Dodatki do paliw pomogą silnikowi
Większość dostępnych specyfików ma właściwości uszlachetniające, konserwujące i czyszczące silnik z osadów

Dodatki do paliw pomogą silnikowi

W silnikach samochodowych olej ma przede wszystkim zadanie zabezpieczania podzespołów ruchomych przed tarciem i nadmierną temperaturą. Proces starzenia i zużywania pracujących elementów jest nieunikniony, jednak jest szansa wydłużenia ich żywotności.


Paliwo i oleje zawierają różnego rodzaju dodatki, które dodawane są już na etapie produkcji. Dodatkowo istnieje możliwość wzbogacenia olejów i paliw we własnym zakresie w różnego rodzaju ogólnodostępne dodatki, które polecane są do stosowania prewencyjnego w celu regeneracji drobnych ubytków, a nie do naprawy. Zużyte podzespoły silnika zazwyczaj wymienia się na nowe, a na „magiczny środek” jest już za późno.

Większość dostępnych specyfików ma właściwości uszlachetniające, konserwujące
i czyszczące silnik z osadów, nagarów i innych zanieczyszczeń. Jak podaje producent jednego z bardziej popularnych takich środków użycie dodatków do oleju silnikowego tworzy warstwę ceramiczno-metalową, przywraca nominalne rozmiary i właściwą geometrię. Nie powoduje tworzenia siarki i cząstek sadzy. Można stosować do silników benzynowych, zasilanych gazem jak i Diesla.

Stosowanie zalecane jest po wymianie oleju, a przed użyciem należy rozgrzać silnik, wyłączyć silnik, a następnie rozcieńczyć z olejem i wlać mieszaninę do oleju silnikowego.
Pierwsze 200 km należy przejechać ostrożnie, co by to nie znaczyło, a przez kolejne 1500 km nie można wymieniać oleju. Powłoka ochronna będzie tworzona stopniowo podczas pracy silnika.
Pomimo zalet wskazywanych przez użytkowników takich jak:

- ułatwienie rozruchu zimnego silnika,

- wyciszenie i wyrównanie jego pracy,

- oczyszczenie wody ze zbiornika paliwa,

- konserwacja silnika w samochodach starszych,

to specjaliści z branży są podzieleni. Jeżeli silnik jest już na tyle zużyty, że wymaga generalnej naprawy, tego typu środek nie pomoże. Z kolei środki, które stosowane były do starych jednostek silnikowych w wielu przypadkach nie nadają się do nowoczesnych silników ze względu na zaawansowaną technologię.

Do dyspozycji mamy szeroką ofertą dodatków do olejów i paliw. Są to zarówno oferty bardziej lub mniej znanych producentów, które możemy nabyć chociażby na stacjach paliw.
Pamiętajmy jednak o podróbkach, które mogą nie przynieść spodziewanego efektu.