BP Advertisement
Wielton - łatwy start
Opel Vivaro Electric – wszechstronny „koń roboczy”
20.11.2023

Opel Vivaro Electric – wszechstronny „koń roboczy”

Jako stylowy i wszechstronny określa producent nowego Opla Vivaro Electric. Samochód wyposażony został w liczne nowe funkcje. Przy wysokości około 1,90 metra, Vivaro Electric może parkować na podziemnych parkingach, a dzięki praktycznej konstrukcji umieszczonego pod podłogą akumulatora, samochód ten oferuje pełną wszechstronność w zakresie wykorzystania przestrzeni i pojemności bagażnika.


Samochód jest dostępny z akumulatorem o pojemności 50 kWh lub 75 kWh. Dzięki udoskonalonemu akumulatorowi o pojemności 75 kWh, nowy model ma zasięg do 350 km. bez przerwy na ładowanie – czyli o ponad 20 km więcej niż dotychczas. Vivaro Electric posiada układ hamulcowy z odzyskiem energii, który obsługuje się za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy.

Opel Vivaro Electric

Do wyboru są trzy poziomy hamowania regeneracyjnego, w zależności od żądanego odzysku energii. Pojazd elektryczny można w szybkim czasie naładować, używając ładowarki pokładowej o mocy 11 kW. Na 100-kilowatowej stałoprądowej stacji szybkiego ładowania krótki postój na doładowanie od 5 do 80 procent pojemności akumulatora zajmuje około 38 minut. W przypadku akumulatora o pojemności 50 kWh i 45 minut w przypadku akumulatora o pojemności 75 kWh.

Opel
Opel Vivaro Electric

Nowy Opel Vivaro Electric jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 100 kW/136 KM. Maksymalny moment obrotowy 260 Nm jest dostępny zaraz po wciśnięciu pedału gazu. Maksymalna prędkość - 130 km/h. W zależności od preferencji, kierowca może wybrać jeden z trzech trybów jazdy: Normal, Eco lub Power.

Akumulator zasili inne urządzenia elektryczne

Absolutną nowością jest możliwość wykorzystania akumulatora trakcyjnego jako źródła zasilania dla innych urządzeń elektrycznych. Działa to za pośrednictwem e Power Take-off Unit – wysokonapięciowej przystawki odbioru mocy (początkowo o napięciu 400 V), którą można podłączyć do pojazdu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie są wymagane żadne dodatkowe akumulatory czy generatory. Ponadto, przy wysokości około 1,90 metra, Vivaro Electric może parkować na podziemnych parkingach, a dzięki praktycznej konstrukcji umieszczonego pod podłogą akumulatora, samochód ten oferuje pełną wszechstronność w zakresie wykorzystania przestrzeni i pojemności bagażnika.

Opel
Opel Vivaro Electric

Będzie na ogniwa paliwowe

Opel w przyszłości będzie oferował model Vivaro HYDROGEN. Pojazd z ogniwami paliwowymi ma zasięg ponad 400 km i można go zatankować wodorem w zaledwie kilka minut. Dopełnieniem oferty są wysokowydajne silniki wysokoprężne o mocy od 88 kW/120 KM do 130 kW/177 KM.
Gma wariantów nadwozia jest równie szeroka, jak w przypadku układu napędowego: nowy Opel Vivaro dostępny jest w dwóch różnych długościach (4,98 m i 5,33 m), jako furgon, furgon z kabiną załogową oraz platforma do zabudowy dla różnych nadwozi. W zależności od wersji, nowy Vivaro oferuje do 6,6 m sześc, przestrzeni ładunkowej i 1,4 tony ładowności.

Opel
Opel Vivaro Electric

Nowy cyfrowy kokpit

Nowy kokpit Vivaro oferuje kierowcy i załodze ergonomię, komfort i styl jak w samochodzie osobowym. Nowe systemy informacyjno-rozrywkowy i nawigacyjny z cyfrowym 10-calowym kolorowym centrum informacyjnym kierowcy i 10-calowym kolorowym ekranem dotykowym umieszczonym nad konsolą środkową wykorzystują – po raz pierwszy w lekkich samochodach użytkowych Opla – zintegrowaną platformę Snapdragon Cockpit firmy Qualcomm Technologies, oferując między innymi najnowocześniejsze funkcje graficzne, multimedialne i funkcje komputerowego widzenia obrazu. Kompatybilne smartfony można ładować indukcyjnie i łączyć bezprzewodowo z multimedialnymi systemami informacyjno-rozrywkowymi za pośrednictwem Apple CarPlay i Android Auto.

Opel
Opel Vivaro Electric

Osiemnaście zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy sprawia, że jazda do pracy i manewrowanie są łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Opel
Opel Vivaro Electric (Foto: Opel/ mat. prasowe)


Nowy Vivaro jest wszechstronnym „koniem roboczym” i transporterem, który oferuje również komfort i jakość prowadzenia porównywalne z samochodem osobowym. (ms)