Trend spadkowy cen aut używanych
Oferta wynajmu aut używanych na polskim rynku jest stosunkowo nowym zjawiskiem
05.03.2024

Trend spadkowy cen aut używanych

Ceny używanych samochodów oferowanych na rynku spadły średnio o 3 proc. w porównaniu do początku 2023 roku. W preferencjach klientów dominują auta z silnikami benzynowymi.

 


Według danych z dwóch centrów sprzedaży samochodów używanych w Warszawie i Krakowie firmy ALD Automotive | LeasePlan, spadek nie jest gwałtowny, to trend zauważalny od jesieni 2023 roku związany z coraz lepszą dostępnością nowych samochodów i powrotem do rabatów oraz preferencyjnych zasad sprzedaży aut przez dilerów, które oferowane są zwłaszcza dużym klientom, takim jak firmy wynajmujące.

- Widzimy, że nasi klienci szczególnie interesują się samochodami, które zakończyły pierwszy okres trzyletniego wynajmu. Z tego względu najchętniej wybierane auta mają od 3 do 5 lat. Najwięcej sprzedanych i wynajętych modeli w 2023 roku miało przebieg w przedziale między 60 a 90 tys. km. Wybór tego rodzaju samochodów jest uzasadniony. Relatywnie niski przebieg pozwala kupującym cieszyć się niezawodnym autem jeszcze przez długi czas. Z racji nieodległej produkcji są one również wyposażone w inteligentne systemy i technologie, co sprawia, że stanowią atrakcyjną opcję dla klientów poszukujących nie tylko ekonomicznego, ale również nowoczesnego pojazdu – podkreśla Marek Małachowski, dyrektor zarządzający ALD Automotive | LeasePlan Polska.Preferencje zakupowe klientów

Wśród samochodów używanych, najchętniej kupowanych przez klientów ALD Automotive | LeasePlan Polska w 2023 roku znalazły się VW Passat, Skoda Octavia oraz VW Golf. Wymienione modele miały przewagę nad Toyotą Corollą, która uplasowała się na czwartym miejscu, oraz Seatem Leonem, który znalazł się tuż za nią na liście preferowanych aut. Wśród wybieranych rodzajów napędu dominował silnik benzynowy. Auta z takim silnikiem sprzedano około 60 proc. klientów. Natomiast silnik Diesla wybrało ok. 30 proc., a hybrydy blisko 10 proc. kupujących. W preferowanych modelach sprzedaż aut ze skrzynią automatyczną i manualną rozłożyła się prawie po połowie, jednak z delikatną przewagą tzw. automatów.

Coraz częściej w wynajmie

Oferta wynajmu aut używanych na polskim rynku jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Z rosnącą dostępnością ofert, obserwujemy równie dynamiczny wzrost zainteresowania konsumentów, co świadczy o ich gotowości do eksplorowania nowych, ekonomicznych rozwiązań mobilności.Na co zwrócić uwagę

Specjaliści radzą, aby przede wszystkim zwracać uwagę na wersję i wyposażenie danego samochodu, które często znacząco różni się w przypadku tych samych modeli. Poziom wyposażenia auta ma wpływ na jego atrakcyjność, a tym samym na późniejszą wartość odsprzedaży. Dodatkowe udogodnienia, więcej funkcji poprawiających komfort i bezpieczeństwo jazdy, niestandardowe rozwiązania – to wszystko działa na plus dla danego auta. Eksperci podpowiadają również, by nie bać się dużych przebiegów, a dokładnie sprawdzić historię serwisową. Duży przebieg w stosunkowo młodym samochodzie oznacza zazwyczaj użytkowanie auta na drogach szybkiego ruchu, gdzie de facto obciążenia pojazdu są mniejsze niż w ruchu typowo miejskim.

Często poszukiwane są samochody z systemami wspomagania kierowcy, kontroli jazdy oraz z innymi funkcjonalnościami związanymi z bezpieczeństwem pojazdu. Dużą popularnością cieszą się też rozwiązania ułatwiające komunikację, takie jak Apple Car czy Android Auto. Ważne są one zarówno przy wyborze samochodu do użytku prywatnego, jak i na potrzeby aktywności zawodowej. (ms)