Zielony transport
Korzystając z wyszukiwarki opon firmy Continental, menedżerowie flot mogą wybrać odpowiednie opony do długodystansowych lub regionalnych operacji
20.04.2021

Zielony transport

Ciężarówki, autokary i autobusy odpowiadają za prawie 25 proc. emisji CO2 z transportu drogowego. Dodatkowo z roku na rok wzrastają wolumeny towarów przewożonych drogą lądową. To oznacza większe przebiegi i jeszcze większy ślad węglowy. Tylko podjęcie odpowiednich działań pomoże ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Unia Europejska konsekwentnie dąży do neutralności klimatycznej. Wprowadzone regulacje zobowiązują firmy związane z branżą transportową do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 15 proc. do 2025 r. i o 30 proc. do 2030 r., w porównaniu z okresem referencyjnym trwającym od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r. Jednym z ważnych elementów, które umożliwią sprostanie tym ograniczeniom, jest wybór odpowiednich opon. Aby pomóc branży w podejmowaniu świadomych decyzji, Komisja Europejska wprowadziła VECTO (z ang. Vehicle Energy Consumption Calculation Tool), czyli narzędzie symulacyjne, które oblicza emisję CO2 i zużycia paliwa dla poszczególnych konfiguracji pojazdów.

VECTO przeprowadza symulacje na podstawie różnych składowych. Uwzględnia nie tylko parametry standardowe jak np. zachowanie kierowcy w trasie czy ładowność, ale także parametry samego pojazdu – m.in. wagę, układ osi, wydajność skrzyni biegów czy opory toczenia opony. To właśnie ten ostatni element, czyli siła, jaką należy pokonać, aby opona toczyła się po danej powierzchni, decyduje, że opony mają istotny wpływ na emisję CO2. VECTO pomoże więc dobrać właściwe rozwiązanie, a my dążymy do tego, by informować operatorów flot o szczegółach w tym zakresie – mówi Dariusz Wójcik, dyrektor generalny i dyrektor Sprzedaży w Continental Opony Polska.

Łatwy wybór odpowiedniego ogumienia

Continental, producent opon premium, regularnie aktualizuje i uzupełnia szczegółowe informacje o VECTO na specjalnej stronie internetowej wszystkoovecto.pl.

Warto wiedzieć, że opór toczenia istotnie wpływa na zużycie paliwa – może stanowić nawet 30 proc. całkowitych kosztów operacyjnych floty. Dzięki VECTO zarządzający flotami mogą osiągnąć korzyści finansowe dla swoich przedsiębiorstw – wszystko dzięki standaryzacji sposobu pomiaru emisji CO2 przez pojazdy ciężarowe o dużej ładowności. Narzędzie pozwala także w łatwy sposób porównać różne konfiguracje pojazdów.

Korzystając z wyszukiwarki opon firmy Continental, menedżerowie flot mogą wybrać odpowiednie opony do długodystansowych lub regionalnych operacji. W pierwszym etapie narzędzie sprawdza zużycie paliwa i przebieg opon. Drugi krok uwzględnia profil codziennej pracy pojazdów – kursów na autostradach lub drogach regionalnych, przewozów długodystansowych lub dostawy na krótkie odległości. Użytkownik otrzymuje informacje o asortymencie i charakterystyce różnych opon. Dzięki wyszukiwarce klient może świadomie wybrać typ ogumienia, który najlepiej pasuje do jego działalności. (ww)