Nie do końca jasne zmiany w homologacji pojazdów na autogaz
Celem projektowanych przepisów jest wprowadzenie nadzoru nad każdym podmiotem dokonującym montażu (Foto: BP)

Nie do końca jasne zmiany w homologacji pojazdów na autogaz

1 stycznia 2022 roku mają wejść w życie dość istotne zmiany w zakresie homologacji pojazdów i dostosowania ich do wymagań Unii Europejskiej w zakresie montażu instalacji gazu LPG i CNG.


Jak podano w uzasadnieniu projektu Ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, jest to niezbędne do zapewnienia zgodności polskiego prawodawstwa z prawodawstwem unijnym i wynika z faktu, iż obowiązują: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych – zwane dalej „rozporządzeniem 167/2013”. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku z wyjątkiem artykułu 3, który wskazuje dyrektora Transport Dozoru Technicznego (TDT) jako organ nadzoru rynku i homologacji. Wejdzie on w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Celem projektowanych przepisów jest wprowadzenie nadzoru nad każdym podmiotem dokonującym montażu. Ma to wyeliminować wydawanie wyciągów ze świadectwa homologacji przez nieuprawnione firmy oraz wyeliminować praktyki niezgodne z prawem.

Historycznie patrząc, od 1 stycznia 2014 roku rozszerzono kompetencje TDT, który zaczął pełnić także funkcję organu właściwego do spraw homologacji na terenie Polski. Po ośmiu latach, dodatkowo TDT, zgodnie z założeniami ma odpowiadać za wydawanie świadectw homologacji i nadzór nad instalatorami oraz zakładami montującymi.

Obecnie w Polsce jest 30 podmiotów znajdujących się w grupie Instalatorów. Procedura homologacji narzuca na nich obowiązek sprawowania nadzoru w niektórych przypadkach nad kilku tysiącami zakładami montującymi. Przepisy są niejasne i budzą wątpliwości, czy od 1 stycznia przyszłego roku dotychczasowe homologacje będą ważne. Jeżeli okazałoby się, że są nieważne, wówczas prawie 3 mln pojazdów z zamontowaną instalacją LPG w Polsce pozostałaby „w domach”.

W obecnej sytuacji musimy więc poczekać na końcowy kształt ustawy. Jeżeli, ostatecznie przepisy okażą się restrykcyjne, może to spowodować zamknięcie niektórych zakładów.
Projekt do konsultacji publicznych trafił 12 sierpnia tego roku i został przekazany 55 podmiotom.
Czas na zgłaszanie uwag minął po 30 dniach. Pomimo, że od zakończenia zbierania uwag minęło półtora miesiąca, a do końca roku zostały dwa miesiące. Niestety, ostatecznej decyzji odnośnie zmian jeszcze nie podjęto.