Zapach samochodowy z aromatami alpejskich drzew
Historia drzewka zapachowego w samochodach Mercedes-Benz sięga lat 50-tych XX wieku
14.04.2021

Zapach samochodowy z aromatami alpejskich drzew

Historia samochodowej choinki zapachowej też ma swoje miejsce w historii motoryzacji. Na zróżnicowanej ekspozycji Muzeum Mercedes-Benz prezentowanych jest około 160 pojazdów i łącznie ponad 1500 eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują tu rozwiązania, które od dekad współtworzą motoryzacyjną kulturę i przyciągają uwagę swoją zaskakującą historią. Wśród eksponatów uwagę zwraca, znane wielu kierowcom - drzewko zapachowe.


Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu odbiera nie tylko przyjemność z jazdy – rzutuje też na bezpieczeństwo podróżowania. Wentylacja i klimatyzacja dbają o ciągłą wymianę powietrza, pomocne może być również otwarcie okna. Czasami nie obejdzie się jednak bez wielkich porządków. Ale co zrobić, by w kabinie auta pachniało naprawdę przyjemnie, a zarazem niestandardowo?

Mercedes Benz
Cudowne drzewko zapachowe pojawiło się w latach 50-tych XX wieku


Wszystko zaczęło się w latach 50., gdy północnoamerykańscy rolnicy zwrócili się o pomoc do kanadyjskiego chemika Juliusa Sämanna – szukali sposobu na pozbycie się zapachów zwierząt hodowlanych i rozlanego mleka. Ekspert znalazł rozwiązanie: porowaty karton wymoczył w oleju z igieł sosnowych. Materiał stopniowo wydzielał swój silny zapach, dzięki czemu intensywne naturalne aromaty zwierząt udało się skutecznie „zamaskować”. A ponieważ „forma podąża za funkcją”, Sämann nadał swojej innowacji kształt małej choinki.

Od tamtej pory choinki zapachowe były coraz częściej widywane we wnętrzach samochodów. Doskonałym miejscem, by je prezentować, było lusterko wsteczne. W ten sposób małe drzewka stopniowo rozprzestrzeniały się na całym świecie i stawały się symbolem świeżości – w pojazdach prywatnych oraz taksówkach.

Mercedes Benz
Luksusowy Maybach Zeppelin z 2009 roku. Pojazd został wyposażony w system odświeżania przez szklaną kulkę akrylową umieszczoną na konsoli środkowej


Julius Sämann był bardzo pracowitym przedsiębiorcą. Założył nie tylko własną firmę, która zajmowała się produkcją i dystrybucją choinek zapachowych, ale szybko wprowadził do oferty szereg różnych aromatów. Oprócz klasycznego zapachu „Royal Pine” pojawiły się wersje „Spice” i „Bouquet”. Wkrótce dołączyła do nich choinka „Caribbean Colada”, która przyniosła powiew południowego morza. Bestsellerami zostały warianty „Vanillaroma” oraz „New Car Scent”, czyli zapach nowego samochodu. Choinkę można zobaczyć także w Muzeum Mercedes-Benz – na ekspozycji znalazła się odmiana o woni „zielonego jabłka”.

Mercedes Benz
Pierwszym na świecie pakiet AIR BALANCE. Szczegółowy widok butelki perfum w schowku na rękawiczki


Z czasem pojawiły się nowe możliwości aromatyzowania powietrza w samochodzie. W 2009 roku w Maybachu Zeppelinie swoją premierę świętował innowacyjny system zapachowy – korzystał z wyrafinowanej techniki rozpylania perfum z flakonu. Jego wizytówką była oświetlona od wewnątrz kula z akrylowego szkła, umieszczona w tylnej konsoli środkowej, którą właściciel samochodu mógł personalizować, wzbogacając ją o swoje ulubione perfumy. Chociaż Maybach Zeppelin był produkowany tylko w ograniczonej liczbie egzemplarzy, popyt na to rozwiązanie pokazał projektantom, że zapotrzebowanie na system zapachowy rzeczywiście istnieje.

Mercedes Benz
Intensywność zapachu można regulować za pomocą systemu COMAND. Mercedes-Benz Klasy S model serii 222 (2013 do 2020)


Zaprezentowany w 2013 r. Mercedes-Benz Klasy S serii modelowej 222 jako pierwszy na świecie otrzymał pakiet AIR-BALANCE, który nie tylko aktywnie aromatyzował wnętrze samochodu, ale także jonizował powietrze w kabinie i oferował znacznie ulepszony system filtrów. Intensywność zapachu można było regulować za pomocą systemu multimedialnego COMAND. Dziś pakiet AIR-BALANCE jest dostępny w wielu modelach Mercedesa – włącznie z elektrycznym EQC.