Samochodem z wypożyczalni na wakacje
Na przestrzeni czasu usługi wypożyczalni samochodów, oferujących wynajem krótkoterminowy aut staja się coraz bardziej popularne
19.07.2021

Samochodem z wypożyczalni na wakacje

Okres wakacyjnych wyjazdów trwa, a wielu Polaków czeka już na swoje zaplanowane urlopy. Według badania Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) 39 proc. badanych podczas wakacji będzie podróżować po kraju, 11 proc. spędzi czas wolny za granicą, a 15 proc. deklaruje, że planuje zarówno podróże po Polsce, jak i wyjazd zagraniczny. Co trzeci respondent spośród osób, które planują wyjazd wakacyjny w tym roku, myśli o wynajmie auta z wypożyczalni (Rent a Car). Gdzie szukać informacji na temat krótkoterminowego wynajmu samochodów i jak tego typu usługi są postrzegane przez konsumentów?


Najbardziej popularnym i najszybszym sposobem poszukiwania informacji jest internet. Według badania ,,Wynajem krótkoterminowy w oczach Polaków’’ wykonanego na zlecenie PZWLP, największy odsetek respondentów deklaruje, że szukałoby informacji na temat wynajmu krótkoterminowego samochodów (w wypożyczalniach, firmach Rent a Car) właśnie w Internecie, a dokładniej w wyszukiwarce internetowej (50 proc.) i bezpośrednio na stronach konkretnych wypożyczalni (41 proc.). Zdaniem ekspertów PZWLP, poszukiwanie ofert bezpośrednio na witrynach firm Rent a Car może być często najkorzystniejszym dla klienta rozwiązaniem. Rodziny lub znajomych zapytałoby 24 proc. respondentów, a 21 proc. z nich zajrzałoby również na stronę internetową organizacji zrzeszającej firmy oferujące wynajem krótkoterminowy. Social media okazały się wiarygodnym źródłem dla 19 proc. badanych.

Wycieczka wynajętym samochodem

Z badania PZWLP wynika, że spośród Polaków, którzy planują wyjazd wakacyjny w tym roku, 30 proc. rozważa wyjazd na wakacje wynajętym w wypożyczalni samochodem, a 25 proc. jeszcze nie podjęło decyzji na ten temat. Głównym powodem, dla którego badani wynajęliby samochód na wakacje, jest wygoda – zadeklarowało tak 61 proc. badanych. Kolejną ważną cechą wynajmu samochodów okazało się pełne ubezpieczenie pojazdu i gwarancja stałych kosztów (44 proc.), oraz niezależność płynąca z wyboru takiego środka transportu (41 proc.). Badani wśród zalet wymieniali też sprawdzony i niezawodny samochód (38 proc.) i zabezpieczenie wszystkich kwestii technicznych (36 proc.). Respondenci deklarują również, że zdecydowaliby się na wynajem z uwagi na bezpieczeństwo – szczególnie związane z COVID-19 (31 proc.), oraz obawy związane z korzystaniem z masowych środków transportu (23 proc.).

- Dla osób decydujących się na wynajem krótkoterminowy samochodu w wypożyczalni liczy się przede wszystkim możliwość skorzystania ze sprawdzonego, nowoczesnego i bezpiecznego auta oraz wygoda związana z łatwym dostępem do niego – mówi Paweł Piórkowski, członek zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.) - W przypadku tego typu usług klient może wybrać spośród bardzo szerokiej oferty pojazdów dokładnie taki samochód, jakiego potrzebuje, dlatego w zależności od celu wynajmu łatwo dopasować auto do konkretnych okoliczności. Jeśli planujemy dłuższą podróż – wygodniejszy będzie większy pojazd z dużym bagażnikiem, natomiast dla osób planujących krótki weekendowy wyjazd najwygodniejsze będzie małe, miejskie auto. Pojazdy z firm Rent a Car, a więc wypożyczalni samochodów, oferujących wynajem krótkoterminowy są niemalże fabrycznie nowe lub w bardzo młodym wieku, zazwyczaj nieprzekraczającym 1 roku. Samochód jest również zawsze odpowiednio przygotowany do jazdy – wystarczy odebrać go z ustalonego wcześniej miejsca i obrać kierunek zaplanowanej podróży.

