Nowe opony Continental – taniej, pewniej, dalej
Wybór najwyższej klasy ogumienia przekłada się na realne korzyści finansowe dla przedsiębiorcy
14.11.2022

Nowe opony Continental – taniej, pewniej, dalej

Przedsiębiorcy nieustannie szukają rozwiązań pozwalających zminimalizować koszty operacyjne generowane przez ich floty. Często jednak pomijają proste i skuteczne rozwiązania, do których zalicza się wymiana ogumienia. Opony klasy premium, oprócz zapewnienia wysokiej trwałości oraz bezkompromisowego bezpieczeństwa, potrafią w znacznym stopniu ograniczyć zużycie paliwa.

 

W obecnych czasach niezwykle dynamicznego rozwoju sektora transportu i logistyki, połączonego z nieustannym wzrostem cen oleju napędowego, właściciele firm transportowych jak nigdy wcześniej zaczęli zwracać uwagę na koszty, jakie wytwarzają ich pojazdy. To właśnie dla klientów chcących zmaksymalizować wydajność swojej floty Continental tworzy najwyższej klasy opony, opracowywane specjalnie z myślą o wciąż zmieniających się wymaganiach transportu regionalnego.

Wymierne korzyści dla firm

Wydatki związane z paliwem stanowią około 30% udziału w strukturze kosztów floty transportowej. Odsetek ten zwiększa się oczywiście wraz ze wzrostem cen paliwa. Dobór odpowiedniego ogumienia, będący jednym z elementów zrównoważonego podejścia do zarządzania flotą, jest więc jednym z kluczowych czynników, jakie powinien wziąć pod uwagę świadomy przedsiębiorca.

Aby w praktyce potwierdzić tę teorię, Continental wraz z firmą transportową Anneberg Transpol rozpoczął w lipcu ubiegłego roku długoterminowy test opon EcoRegional. Przez 14 miesięcy ponad 10 ciągników użytkowało opony Continental, a zebrane dane posłużyły do obliczeń mających na celu ukazanie realnego zysku, jaki może przynieść zmiana ogumienia. Zmierzono oszczędność na poziomie 0,9% zużycia paliwa. Biorąc pod uwagę średnie zużycie paliwa na poziomie 27 l/100 km oraz przebiegi roczne rzędu 130 000 km, a także wielkość floty, uzyskane roczne oszczędności paliwowe spółki Anneberg Transpol należy szacować na ok. 22,5 tys. litrów ON, czyli ponad 150 tys. zł.

NowoczesnaFlota

Nowości dla zrównoważonej floty

To właśnie z myślą o zrównoważonej flocie Continental stworzył najnowszej generacji opony Conti Hybrid HS5 i HD5 na oś prowadzącą i napędową. Charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją oraz zastosowaniem inteligentnych rozwiązań technologicznych. Dzięki dwuwarstwowej konstrukcji bieżnika oraz innowacyjnej mieszance, opony Continental pozwalają na uzyskanie wysokich przebiegów przy zachowaniu zwiększonej trwałości i jednoczesnej optymalizacji oporów toczenia. Przekłada się to na uzyskanie nawet o 20% wyższych przebiegów w porównaniu z oponami poprzedniej generacji. Nowe opony Continental umożliwiają także połączenie z rozwiązaniami cyfrowymi, takimi jak system ContiConnect z wbudowanymi czujnikami ciśnienia. Oprócz samej kontroli ciśnienia pozwala on m.in. oszacować, jaki przebieg ma dana opona oraz ile kilometrów pozostało do zakończenia jej okresu użytkowego.

Continental
Opony Conti Hybrid HS5 i HD5 pozwalają na uzyskanie wysokich przebiegów przy zachowaniu zwiększonej trwałości i jednoczesnej optymalizacji oporów toczenia


Opony spełniają różnorodne wymagania związane z użytkowaniem floty pojazdów ciężarowych, tj. częste przyspieszanie, hamowanie, manewrowanie i pokonywanie zakrętów na zmiennych nawierzchniach. Opasanie 0° w oponie Conti Hybrid HS5 zapewnia dodatkową stabilność, równomierne zużycie i optymalny przebieg na osi prowadzącej. Długi i nieprzerwany stalowy pas biegnie nad radialnym karkasem w kierunku jazdy. Taka konstrukcja optymalizuje rozkład nacisków na powierzchni styku, zwłaszcza przy zmiennych warunkach obciążenia. Zmniejsza również naprężenia na krawędziach opasania, co zwiększa żywotność opony i znacząco ogranicza pękanie w rowku.

Realne korzyści

Wyniki testu przeprowadzonego przez Continental oraz Anneberg Transpol pokazują, że wybór najwyższej klasy ogumienia przekłada się na realne korzyści finansowe dla przedsiębiorcy. Szczególne znaczenie wydaje się to mieć w kontekście nieustannie rosnących cen oleju napędowego, co z kolei skutkuje jeszcze większą oszczędnością uzyskaną na każdym litrze paliwa. Oprócz zaoszczędzonych pieniędzy, firma zyskuje pewność najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz długoletniej trwałości, jakie dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym zapewniają opony klasy premium. (oprac. ms)