Krone dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Krone wyposaża swoje naczepy w wyraźnie widoczne naklejki ostrzegawcze w newralgicznych punktach
19.06.2021

Krone dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Dobra widoczność jest niezwykle ważna dla kierowców zestawów ciężarowych z przyczepami i naczepami. Z perspektywy kierowcy ciężarówki w określonych sytuacjach drogowych w martwym polu mogą znaleźć się zwłaszcza rowerzyści i piesi. Zdarza się tak, gdy ciężarówka z naczepą skręca i rowerzyści lub piesi nie są już widoczni w lusterku pojazdu.


Aby uświadomić potencjalnym ofiarom wypadku tego typu niebezpieczeństwo, Krone wyposaża swoje naczepy w wyraźnie widoczne naklejki ostrzegawcze w newralgicznych punktach. Ponadto migające boczne światła obrysowe zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo.

Ten migający sygnał ma na celu ostrzec rowerzystę, że ciężarówka będzie wykonywać manewr skrętu. Innym źródłem zagrożenia dla pozostałych użytkowników dróg mogą być nieoświetlone naczepy zaparkowane w ciemnym miejscu lub bocznej ulicy. W tym przypadku pomagają odblaskowe oznaczenia konturowe „przyczepek” Krone, które zapalają się gdy tylko zostaną oświetlone światłami samochodowymi lub rowerowymi. Lepsza przewidywalność sytuacji na drodze pomaga również w płynnym ruchu ulicznym z wyprzedzeniem przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom.

Dlatego nowa naczepa Krone Cool Liner jest standardowo wyposażona w światła stopu w górnej części tylnej ramy, aby zapobiec kolizji z pojazdami jadącymi z tyłu. Opcjonalnie możliwe są również światła konturowe migające hamulca.

Od marca bieżącego roku, w celu dalszego zwiększenia bezpieczeństwa biernego, Krone stopniowo wyposaża swoje pojazdy w nowo zaprojektowaną tylną osłonę przeciwnajazdową. Dzięki dwukrotnie większemu pochłanianiu siły i odległości 100 mm od jezdni, osłona stanowi jeszcze bardziej skuteczne zabezpieczenie, aby po uderzeniu w tył pojazdu samochód lub motocykl nie dostał się pod przyczepę ciężarówki.

Dodatkowo systemy elektroniczne pomagają również zapobiegać powstawaniu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Na przykład system monitorowania ciśnienia w oponach Krone TPMS stale mierzy i sprawdza ciśnienie we wszystkich sześciu oponach przyczepy. Jeśli ciśnienie w oponach znacząco spadnie, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do niebezpiecznego pęknięcia opony, kierowca jest wcześnie ostrzegany przez ten system i może podjąć odpowiednie działania. (oprac. ww)