Wyjazd za granicę

11 proc. Polaków zamierza wyjechać za granicę, a 15 proc. badanych planuje zarówno wyjazd zagraniczny jak i wycieczkę po kraju. W takim przypadku można skorzystać z wynajmu samochodu z wypożyczalni w kraju będącym naszą wakacyjną destynacją, co zdecydowanie ułatwi przemieszczanie się na miejscu. Można również wynająć pojazd w Polsce i to nim udać się w podróż poza granicę, co świetnie sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy planujemy odwiedzić kilka różnych państw ,,po drodze’’. Nie trzeba wówczas rezerwować kilku biletów lotniczych/miejsc w pociągu i można zabrać wszystkie rzeczy ze sobą. Dodatkowo. stosując to rozwiązanie, można na bieżąco zmieniać długość swojego pobytu w danym kraju. Przed zaplanowaniem takiego wyjazdu należy jednak pamiętać o potrzebnych formalnościach związanych z wypożyczeniem samochodu, takich jak zgłoszenie wyjazdu firmie wynajmującej (Rent a Car), dokładne zapoznanie się z regulaminem zagranicznych wyjazdów i skonsultowanie z podmiotem wypożyczającym takich kwestii jak wyższy od standardowego limit kilometrów. Wyjeżdżając poza granice państwa, należy również posiadać oryginał dowodu rejestracyjnego, a jeśli usługobiorca chce wyjechać poza granice Unii Europejskiej, musi pamiętać o zielonej karcie do ubezpieczenia – czyli urzędowym potwierdzeniu polisy OC, oraz o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Wypełnienie powyższych formalności daje użytkownikowi pewność, że będzie mógł liczyć na wsparcie firmy wypożyczającej również poza granicami kraju i otrzymać odpowiednią pomoc w przypadku ewentualnej naprawy czy kradzieży.

Po Polsce wynajętym autem?

Decyzję o krajowym wyjeździe deklaruje 39 proc. badanych. Osoby, które na tę okoliczność wynajmą samochód z wypożyczalni (firmy Rent a Car), z pewnością docenią szybką realizację tego typu usług. Zwłaszcza w przypadku, gdy decyzja o podróży zostanie podjęta spontanicznie. Tym bardziej że według badania PZWLP respondenci jako zalety najmu krótkoterminowego aut z wypożyczalni wskazali właśnie takie cechy jak proste formalności (38 proc.), jasne zasady wynajmu i możliwość wypożyczenia dokładnie takiego samochodu, jaki jest akurat potrzebny (37 proc.), oraz szybkość realizacji usługi (34 proc.). Badani doceniali również atrakcyjne ceny (32 proc.), pełen pakiet usług dodatkowych – w tym ubezpieczenie oraz assistance (32 proc.), sprawdzony, niezawodny, serwisowany samochód (28 proc.) i bezpieczeństwo (30 proc.). Co piąty respondent wskazywał też, że korzyścią z wynajmu krótkoterminowego jest pewność, że samochód został odpowiednio zdezynfekowany.

- Wiemy, że klienci wypożyczalni samochodów szukają sprawdzonej i wysokiej jakości usługi, a także prostych formalności – dodaje Paweł Piórkowski. - Renomowane wypożyczalnie, w tym te zrzeszone w PZWLP, zawsze oferują wynajem na jasnych zasadach. Cena jest znana z góry, a wynajmujący mają pewność, że poza zwrotną kaucją nie zostaną im naliczone żadne dodatkowe opłaty za wynajem. Auto jest gotowe do odbioru i podróży już na drugi dzień od złożenia dyspozycji. Co ważne, samochody w odpowiedzi na aktualną sytuację epidemiologiczną, są zawsze odpowiednio zdezynfekowane. Pojazdy posiadają wszystkie potrzebne przeglądy i są serwisowane wyłącznie w renomowanych sieciach obsługi przy wykorzystaniu oryginalnych części. Klienci wypożyczający auto mają również możliwość skorzystania z całodobowego wsparcia informacyjnego i technicznego, a w razie wypadku z usług assistance.

Za granicę czy w kraju – jedno jest pewne – podczas każdej podróży na pierwszym miejscu warto postawić swoje bezpieczeństwo i wybierać takie środki transportu, które zapewnią wygodę, są w pełni sprawne i przygotowane do jazdy. Na przestrzeni czasu usługi wypożyczalni samochodów, oferujących wynajem krótkoterminowy aut staja się coraz bardziej popularne, a formalności są ograniczane do minimum - tak, by osoby, chcące skorzystać z wynajmu krótkoterminowego mogły odbyć podróż już na drugi dzień od zgłoszenia takiej potrzeby. (ww)