Rekordowe podatki od pojazdów silnikowych
30.04.2021

Rekordowe podatki od pojazdów silnikowych

Najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) wskazują, że pojazdy silnikowe odpowiadają za 398,4 miliardów euro wpływów z podatków dla rządów kluczowych rynków Unii Europejskiej.

Uzyskane wpływy podatkowe są o 3 proc. wyższe niż w roku poprzednim i stanowią blisko dwuipółkrotność całkowitego budżetu Unii Europejskiej. Na przykład w Niemczech, które dysponują największą flotą samochodową w UE dochód narodowy sięga 99,9 mld euro zaś w Irlandii ok. 6,2 mld euro.

Oceniając średnie całkowite dochody z podatków za pojazd silnikowy, najbardziej opodatkowane są pojazdy w Belgii (3187 euro rocznie na pojazd), w Austrii (2678 euro) i Finlandii (2523 euro). Państwa te znajdują się w pierwszej trójce krajów UE o najwyższym dochodzie z opodatkowania pojazdów. Najniższe wpływy podatkowe odnotowano w Grecji i Hiszpanii, tj. odpowiednio 1264 euro i 1068 euro na pojazd.

Dane te zostały opublikowane w Przewodniku podatkowym ACEA, który zawiera przegląd wszystkich podatków nakładanych na pojazdy w UE i na innych rynkach światowych, w tym podatki od nabycia pojazdów (VAT, podatek od sprzedaży, podatek rejestracyjny), własności (roczny podatek drogowy) i motoryzacji (opłata paliwowa).

- Podatki od pojazdów, dróg i paliwa generują każdego roku ogromne dochody rządowe w Unii Europejskiej. Ten dochód powinien pomóc w sfinansowaniu infrastruktury ładowania i tankowania, która jest obecnie pilnie potrzebna do zaspokojenia szybko rosnącego popytu na pojazdy z alternatywnym napędem - powiedział Eric-Mark Huitema, dyrektor generalny ACEA.

W zestawieniu nie jest prezentowana Polska, gdyż Ministerstwo Finansów nie udostępnia pełnych danych. (ww)

ACEA