Karta ratująca życie
O tym, czy w pojeździe znajduje się taka karta informuje specjalna nalepka, która powinna być umieszczona w lewym dolnym roku przedniej szyby (Foto: KGPSP)

Karta ratująca życie

Podczas akcji ratunkowej na drodze liczy się każda sekunda. Dlatego w celu jej przyspieszenia powstała karta ratownicza, czyli uproszczony schemat pojazdu, będący informacją dla służb ratowniczych.


Jest to zestandaryzowana informacja w formacie A4 przedstawiająca schemat wzmocnień karoserii pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek powietrznych, jak i gazowych napinaczy pasów.

Różne konstrukcje setek modeli samochodów uczestniczących w ruchu drogowym stanowi niekiedy wyzwanie dla służb ratowniczych. Kartka papieru ze szkicem pojazdu umiejscowiona za osłoną przeciwsłoneczną w samochodzie może mieć wpływ na skrócenie czasu potrzebnego na wydobycie ofiar wypadków z wraku samochodu.

O tym, czy w pojeździe znajduje się taka karta informuje specjalna nalepka, która powinna być umieszczona w lewym dolnym roku przedniej szyby.

Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi czy też gazowymi napinaczami pasów. Aby usprawnić i przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu, opracowano europejski system „Karta Ratownicza pojazdu”.

- W 2022 roku doszło do ponad 27 tysięcy wypadków samochodowych, w których 621 osób straciło życie a ponad 13 tysięcy osób odniosło obrażenia. W niemal 1000 przypadkach strażacy musieli rozginać oraz przecinać konstrukcję samochodu z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych aby wydobyć osoby poszkodowane i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przy każdej akcji ratowniczej, związanej z wypadkiem samochodowym, bardzo przydaje się karta ratownicza, którą można odnaleźć w osłonie przeciwsłoneczne od strony kierowcy – wyjaśnia bryg. Karol Kierzkowski rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Kartę i nalepkę informacyjną na szybę możemy uzyskać w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów lub w salonie samochodowym. Uczestnikiem akcji może zostać podmiot zajmujący się sprzedażą oraz serwisem pojazdów.

„Karta ratownicza w pojeździe”, to europejska inicjatywa społeczna rozpoczęta kilka lat temu w krajach Unii Europejskiej. Od 2014 roku realizowana w Polsce przy współudziale Państwowej Straży Państwowej, Związku Dealerów Samochodów i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.