Uwaga kierowcy! Zmiany przepisów w 2023 roku

Uwaga kierowcy! Zmiany przepisów w 2023 roku

Rok 2023 przyniesie kolejne zmiany w przepisach, które dotyczyć będą wszystkich kierowców.
Pierwszą jaka czeka zmotoryzowanych od 1 stycznia 2023 roku to powrót do 23% stawki VAT na paliwa. Choć prezes PKN Orlen i przedstawiciele rządu zapowiadają, że nie powinno przełożyć się to na ceny detaliczne na stacjach paliw, to klienci nie są już takimi optymistami. Zmiana stawki VAT z 8% na 23% może przynieść wzrost ceny o 1 zł na litrze paliwa.


Od lutego 2023 ma wejść w życie przepis, który umożliwi konfiskatę samochodu za jazdę po alkoholu. Konfiskata samochodu ma być stosowana za jazdę pod wpływem alkoholu za ujawnienie co najmniej 1,5 promila we krwi, a dla kierowcy - recydywisty od co najmniej 0,5 promila.

Nowe sposoby finansowania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w 2023 roku wprowadzają możliwość zmiany cen egzaminów. Tym samym opłata za egzamin praktyczny z 30 zł może wzrosnąć do 50 zł. Praktyczny egzamin na prawo jazdy kategorii B z 140 zł może maksymalnie wzrosnąć do 200 zł. Może wzrosnąć, gdyż określono maksymalne stawki, a konkretne kwoty ustalać będą sejmiki województw.

Od 1 stycznia czeka nas pierwszy wzrost kar za brak polisy OC (drugi od 1 lipca 2023 roku). Dwukrotna zmiana powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia brutto. Od 1 stycznia za brak OC do 14 dni zapłacimy 3450 zł, natomiast za brak polisy OC powyżej 14 dni 6900 zł.

Zapewne również wzrosną stawki za badanie techniczne. Są na niezmiennym poziomie od 18 lat. Ponadto, jeżeli wejdą w życie proponowane zmiany, to diagnosta podczas przeglądu technicznego będzie zobowiązany do wykonania dokumentacji zdjęciowej, na której znajdować się będzie data i godzina przeprowadzonego badania technicznego.

W 2023 roku na polskich drogach pojawi się więcej nowych fotoradarów, które mają mieć większą skuteczność w rozpoznaniu wizerunku w trudnych warunkach oświetleniowych, a także wykrywalność wykroczeń.