Elektrolit w oddzielnym opakowaniu - zmiany przepisów od 1 lutego
Przy zakupie akumulatora motocyklowego kwas siarkowy będący elektrolitem będzie musiał znajdować się w akumulatorze
25.01.2021

Elektrolit w oddzielnym opakowaniu - zmiany przepisów od 1 lutego

Od 1 lutego 2021 roku wchodzi w życie zmiana ustawy, która ma na celu dostosowanie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 roku w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych.


Zgodnie z definicją projektu ustawy „prekursory materiałów wybuchowych to substancje chemiczne, które mogą być użyte niezgodnie z przeznaczeniem do produkcji materiałów wybuchowych domowym sposobem”. Choć ma to znikomy wpływ na branżę motoryzacyjną, to mimo wszystko jest to kolejny przepis o którym nie można zapominać i który wprowadza pewne ograniczenia.

W praktyce, obecnie, nabywca kwasowo-ołowiowego akumulatora motocyklowego otrzymuje oddzielnie akumulator i elektrolit, który uzupełniał sam.
Od 01 lutego przy zakupie akumulatora motocyklowego kwas siarkowy będący elektrolitem będzie musiał znajdować się w akumulatorze.

Obecnie chcąc kupić motocyklowy akumulator przez internet, otrzymujemy elektrolit w oddzielnym opakowaniu. Od 01 lutego br., będziemy zmuszeni zamówić droższy żelowy akumulator, przygotowany do użytku, albo zakupu dokonać w sklepie, gdzie to sprzedawca dokona uzupełnienia akumulatora motocyklowego. Na rynku są już też dostępne gotowe modele napełniane elektrolitem, łatwiejsze w eksploatacji ale i droższe w zakupie.(JW)