Spokojnego nowego Iveco
Jakie auta używane lubią Polacy wg Autohero
W rankingu Autohero TOP 5 modeli najczęściej wybieranych przez Polaków to SUV-y
02.02.2024

Jakie auta używane lubią Polacy wg Autohero

Autohero, czołowy europejski sklep internetowy z samochodami używanymi, zaprezentował marki i modele aut najchętniej kupowanych w tym sklepie w 2023 roku w Polsce. Spośród samochodów dostępnych online na autohero.com, preferencje Polaków są bardzo podobne do tych, które mają kupujący nowe samochody.Zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), aż 12 z 20 najczęściej wybieranych nowych samochodów w Polsce w 2023 roku to SUV-y i crossovery. W rankingu Autohero TOP 5 modeli najczęściej wybieranych przez Polaków to rzeczywiście SUVy. Ogólnie stanowiły one 50,1% typów nadwozi wybieranych przez Polaków w Autohero. Najczęściej wybieranymi markami przez Polaków były: Opel, Hyundai i Ford.

Prowadzi Opel, osiągając 10,6% całkowitej sprzedaży firmy w Polsce w 2023 roku, nieznacznie wyprzedzając Hyundai'a, który miał 10% sprzedaży. Ford zajął trzecie miejsce, stanowiąc 8,3% sprzedaży Autohero. Kia (8,1%) i Renault (6,7%) zamykały pierwszą piątkę.

Dominacja modeli SUV

Stanowiąc odzwierciedlenie tendencji na rynku aut nowych, również modele SUV były gwiazdami sprzedaży Autohero w 2023 roku. Pierwszą piątkę stanowiły: Kia Sportage, Ford Kuga, Hyundai Tucson, Opel Mokka i Nissan Qashqai. Klienci Autohero z pewnością doceniają oczywiste zalety SUV-ów, takie jak bardziej przestronne bagażniki, łatwiejsze wsiadanie, zmniejszone ryzyko zarysowania zderzaków podczas parkowania przy krawężnikach lub uszkodzenia zawieszenia na nieutwardzonych drogach. SUV-y stanowiły 50,1% typów nadwozi wszystkich samochodów kupionych w Autohero Polska w 2023 roku, przy czym kombi były drugim najpopularniejszym typem nadwozia (16,9%), a samochody kompaktowe zajęły trzecie miejsce (16,2%).

Wybór koloru raczej tradycyjny

Patrząc na najpopularniejsze kolory wśród używanych samochodów w Polsce, dominują wyraźnie neutralne barwy. Ponad jedna czwarta (26,3%) osób zdecydowała się na używany samochód w kolorze szarym w 2023 roku, a w dalszej kolejności na pojazd w kolorze czarnym (25,7%) i białym (22,3%). Czwarte i piąte miejsce są już bardziej kolorowe: 8,3% wszystkich klientów Autohero w Polsce wybrało pojazd w kolorze niebieskim w 2023 roku, podczas gdy 5,7% wszystkich kupujących preferowało czerwony.

Sklep Autohero dysponuje kilkoma tysiącami sprawdzonych, używanych samochodów, na które udziela gwarancji. (ms)