Skarbówka nie będzie karać za brak opłaty e-TOLL
Branża transportowa zyskała dłuższy okres czasu na dostosowanie się do nowego systemu e-TOLL
02.10.2021

Skarbówka nie będzie karać za brak opłaty e-TOLL

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL. Deklaracja KAS to efekt interwencji Rzecznika MŚP w sprawie o przedłużenie okresu przejściowego w zakresie równoczesnego działania systemu viaTOLL oraz e-TOLL dla branży transportowej.


W odpowiedzi na pismo Rzecznika Sekretarz Stanu Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska zapewniła:

- Kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL będą się odbywać w oparciu o działania prewencyjne, których podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu.

Przypomnijmy. W specjalnym piśmie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował aby dotychczasowy okres przejściowy został przedłużony oraz odstąpiono od karania, w początkowym okresie docelowego działania systemu e-TOLL, tj. od 1 października br., przewoźników, którzy nie zdążyli zarejestrować się w nowym systemie płatności opłat drogowych lub z powodów technicznych nie mogli z niego skorzystać.

Rzecznik MŚP otrzymał odpowiedź od Sekretarz Stanu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej, która podzieliła argumentację Rzecznika MŚP. Minister poinformowała:

- W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących stosowane będą pouczenia. Natomiast, w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji „odstąpienia” od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej. (pełna treść pisma KAS)

W ten sposób branża transportowa zyskała dłuższy okres czasu na dostosowanie się do nowego systemu e-TOLL. (ww)