Przedsiębiorco, nie kupuj, wynajmij
Oprócz samochodów dostawczych o DMC do 3,5 tony w wynajmie długoterminowym można sfinansować także specjalistyczne pojazdy użytkowe
17.12.2021

Przedsiębiorco, nie kupuj, wynajmij

Wynajem długoterminowy samochodów z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorców. Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, na koniec trzeciego kwartału 2021 roku branża Car Fleet Management odnotowała wzrost łącznej floty na poziomie 6,9% r/r, tym samym radząc sobie lepiej niż konkurencyjne modele finansowania samochodów służbowych, takie jak klasyczny leasing finansowy, kredyt czy zakup ze środków własnych. W kręgu zainteresowań rodzimego biznesu znajduje się nie tylko wynajem aut osobowych, ale także coraz częściej samochodów dostawczych i pojazdów użytkowych.

Tam, gdzie jest popyt, zazwyczaj pojawia się też podaż. Wynajem długoterminowy samochodów dostawczych, który jeszcze dekadę temu stanowił usługę raczej niszową, dziś figuruje w ofercie większości dużych firm Car Fleet Management. Jak twierdzi Dariusz Bieńko, zastępca dyrektora sprzedaży w Carefleet S.A., jednej z czołowych na polskim rynku firm specjalizujących się w finansowaniu i obsłudze pojazdów dla dużych przedsiębiorstw, podmiotów z sektora MŚP i instytucji publicznych, pandemia sprawiła, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania.

- Jeszcze kilka lat temu rynek z pewnym dystansem podchodził do wynajmu długoterminowego samochodów dostawczych do 3,5 tony. Wpływało na to zarówno przyzwyczajenie przedsiębiorców do innych form finansowania, jak też ich stosunkowo niska świadomość w odniesieniu do korzyści wynikających z tego rozwiązania – mówi Dariusz Bieńko. - Pandemia sprawiła, że wielu przedsiębiorców zaczęło szukać oszczędności w obszarach, które do tej pory wydawały się im w pełni zoptymalizowane z ekonomicznego punktu widzenia, w tym również w zakresie szeroko rozumianej mobilności. A wynajem długoterminowy nie dość, że nie powoduje zamrożenia kapitału, który można przeznaczyć na realizację innych celów firmy, to jeszcze gwarantuje przewidywalność kosztów utrzymania floty w długiej perspektywie czasu, co jest niezaprzeczalną korzyścią nie tylko w czasach niepewności gospodarczej – dodaje Dariusz Bieńsko.

Wynajem długoterminowy – jedna usługa, wiele korzyści!

Carefleet S.A. oferuje swoim klientom wynajem samochodów dostawczych większości marek dostępnych na polskim rynku. Umowy, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, podpisywane są na okres od 12 do 48 miesięcy.

- W ramach kontraktu klienci mogą skorzystać z szerokiej gamy usług dodatkowych, takich jak obsługa serwisowa, ubezpieczenie i likwidacja szkód, Assistance, serwis ogumienia, karty paliwowe, abonament radiowy, door to door czy telemetria. Wszelkimi kwestiami związanymi z bieżącą obsługą floty, począwszy od zarejestrowania pojazdów aż do ich odsprzedaży po zakończeniu kontraktu, zajmuje się wyspecjalizowany zespół, który wspiera Fleet Managerów i użytkowników samochodów na każdym etapie współpracy. Pozostaje tylko odebrać kluczyki i korzystać z nowego, niezawodnego auta firmowego. A pod koniec kontraktu można przedłużyć umowę lub podpisać nową na kolejne pojazdy – podkreśla Dariusz Bieńko.

Przedsiębiorcy zainteresowani wynajmem długoterminowym samochodów dostawczych w Carefleet mają do wyboru standardowe wersje pojazdów o DMC do 3,5 tony, jak również te z zabudowami specjalistycznymi – lawety, mobilne warsztaty czy pick-upy. W formie wynajmu długoterminowego finansowany jest cały pojazd łącznie z zabudową, a koszty jej stworzenia wliczane są w stałą, miesięczną ratę najmu. Carefleet od lat współpracuje z wieloma firmami wykonującymi specjalistyczne zabudowy, które realizują nawet najbardziej wymagające projekty odpowiadające na indywidualne potrzeby klientów.

