Przegląd auta przed wakacjami
Pierwszą rzeczą jest dokładnie umycie samochodu

Przegląd auta przed wakacjami

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Lada dzień koniec roku szkolnego.
Wysoka temperatura na zewnątrz wskazuje, że czas udać się w dłuższą podróż, czyli
na wakacje.


Przed wyjazdem w podróż, warto zadbać o nasze auto, wykonując przegląd na własną rękę lub oddając samochód do serwisu. Tak jak przed zimą, tak i przed latem, a szczególnie przed dłuższym wyjazdem powinniśmy poddać ocenie poszczególne podzespoły naszego auta.

Pierwszą rzeczą jest jego dokładnie umycie. Jest w tym dużo sensu, ponieważ kiedy na zewnątrz pogoda nie dopisuje, auto brudzi się bardziej i szybciej niż wskazuje na to jego wygląd. Dodatkowo długie okresy pomiędzy jednym, a drugim myciem sprawiają, że brud trzyma się lakieru lepiej niż można pomyśleć i wnika we wszystkie zakamarki. Zanim jednak zajmiemy się myciem pojazdu na własną rękę, dobrze byłoby odwiedzić choćby myjnię bezdotykową i w miarę możliwości wyczyścić podwozie i nadkola, by uniknąć rdzewienia tych elementów. W następnej kolejności można zająć się karoserią, a na koniec zabezpieczyć ją woskiem, co nie tylko doda blasku, ale także uodporni lakier przed promieniami UV.

Dobrym posunięciem będzie również sprawdzenie stanu szyb reflektorów. Jeżeli są matowe, warto je wypolerować i przy okazji skontrolować ich ustawienie. Po myciu, kontroli powinniśmy poddać też wycieraczki. Jeśli okaże się, że nie zbierają dokładnie wody, należy wymienić je na nowe.

Płyny eksploatacyjne

Są sytuacje w których nie wystarczy dolewka płynów eksploatacyjnych. Co jakiś czas wymagają one, aby wymienić je na nowe. Jest to naturalne, gdyż poprzez proces starzenia tracą swoje właściwości.

  • Płyn chłodniczy nie tylko, zimą może zamarznąć, ale latem, szczególnie ze względu na wysoką temperaturę może doprowadzić do wrzenia. Jeżeli dojdzie do tego, to uszkodzimy silnik, dalej nie pojedziemy, a naprawa może nas słono kosztować.
  • Płyn hamulcowy musi zostać skontrolowany ze względu na zawartość wody. Zbyt duża ilość wody może spowodować obniżenie skuteczności układu hamulcowego.
  • Także płyn do spryskiwaczy powinien zostać zastąpiony z zimowego na letni. Płyn letni oprócz różnic temperaturowych ma lepsze właściwości myjące. Pozbawiony jest alkoholu, który w lato szybciej odparowuje zmniejszając przy tym skuteczność.
  • Bez wątpienia olej silnikowy musi zostać uzupełniony. W przypadku zbliżającego się terminu wymiany, wynikającego z przebiegu lub czasu od ostatniej wymiany, powinien bezwzględnie przed wyjazdem zostać zmieniony na nowy.
  • Jeżeli w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy tego nie zrobiliśmy, to powinnyśmy zadbać
    o wymianę filtra przeciwpłytkowego, tzw. kabinowego. Filtr ten oczyszcza nasze auto
    z zanieczyszczeń stałych, wprowadzając lepszy komfort wewnątrz naszego samochodu.
  • Posiadając w samochodzie klimatyzację, koniecznie nie rzadziej niż raz na dwa lata, powinniśmy oczyścić układ i uzupełnić czynnik chłodzący.

NowoczesnFlota
Warto kontrolować stan akumulatora. W tym celu najlepiej udać się do warsztatu, który zbada poziom napięcia, naładowania i mocy rozruchowej akumulatora

Oponiarskie dylematy

Kolejną czynnością jest sprawdzenie ciśnienia powietrza w kołach, a także stanu opon.
Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu spowoduje, że opona będzie ulegała intensywnemu ścieraniu na obrzeżach, a zbyt wysokie ciśnienie, że na środkowej części opony, prowadząc do zniszczenia ogumienia. Wysoka temperatura na zewnątrz, długi odcinek drogi
do pokonania może spowodować, że po przejechaniu nawet 300 km opona będzie
do wymiany.

- Opony zimowe projektowane są z myślą o mrozie, śniegu i lodzie, dlatego nie będą tak efektywne podczas upałów i ulewnych deszczy. Z drugiej strony bieżnik opony letniej jest dość gładki, co pozwala na zachowanie maksymalnej przyczepności - wyjaśnia Artur Hamerlik z Santander Consumer Multirent.

Przy oględzinach nie możemy zapomnieć o kole zapasowym lub zestawie naprawczym, który może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

- Ostatnią, lecz nie mniej ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu technicznego naszego pojazdu. Można to zrobić w serwisie lub na stacji kontroli pojazdów. Jeżeli jakieś elementy nie są sprawne, dla bezpieczeństwa swojego i naszych pasażerów powinniśmy niezwłocznie wymienić je lub naprawić, aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, pozbawionym problemów na drodze. W przypadku, gdyby naprawa okazała się zbyt kosztowna, zawsze można rozejrzeć się za nowym autem, korzystając np. z leasingu i towarzyszących mu atrakcyjnych usług dodatkowych, choćby w postaci karty paliwowej, umożliwiającej m.in. wygodne płatności za paliwo, oleje, myjnie i akcesoria samochodowe - dodaje Artur Hamerlik z Santander Consumer Multirent.

W sumie, względnie szybko przygotowane auto zapewni lepszy komfort podróżowania i większy spokój, który jest bezcenny, szczególnie podczas wypoczynku.