auto1
Kosztowny brak policy OC: nowe stawki w 2023 roku
W wyjątkowych przypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie (Foto: AdobeStock)
02.01.2023

Kosztowny brak policy OC: nowe stawki w 2023 roku

Od początku 2023 roku właściciele samochodów w przypadku braku ważnej polisy OC muszą liczyć się z dotkliwą karą. Ponieważ OC komunikacyjne jest obowiązkowe, jego zakres w każdym towarzystwie jest taki sam. Ubezpieczenie jest regulowane ustawą, która mówi, kiedy i jak należy je zawrzeć i jakie uprawnienia przysługują poszkodowanym. Ubezpieczeniowy Fundusz gwarancyjny podał wysokość opłat za brak ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2023 roku. Wiadomo, że polisę trzeba mieć, nawet gdy auto stoi.

Zgodnie z ustawą regulującą kwestie obowiązkowego ubezpieczenia OC, podstawą obliczenia opłaty za brak ważnego obowiązkowego OC jest wysokość płacy minimalnej określona przez Radę Ministrów. Przyjęte przez nią rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2023 r. Od tego dnia obowiązują nowe stawki opłat, kalkulowane na podstawie płacy minimalnej (3 490 zł w okresie 01.01.2023 – 30.06.2023 i 3 600 zł w okresie 01.07.2023 – 31.12.2023). UFG przypomina, iż opłata za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest także od rodzaju pojazdu, którego posiadacz nie spełnił obowiązku ubezpieczenia oraz od długości okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym.

Ustawodawca uregulował to następująco:

rodzaj pojazdu
• samochody osobowe – równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
• samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
• pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę,
okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym (tu: 2023 r.),
• do 3 dni – 20% pełnej opłaty,
• od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty,
• powyżej 14 dni – 100% opłaty.



Opłaty nie są wyznaczane (naliczane) przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – zarówno ich wysokość, jak i tryb nakładania i dochodzenia są ściśle określone przez przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.



UFG informuje, że zgodnie z art. 94. ust. 1. ww. ustawy „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”. Należy mieć jednak na uwadze wyjątkowe okoliczności pozwalające na zastosowanie takiej ulgi.