Spokojnego nowego Iveco
Arval z mocnymi wynikami za 2023 rok
Arval umocnił się na pozycji lidera polskiego rynku CFM
06.02.2024

Arval z mocnymi wynikami za 2023 rok

Arval zwiększył swoją światową flotę wynajmowanych pojazdów o 6,9% w porównaniu do 2022 r., kończąc rok z 1 701 540 pojazdami. Znalazło się w niej 166 363 aut w pełni elektrycznych (BEV), o 85% więcej niż w 2022 roku. W ostatnim kwartale 2023 r. pojazdy BEV stanowiły 22% zamówień na nowe samochody. W Polsce Arval zakończył rok z flotą 72,8 tys. pojazdów (10% wzrostu r/d/r), z czego 3150 aut to pojazdy w pełni elektryczne. Duże, międzynarodowe korporacje na całym świecie korzystają z 440 000 pojazdów wynajmowanych przez Arval, co stanowi wzrost o 8%.

 

Rok 2023 był wyjątkowy, o czym świadczy wzrost naszej floty wynajmowanej, postępy poczynione w wielu obszarach i rozwój partnerstw. Wszyscy możemy być bardzo dumni z naszych osiągnięć – mówi Alain van Groenendael, prezes i dyrektor generalny Arval. – To dobrze rokuje zarówno pod względem możliwości, jak i wyzwań, które czekają nas w 2024 roku. Będzie to czas transformacji dla rynku i dla Arval. Dzięki wsparciu Grupy BNP Paribas, naszych pracowników i partnerów, będziemy dalej dążyć do rozwoju, oferując naszym klientom jeszcze silniejsze wsparcie w przeprowadzaniu transformacji energetycznej – dodaje van Groenendael.

Arval coraz silniejszy w Polsce

W 2023 roku Arval Service Lease Polska kontynuował dynamiczny wzrost, zwiększając flotę wynajmowanych pojazdów w Polsce do 72,8 tys. sztuk, co stanowi 10-procentową dynamikę rok do roku. Tym samym Arval umocnił się na pozycji lidera polskiego rynku Car Fleet Management (CFM) z udziałem na poziomie ponad 23%.

Mamy za sobą kolejny z rzędu rok, w którym odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost floty. Już prawie co czwarte auto na polskim rynku CFM jest obsługiwane przez zespół Arval. Z roku na rok nasze usługi ewoluują i wytyczają nowe kierunki dla całej branży. W 2023 roku zarejestrowaliśmy więcej samochodów w pełni elektrycznych niż wszyscy pozostali gracze rynku CFM łącznie. Promujemy mobilność w firmach, rozumianą nie tylko jako klasyczny samochód służbowy. Na polskim rynku zrobiliśmy już wiele, ale wciąż chcemy być liderem pozytywnych i zrównoważonych zmian – mówi Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska.

W 2023 roku flota wynajmowana przez Arval w Polsce przechodziła dynamiczną transformację energetyczną. Liczba w pełni elektrycznych aut była ponad dwukrotnie większa niż przed rokiem. Na koniec grudnia Arval wynajmował 3150 samochodów BEV, w tym 2900 z dotacją z programu „Mój Elektryk”. Niemal połowę elektrycznej floty – 1472 auta – stanowiły zeroemisyjne pojazdy dostawcze.

W 2023 roku co czwarty wniosek o dotację w tzw. ścieżce leasingowej programu „Mój Elektryk” został złożony przez Arval i dla klientów Arval, a łączna kwota, o którą wnioskowaliśmy w imieniu klientów, przekroczyła 139 mln zł. Cieszymy się, że możemy być ważnym partnerem transformacji energetycznej, która zachodzi na polskich drogach – wyjaśnia Robert Antczak.

Oprócz samochodów elektrycznych, Arval intensywnie inwestuje w promocję innych rozwiązań z zakresu nowej mobilności. Na koniec 2023 roku firma wynajmowała klientom już 240 rowerów, które stanowią uzupełnienie flot samochodowych klientów i mogą być atrakcyjnym benefitem dla pracowników. Arval cały czas rozwija też w Polsce centra współdzielonej mobilności Arval Mobility Hub, które umożliwiają łatwe współużytkowanie ekologicznych pojazdów w obrębie jednej firmy. W obsługiwanym za pośrednictwem aplikacji mobilnej hubie mobilnościowym dostępne mogą być m.in. samochody elektryczne (także dostawcze), rowery oraz skutery. Na koniec 2023 roku z takich hubów korzystało już 550 użytkowników.

Ambicje Arval na rok 2024

W 2024 r. rdzeniem strategii Arval będzie przyspieszenie transformacji energetycznej flot. Rozszerzenie wyboru dostępnych pojazdów elektrycznych BEV, wdrażanie partnerstw w zakresie ładowania pojazdów, zapewnianie klientom wiedzy specjalistycznej i doradztwa w zakresie opracowywania polityk mobilności obejmujących w pełni elektryczne samochody oraz uzupełniające rozwiązania w zakresie mobilności będą kluczowe dla realizacji tych ambicji. Arval rozpoczął realizację tego celu od uruchomienia 15 stycznia Arval Charging as a Service, oferty łączącej dzierżawę punktu ładowania z wynajmem pojazdu elektrycznego. Oferta ta dopełnia system kart ładowania samochodów w trasie i umożliwia automatyczny zwrot kosztów zużycia energii elektrycznej na ładowanie pojazdów w domu. (ww)