średnim tempie 4 proc. rocznie. Ponad 90 proc. całkowitych przychodów będzie stanowiło finansowanie samochodów osobowych i lekkich dostawczych (LCV).

Jeśli chodzi o formy finansowania, do najbardziej obiecujących autorzy raportu zaliczają leasing „full-service” oraz, wydzielone ze wszystkich form finansowania, finansowanie samochodów używanych. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fakt, że konsumenci i firmy w coraz większym stopniu preferują różne elastyczne opcje nabywania i korzystania z samochodów.

Aby wykorzystać swoje szanse, dostawcy finansowania muszą jednak wziąć pod uwagę nowe wyzwania na rynku, nowe technologie i oczekiwania klientów. Najlepsze perspektywy ma podejście do biznesu oparte na analizie danych, pozwalającej optymalizować sprzedaż samochodów z wykorzystaniem zarówno kanałów cyfrowych, jak i istniejących sieci zbytu.
Proste oferty plus zaawansowana technologia

Autorzy raportu McKinsey podkreślają znaczenie konkurencyjnych cenowo ofert finansowania, skonstruowanych w sposób łatwy do zrozumienia i wygodnych dla klientów, a zarazem prostych w zarządzaniu dla samych firm finansowych. Pomóc w tym mogą zaawansowane technologie, takie jak chmura i sztuczna inteligencja.

Dane za pierwsze półrocze 2023 r. pokazują, że branża leasingowa w segmencie finansowania samochodów osobowych zakończy ten rok na dużym plusie. (ms)