Alkotest alternatywą w dobie COVID-19
Alkomat AlcoSense Go jest już używany przez francuską policję
21.04.2021

Alkotest alternatywą w dobie COVID-19

Podczas pandemii koronawirusa korzystanie z jednego alkomatu przez różne osoby może być ryzykowne. Firma AlcoSense wprowadza do swojej oferty jednorazowy alkotest, który sprawdzi się w przypadku potrzeby sporadycznego sprawdzania swojej trzeźwości. Alkotest kosztuje wielokrotnie mniej niż alkomat elektroniczny, a jednocześnie wskaże wiarygodny wynik, w przeciwieństwie do wielu tanich urządzeń wielorazowych. AlcoSense Go jest też bezpiecznym rozwiązaniem dla masowego badania trzeźwości podczas zagrożenia koronawirusem.

Jednorazowy tester trzeźwości AlcoSense Go został zaprojektowany tak, by był jak najłatwiejszy w użyciu i jednocześnie dawał pewne wyniki. Aby wskazanie było prawidłowe, do testera musi zostać podane przynajmniej 1,2 litra powietrza. Do zestawu został dołączony balonik, do którego najpierw należy wdmuchać powietrze. Następnie balonik podłącza się do testera i delikatnie wyciska z niego powietrze. Nie tylko daje to pewność, że została użyta odpowiednia ilość powietrza, ale jest to też ułatwienie dla osób, którym dmuchanie w standardowe alkotesty może sprawić problem, np. astmatyków. Wynika to z faktu, że niektóre alkotesty stawiają zdecydowany opór, co wymaga zwiększonego wysiłku podczas dmuchania.

AlcoSense Go
AlcoSense Go

Wyraźny wynik

Kolejną kwestią jest zmiana koloru kryształków pod wpływem obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Często zmiana barwy potrafi być bardzo subtelna. Szczególnie, jeśli powietrze ma w sobie tylko 0,2‰ BAC, czyli tyle, ile wynosi limit stężenia alkoholu we krwi kierowców w Polsce. W AlcoSense Go umieszczono kryształki, które pod wpływem powietrza z 0,2‰ BAC wyraźnie zmieniają kolor. Daje to kierowcy czytelny sygnał, że nie jest gotowy do prowadzenia pojazdu. Zmiana barwy jest dobrze widoczna zarówno w naturalnym jak i sztucznym oświetleniu.

Odporny na skrajne temperatury

Popularną praktyką jest trzymanie alkotestu w schowku samochodu. Powoduje to, że w lecie jest on narażony na wysokie temperatury przekraczające 50 stopni C, a z kolei w zimie − na warunki sporo poniżej zera. Kryształki w alkotestach mogą stać się mniej czułe pod wpływem upału jak i mrozu. Stwarza to ryzyko, że podczas badania nie zmienią koloru, dając nietrzeźwemu kierowcy fałszywy sygnał, że w wydychanym przez niego powietrzu nie ma alkoholu.
Kryształki w AlcoSense Go zostały przygotowane na takie sytuacje i pomimo przechowywania w niesprzyjających temperaturach będą funkcjonować w sposób poprawny.

Alkotest alternatywą w dobie COVID-19

Podczas pandemii koronawirusa korzystanie z jednego alkomatu przez różne osoby może być ryzykowne. Urządzenie nie tylko przechodzi przez kilka par rąk, ale mogą w nim też pozostać drobne ilości wydychanego powietrza i śliny poprzednich badanych. Jednorazowy alkomat jest pod tym względem zdecydowanie bezpieczniejszy, ponieważ po wyjęciu ze szczelnego opakowania ma z nim styczność wyłącznie jeden użytkownik.

AlcoSense Go
AlcoSense Go


Z tego powodu alkotesty takie jak AlcoSense Go mogą stanowić dobrą alternatywę w sytuacjach wymagających sprawdzenia trzeźwości wielu osób. Jeśli alkotest wykaże wynik pozytywny, można dodatkowo przeprowadzić test alkomatem elektronicznym, aby uzyskać wskazanie liczbowe. Jest to jeden z dwóch alkotestów na świecie, który otrzymał certyfikację NF-X20-702 wydawaną przez francuskie laboratorium narodowe i jest używany przez francuską policję. (ww)