Wynajem długoterminowy zdobywa rynek
Rosnąca popularność wynajmu może też mieć związek z obawami o podwyżki stawek ubezpieczenia
18.03.2024

Wynajem długoterminowy zdobywa rynek

Po okresie kryzysu finansowego abonamenty na samochód wracają do łask. Aż 54% nabywców nowych aut, którzy w ostatnich trzech miesiącach zawarli umowę za pośrednictwem Carsmile, zdecydowało się na wynajem długoterminowy. To znaczący wzrost względem poprzedniego roku. Główną przyczyną reaktywacji abonamentów są ich atrakcyjne ceny, ale nie bez znaczenia jest też fakt, że siostrzany leasing stracił przewagę podatkową.

 


Popularność wynajmu auta w stosunku do siostrzanego leasingu zmieniła się radykalnie w ciągu ostatniego roku – wynika z danych platformy Carsmile. Ostatnie miesiące przyniosły reaktywację wynajmu długoterminowego, po okresie kryzysu gospodarczego, kiedy to użytkownicy zdecydowanie chętniej wybierali leasing. Kredyt w przypadku nowych aut niezmiennie ma marginalne znaczenie w finansowaniu, choć w ciągu roku widać niewielki wzrost jego udziału.

Odroczony efekt Polskiego Ładu

Ważnym czynnikiem, który powoduje roszady w sposobie finansowania jest też utrata przewagi podatkowej przez leasing. Nie jest to świeża sprawa, zmiany weszły bowiem w życie kilka lat temu, ale widać, że dla użytkowników posiadanie auta stopniowo traci sens w przypadku, gdy jego odsprzedaż przed upływem 6 lat od wykupu z leasingu jest opodatkowana i oskładkowana.

W ostatnich trzech miesiącach aż 54% użytkowników, którzy za pośrednictwem Carsmile zakupili nowe auto, wybrało wynajem długoterminowy. Jest to obecnie najpopularniejsza forma finansowania. Leasing stanowił 42%, a kredyt – 4%. Rok wcześniej proporcje między wynajmem a leasingiem były niemal odwrotne: tylko 39% przypadało na abonamenty, a prawie 60% na leasing. Dane te pokazują jak bardzo sytuacja zmieniła się na przestrzeni kilkunastu miesięcy.


Abonamenty są obecnie oferowane na atrakcyjnych warunkach, na co wpływ na kilka czynników.

- Pierwszym z nich jest spadek cen transakcyjnych nowych aut, co jest spowodowane wyhamowywaniem podwyżek cen katalogowych oraz agresywną polityką rabatową importerów oraz dilerów – wyjaśnia Michał Knitter, wiceprezes Carsmile. Kolejny pozytywny element to obniżka, a następnie stabilizacja w okolicach 5,9%, stopy WIBOR, od której zależy rata za auto. Najemcy nowych aut korzystają też z dobrodziejstw matematyki finansowej. Konkretnie chodzi o tzw. wartość rezydualną, która wpływa na to, jak dużą część wartości auta użytkownik pokrywa w racie.

Podwyżki ubezpieczenia?

Rosnąca popularność wynajmu może też mieć związek z obawami o podwyżki stawek ubezpieczenia. Według danych UFG, wartość wypłaconych z tytułu OC i AC odszkodowań w 2023 r. wzrosła o niemal 2 mld zł, a średnia wartość szkody zwiększyła się o 12%. Przypomnijmy, że w przypadku pełnego wynajmu długoterminowego, ewentualną podwyżkę stawek AC/OC pokrywa firma wynajmująca. W koszcie abonamentu zwykle ujęte jest też: serwisowanie pojazdu, opony oraz usługa assitance.

Nie bez znaczenia dla układu sił leasing-wynajem są też kwestie formalne. O ile leasing wciąż wymaga w Polsce podpisania papierowej umowy, to kontrakt wynajmu auta można zawrzeć w pełni elektronicznie.

W kryzysie rządził leasing

Wybór „wynajem czy leasing” kształtował się inaczej w okresie kryzysu, kiedy większość składowych raty za wynajem działała na niekorzyść najemców. Przede wszystkim ceny samochodów były bardzo wysokie, a polityka rabatowa marek samochodowych była bardzo zachowawcza. W szczytowym momencie, przypadającym na jesień 2022 r., rynkowe stopy procentowe sięgały 7,5%, co dodatkowo podbijało ratę za auto. Jednocześnie nabywcy, działając w warunkach bardzo dużej niepewności związanej z kryzysem, szukali rozwiązań pozwalających na minimalizację raty, a także umożliwiających wycofania z się z umowy i zwrotu aut w przypadku pojawienia się ewentualnych turbulencji finansowych (Carsmile wprowadził wtedy tzw. tarczę leasingową, która cieszyła się bardzo dużym powodzeniem, gdyż eliminowała ryzyko niespłaconych rat).

Hyundai Tucson numerem 1

Analitycy Carsmile ujawnili, jakie auta cieszą się obecnie największą popularnością wśród użytkowników poszukujących wynajmu długoterminowego. Pod uwagę wzięli dane z wniosków o wynajem auta, złożonych za pośredniemu platformy Carsmile w styczniu i w lutym 2024 r. Największą popularnością cieszył się w tym okresie Hundai Tucson, na drugim miejscu znalazł się Mercedes CLA, a na trzecim Toyota Corolla. Średni koszt wynajęcia auta z listy TOP 10 wynosi 1594 zł netto przy wkładzie własnym wynoszącym 15 500 zł netto (umowa na 3 lata; ubezpieczenie AC/OC., serwisowanie, opony, assisatnce wliczone w cenę abonamentu). (ms)