- Zabudowy mogą być również wykonywane przez firmy rekomendowane przez samych klientów. Pod tym względem wykazujemy daleko posuniętą elastyczność. Należy jednak pamiętać, że im bardziej nietypowa zabudowa, tym wyższe koszty wynajmu. Wynika to zarówno z nakładów ponoszonych na stworzenie samej zabudowy, jak i z faktu, że na pojazdy z niestandardowymi zabudowami, tworzonymi na potrzeby konkretnych klientów, trudniej znaleźć nabywców po zakończeniu kontraktu. W ustalaniu kosztów wynajmu aut istotną rolę odgrywają także cena zakupu wybranej marki i modelu, przewidywana wartość pojazdu na koniec umowy, ilość przejechanych kilometrów i długość trwania kontraktu, a także zakres wybranych przez klienta usług dodatkowych – wylicza Dariusz Bieńko.

Carfleet

Elektryki, ciężarówki, naczepy i ciągniki również dostępne w wynajmie!

Choć samochody elektryczne to w Polsce wciąż jeszcze nisza, powoli wzrasta odsetek firm zainteresowanych wynajmem długoterminowym pojazdów zeroemisyjnych. W 2021 r. Carefleet sfinansował dla firmy kurierskiej DPD 100 w pełni elektrycznych samochodów dostawczych – 50 MAN-ów oraz 50 Mercedesów-Benz e-Vito furgon. Wszystkie auta zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązania umożliwiające komfortową i bezpieczną pracę kurierów. Ponadto biorąc pod uwagę sposób ich wykorzystania w terenie miejskim, pod wieloma względami stanowią korzystniejszą alternatywę dla pojazdów z napędami tradycyjnymi. Było to jedno z największych zamówień na elektryczne samochody dostawcze zrealizowane dotychczas w Polsce.

Polskie firmy coraz częściej przekonują się do samochodów w pełni elektrycznych. Dzięki rozwiązaniom takim jak wynajem długoterminowy cena zakupu pojazdów bezemisyjnych, w tym także tych o charakterze dostawczym, przestaje być istotną barierą dla przedsiębiorców – tłumaczy Dariusz Bieńko.

Oprócz samochodów dostawczych o DMC do 3,5 tony w wynajmie długoterminowym można sfinansować obecnie także innego rodzaju pojazdy użytkowe, w tym m.in. samochody ciężarowe, naczepy czy nawet ciągniki siodłowe. Wszystkie w swojej ofercie posiada firma TRUCK CARE, która podobnie jak Carefleet S.A. należy do Grupy EFL oraz międzynarodowej grupy bankowej Credit Agricole.

Profesjonalne wsparcie

TRUCK CARE to kompleksowe, bezpieczne i nowoczesne usługi wynajmu pojazdów użytkowych, stworzone z myślą o biznesie transportowym. Każdy z pojazdów dostępny jest w pełnym zakresie kontraktu, obejmującym nie tylko wynajem, ale również finansowanie, ubezpieczenie, podatki, serwis, ogumienie oraz pakiety dodatkowe. Rata najmu zawiera wszystkie elementy związane z utrzymaniem pojazdu, a tym samym pozwala uniknąć ryzyka nieprzewidzianych kosztów. Klient nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją floty – ewentualne awarie i serwis pojazdów leżą po stronie wynajmującego.

- Utrzymujemy nowoczesną i młodą flotę, więc klient otrzymuje pewny samochód – nie starszy niż kilkunastomiesięczny, zapewniający niskie koszty eksploatacji i niewielkie ryzyko awarii. Usługa wynajmu długoterminowego pojazdów ciężarowych zyskuje na popularności we wszystkich grupach przewoźników, zarówno tych małych, jak i dużych firm transportowych. Nasi klienci cenią sobie indywidualne podejście, dzięki któremu tworzymy ofertę szytą na miarę ich potrzeb – mówi Łukasz Chyliński, prezes TRUCK CARE.

Truck Care

Flota TRUCK CARE to 4500 pojazdów – dobrze wyposażonych i skonfigurowanych tak, by spełniać potrzeby jak największej grupy przedsiębiorców. Dzięki temu klienci TRUCK CARE mają pojazdy i naczepy dostępne praktycznie od ręki. To sprawia, że mogą nie tylko realizować swoje obecne umowy, ale też poszukiwać nowych, wiedząc, że będą mogli się z nich wywiązać. To szczególnie ważne w kontekście rosnącego zapotrzebowania na usługi transportu drogowego i mocno ograniczoną podaż nowych samochodów ciężarowych spowodowaną przerwaniem globalnych łańcuchów dostaw, w tym przede wszystkim – niedoborem półprzewodników. (ww)