Tempo podwyżek na stacjach najwyższe od lat
Najbliższe dni nie przyniosą spadku cen przy dystrybutorach
19.03.2021

Tempo podwyżek na stacjach najwyższe od lat

Z tygodnia na tydzień wizyta na stacji paliw jest coraz bardziej bolesnym doświadczeniem dla kierowców, bo koszty tankowania rosną w szybkim tempie. W ostatnich dniach podwyżki jeszcze przyspieszyły i za litr 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego płacimy w Polsce już ponad 5 złotych.


Dynamika podwyżek z mijającego tygodnia jest naprawdę imponująca – diesel podrożał aż o 15 groszy. Z tak dużym skokiem cen oleju napędowego ostatni raz mieliśmy do czynienia niemal 5 lat temu – na początku grudnia 2016 r.
W rafineriach w końcu taniej

Ceny paliw na hurtowym rynku paliw w pierwszej połowie tygodnia poprawiały jeszcze tegoroczne rekordy, ale czwartkowa przecena na giełdach naftowych na świecie przekłada się przed weekendem na obniżki w cennikach krajowych producentów. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w rafineriach kosztuje dzisiaj średnio 4077,00 zł i jest o ponad 10 złotych tańszy niż w ubiegły piątek. W przypadku oleju napędowego spadek ceny jest bardziej wyraźny i wynosi w skali tygodnia blisko 40 złotych. Metr sześcienny diesla producenci paliw wyceniają dzisiaj średnio na 4022,40 zł.

Rekordowe podwyżki na stacjach

Na stacjach w tym roku paliwa nie tanieją - od początku stycznia nie zanotowaliśmy żadnego tygodnia z obniżką kosztów tankowania. W tym okresie dominowały podwyżki i od początku roku benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 59 groszy, olej napędowy aż o 64 grosze, a sporą część z tego stanowią wzrosty z mijającego tygodnia. Benzyna podrożała o 14 groszy i jej średnia cena wynosi aktualnie 5,13 zł/l. Na tym samym poziomie, po wzroście o 15 groszy, znalazła się cena oleju napędowego. Więcej płacimy też za tankowanie autogazu, który po zwyżce o 7 groszy, kosztuje 2,56 zł/l.

Pomimo obniżek na rynku hurtowym najbliższe dni nie przyniosą spadku cen przy dystrybutorach. Możemy jedynie liczyć na zachowanie wzrostów, a prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 5,10-5,21 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,07-5,18 zł/l oraz 2,54-2,60 zł/l dla autogazu. 

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej

W okresie

22-28 marca 2021

Pb98

5,39-5,50

Pb95

5,10-5,21

ON

5,07-5,18

LPG

2,54-2,60

                                                                PLN brutto/l

Załamanie na rynku ropy

Mijający tydzień da się zapamiętać zapewne z racji wczorajszej sesji, która stała się sporym zaskoczeniem w swojej popołudniowej części. Wskutek nawarstwienia się doniesień o lockdownach, problemach ze szczepieniami i obawami o możliwość długiej walki z kolejną falą koronawirusa ropa załamała się w finale sesji i zakończyła ją na poziomie 63,28 USD, a więc o 4,72 USD niżej niż w poprzedni dzień. Pomocą dla gwałtownej przeceny była też wypowiedź dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii - Fatiha Birola, który sugerował m.in., że do wysokich poziomów popytu na benzyny zapewne nie wrócimy, co miałoby być spowodowane rozwojem elektromobilności i drastycznym spadkiem popytu paliwowego z powodu pandemii. Raptowny spadek może jednak, jak sugerują analitycy Goldman Sachs, zostać szybko zapomniany i rynek wróci do równowagi, a cena ropy Brent na poziomie 80 USD za baryłkę może stać się realna jeszcze tego lata.

Nie było natomiast w tym tygodniu zaskoczenia, jeśli chodzi o dane o zapasach surowca w USA podawanych przez EIA - zapasy ropy wzrosły o 2,4 mln baryłek. Błędne przewidywania analityków dotyczyły natomiast paliw gotowych – rezerwy średnich destylatów (oleje opałowy i napędowy) wzrosły o 0,25 mln baryłek, a benzyn o 0,47 mln baryłek przy szacunkach na spadki o poziomie przynajmniej 3 mln barylek dla obu grup produktowych. (Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl)

 

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce

Aktualizacja

2021-03-17

Pb 98

5,43

Pb 95

5,13

ON

5,13

LPG

2,56

                                                           PLN brutto/l