Prawo jazdy - formalności
Standardowy czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy wynosi 9 dni

Prawo jazdy - formalności

Otrzymanie prawo jazdy, szczególnie pierwszy raz, to ważne wydarzenie w życiu wielu osób. Pomimo odbytego kursu i zdaniu egzaminu wiąże się to z dopełnieniem niezbędnych formalności.
Pomimo zdanego egzaminu na prawo jazdy nie możemy jeszcze prowadzić pojazdu. Niezbędne do tego jest posiadanie ważnego prawa jazdy. Prawo jazdy może uzyskać każdy, kto mieszka w Polsce co najmniej 185 dni.


Niekiedy posiadane prawo jazdy należy wymienić. Dzieje się to, kiedy straci ważność albo zmianie ulegnie imię lub nazwisko.

Na otrzymanie lub zmianę prawa jazdy, w pierwszej kolejności trzeba przygotować wniosek o jego wydanie i dołączyć zdjęcie. Jeżeli prawo jazdy straciło ważność należy zgłosić się do lekarza, żeby uzyskać orzeczenie lekarskie.

Dokumenty należy przesłać lub złożyć w urzędzie miasta na prawach powiatu, w starostwie powiatu, albo urzędzie dzielnicy, jeśli mieszkamy w Warszawie.

Za wydanie prawa jazdy trzeba uiścić opłatę w urzędzie lub przelewem w wysokości
100,50 zł.

Standardowy czas oczekiwania wynosi 9 dni. W wyjątkowych sytuacjach czas może zostać wydłużony do 2 miesięcy, jeżeli urząd musi wyjaśnić np. kwestie związane z zakazem prowadzenia pojazdów.

Na odwołanie mamy 14 dni od otrzymania odmowy.

NowoczesnaFlota
Za wydanie prawa jazdy trzeba uiścić opłatę w urzędzie lub przelewem w wysokości 100,50 zł