
Karta ratująca życie
Nowe pojazdy mają coraz bardziej skomplikowaną budowę, co niepokoi służby, bo akcja ratunkowa takich samochodów jest znacznie trudniejsza. Rozwiązaniem może być Karta Ratownicza.
Jej znaczenie popularyzuje wspólna akcja Związku Dealerów Samochodów, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Państwowej Straży Pożarnej “Karta ratownicza w pojeździe”, którą portal Nowoczesna Flota objął patronatem medialnym.
Kartę i nalepkę informacyjną na szybę możemy uzyskać w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów lub w salonie samochodowym
Zawiera istotne informacje
Karta ratownicza to ustandaryzowana informacja przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi na nim najważniejszymi elementami bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego, elementami mechanicznymi, konstrukcyjnymi i wysokonapięciowymi.
Wiedza dotycząca ulokowania (krytycznych dla przebiegu akcji ratowniczej) elementów takich jak wzmocnienia karoserii, lokalizacja akumulatora czy zbiorników paliwa jest niezwykle istotna dla zespołów ratowniczych. Karta Ratownicza również wskazuje miejsca, w których wzmocnienia konstrukcyjne mogą uniemożliwić, bądź znacząco utrudnić przecięcie karoserii, co jest niezbędne do uwolnienia poszkodowanych.
Karta Ratownicza już staje się koniecznością dla samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi, których skomplikowana konstrukcja może utrudnić akcję ratowniczą z ich udziałem może być trudniejsza.
Sprawniejsze interwencje dzięki karcie
Z kolei brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zwraca uwagę, na sytuacje, w których Karta Ratownicza w pojeździe okazała się kluczowa.
- Badania mówią nawet o 30-procentowym skróceniu czasu na akcji ratowniczej. To są bardzo cenne sekundy i minuty kiedy pomagamy osobom poszkodowanym w wypadkach.

Jak wziąć udział w akcji
Elementy niezbędne w akcji to oczywiście Karta Ratownicza, którą można pobrać i wydrukować samemu ze strony www.kartyratownicze.pl. Ważne jest, żeby karta była wydrukowana w kolorze.
Umieszcza się ją za osłoną przeciwsłoneczną samochodu po stronie kierowcy. Dodatkowo na pojeździe należy umieścić specjalną żółtą nalepkę, która dla ekip ratowniczych jest informacją, że karta znajduje się w samochodzie. Z uwagi na skomplikowanie współczesnych pojazdów i szeroką gamę modelową zaleca się, żeby Kartę Ratowniczą dobierać w salonie samochodowym lub warsztacie. W salonach i warsztatach biorących udział w akcji można także bezpłatnie otrzymać nalepkę.
_________________________________
Karty Ratownicze (Rescue Sheets) to projekt realizowany na terenie Europy od ponad dekady. W jej przygotowanie w pierwotnej wersji były zaangażowane dwie organizacje – niemiecki ADAC oraz Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA. W Polsce projekt pod nazwą „Karta Ratownicza w pojeździe” jest realizowany od 2014 roku przez Związek Dealerów Samochodów i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Państwową Straż Pożarną. Akcja jest inicjatywą ogólnoeuropejską. (ms)