Barwy transportu przyszłości: samochodowy kolor roku 2021
ElectroLight to kolor wychodzący naprzeciw współczesnym trendom branżowym oraz przyszłym potrzebom technologicznym
22.02.2021

Barwy transportu przyszłości: samochodowy kolor roku 2021

Axalta dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, ogłosiła Globalny Samochodowy Kolor Roku 2021: ElectroLight. Zielono-żółty odcień o śmiałym i nowoczesnym charakterze symbolizuje styl, energię i klasę.

Receptura koloru ElectroLight powstała z myślą o odbijaniu światła, dzięki czemu pojazdy są łatwo wykrywalne przez systemy LIDAR. Natomiast jego struktura warstw i zawartość pigmentów ułatwiają wykrywanie pojazdu przez systemy RADAR, bazujące na falach radiowych.

- Oferowanie nowatorskich i pionierskich produktów to podstawa naszych działań w firmie Axalta. ElectroLight to kolejny krok w stronę bardziej zielonej przyszłości motoryzacji, w tym pojazdów autonomicznych – wyjaśnia Hadi Awada, Axalta’s Senior Vice President.

Autonomiczne pojazdy już dawno przeszły z domeny science fiction do naszej niedalekiej przyszłości. A wraz z nimi wzrośnie znaczenie technologii LiDAR i RADAR, które umożliwiają im interakcję ze światem. Kolor ElectroLight spełnia branżowe normy bezpieczeństwa oraz usprawnia funkcjonowanie obu systemów, dzięki czemu wyróżnia się nie tylko znakomitym wyglądem, lecz również wysoką funkcjonalnością.

Axalta
Właściciele samochodów szukają kolorów wyróżniających się na tle konkurencji – taki właśnie jest ElectroLight. Dodatkowo odzwierciedla on nowoczesne podejście do projektowania pojazdów


Chociaż Globalny raport popularności kolorów 2020 Axalty jednoznacznie wskazuje, że liderem wśród kolorów samochodów na świecie wciąż jest biały, zainteresowanie bardziej niestandardowymi i indywidualnymi odcieniami ciągle rośnie. Kwestie ekologii w istotny sposób wpłynęły na współczesne palety barw niebieskich i żółtych. Widać to na przykładzie koloru Sea Glass – błękitu o zielonym odcieniu, który był kolorem roku 2020 a teraz także ElectroLight – zieleni z domieszką koloru żółtego.

Axalta jest branżowym liderem w zakresie lakierów samochodowych oraz technologii wodorozcieńczalnych. Systemy lakiernicze firmy Axalta powstają z myślą o środowisku naturalnym, dlatego też zawierają mało lotnych związków organicznych (LZO) oraz umożliwiają ekonomiczną pracę podczas lakierowania różnych pojazdów – od skuterów śnieżnych przez pojazdy dostawcze po wagoniki kolejek górskich. Axalta nieustannie pracuje nad rozwojem nowatorskich kolorów dla nabywców samochodów i warsztatów lakierniczych. (ww)