auto1
Drogie paliwa, drogie wakacyjne wyjazdy
Ropa naftowa jest najdroższa od października 2018 r.
29.06.2021

Drogie paliwa, drogie wakacyjne wyjazdy

Początek wakacji rozpoczyna się w momencie gwałtownego wzrostu cen benzyn i oleju napędowego na stacjach. Mijający tydzień przyniósł bowiem kolejne podwyżki cen na stacjach i to wyższe niż w poprzednim tygodniu. Średnio w skali tygodnia ceny benzyny i oleju rosły o ok. 10-11 gr/l, podczas gdy w poprzednim tygodniu wzrosty wynosiły średnio o 6 -8 gr/l.

Ze względu na trwały wzrost cen hurtowych to jeszcze nie koniec podwyżek cen na stacjach. W czerwcu benzyna bezołowiowa 95 w hurcie zdrożała o około 38 grosze na litrze, a olej napędowy o około 24 grosze na litrze. Analitycy BM Reflex wskazują, że ten wzrost będzie się dalej przekładał na ceny paliw na stacjach, zwłaszcza w przypadku benzyny. Dopóki ceny ropy Brent będą pozostawały na poziomie 74-76 USD/bbl, nie ma szansy na obniżki cen na stacjach.

Za paliwa w kraju wg stanu na 24 czerwca 2021 r. płacimy odpowiednio: za benzynę bezołowiową 95 - 5,45 zł/l, bezołowiową 98 - 5,75 zł/l, za olej napędowy - 5,37 zł/l i autogaz - 2,31 zł/l. Poza tym, że ceny benzyny i oleju napędowego są najwyższe w tym roku, to są też najwyższe od VI- VII 2014 roku.

Najdroższe benzyny notujemy obecnie w województwie mazowieckim, opolskim oraz podlaskim. Średnio za benzynę bezołowiową 95 kierowcy muszą płacić tu 5,51-5,53 zł/l. Najdroższy olej napędowy jest w województwach opolskim i podlaskim i kosztuje tu odpowiednio 5,45-5,46 zł/l.
Z kolei najtaniej benzynę 95 zatankujemy w województwie łódzkim i pomorskim, gdzie średni poziom to 5,40-5,41 zł/l, a olej napędowy w łódzkim i lubuskim, gdzie litr kosztuje odpowiednio 5,27 i 5,29 zł/l.

Ropa naftowa

Ceny ropy naftowej Brent kończą tydzień ponad 2-dolarowym wzrostem. W piątek rano notowania sierpniowej serii kontraktów utrzymują się w rejonie 75 USD/bbl. Ropa naftowa jest najdroższa od października 2018 r. Wzrosty cen ropy naftowej powinny wyhamować przed zaplanowanym na 1 lipca spotkaniem OPEC+

Aktualnie rynek oczekuje, że OPEC+ podejmie decyzje o zwiększeniu produkcji ropy naftowej w sierpniu, natomiast skala wzrostu wydobycia będzie tak skalkulowana, aby została wchłonięta przez rynek. Uwzględniając planowany w lipcu wzrost produkcji wydobycie krajów OPEC+ będzie nadal 5,7 mln bbl/d niższe niż w październiku 2018 roku.

- Wydaje się, że przy obecnym poziomie cen OPEC może być zainteresowany ustabilizowaniem rynku. Dalszy wzrost cen może bowiem doprowadzić do znacznie wcześniejszego ożywienia i odbudowy amerykańskiej produkcji ropy naftowej z łupków – mówi Urszula Cieślak z BM Reflex.
Zgodnie z danymi Enverus liczba wiertni ropy naftowej i gazu wzrosła w skali tygodnia o 8 do 534 i jest o 84% wyższa niż przed rokiem. (ww)