Telematyka – zauważalne oszczędności i korzyści
Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży CEE w firmie Webfleet Solutions Poland
20.01.2021

Telematyka – zauważalne oszczędności i korzyści

Rozmowa z Dariuszem Terleckim, dyrektorem sprzedaży CEE w firmie Webfleet Solutions Poland

Redakcja - Dlaczego warto inwestować w systemy telematyczne?
Dariusz Terlecki - Ponieważ jest to inwestycja, która szybko się zwraca, przynosi zauważalne oszczędności i korzyści oraz wspiera firmy w rozwoju ich biznesu. Pandemia i zawirowania ekonomiczne, których teraz doświadczamy tylko wzmacniają to przekonanie. Zgodnie z najnowszymi badaniami 2020 European Road Transportation Survey 38% europejskich przewoźników spodziewa się spadku przychodów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Polska jest czołowym graczem na rynku przewozów międzynarodowych i czasowe zamrożenia gospodarek różnych państw mocno dały się nam we znaki. W przeprowadzonym przez Webfleet Solutions krótkim sondażu w ramach webinarium, którego byliśmy współorganizatorem w listopadzie zeszłego roku, a więc w kresie pandemii (wzięło w nim udział ponad 200 przedstawicieli firm transportowych) – 43% ankietowanych zadeklarowało, że będzie koncentrować się na redukcji kosztów, a kolejne 38% na wzroście wydajności. Telematyka ma wiele do zaoferowania w każdym z tych obszarów, od redukcji kosztów operacyjnych (min. monitoring zużycia paliwa, doskonalenie stylu jazdy, efektywne planowanie prac serwisowych i wczesne wykrywanie awarii), po optymalizację tras i zarządzanie zamówieniami, eliminację przestojów, zarządzanie czasem pracy pracowników. Szef Amazona Jeff Bezos powiedział, że ‘oszczędność napędza innowacyjność’. Należy się spodziewać, że firmy będą szukać nowych rozwiązań i inwestować w technologie o wysokiej stopie zwrotu. Efekty po wdrożeniu tematyki widać praktycznie od ręki, a całkowity okres zwrotu z inwestycji (szacowany na podstawie danych od naszych klientów) waha się w przedziale od 6 do 9 miesięcy.

Czy wysokie są koszty takiej inwestycji?

W związku z tym, że dostawcy telematyki w większości oferują klientom możliwość korzystania z urządzeń w opcji wynajmu, nie muszą oni inwestować dużych środków w hardware, a opłacają jedynie miesięczny abonament. W zależności od rodzaju subskrypcji i zakresu funkcjonalności miesięczna opłata to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Cena nie jest więc barierą, a patrząc na te wydatki w kontekście wszystkich kosztów operacyjnych ponoszonych przez właściciela floty (m.in. zużycie paliwa, opłaty drogowe, koszty serwisu i konserwacji, koszty pracy), stanowią one zaledwie promil całości. Telematyka jest dla wszystkich, którzy chcą efektywnie zarządzać swoją flotą i optymalizować jej działanie. U jednego z naszych klientów, międzynarodowej firmy transportowej, po zainstalowaniu systemu telematycznego wraz z funkcjonalnością OptiDrive (monitoring i doskonalenie stylu jazdy) miesięczne oszczędności na paliwie wyniosły 200 euro/pojazd, a w skali całej floty 8.000 euro, rocznie zaś przekraczając 110.000 euro. Są to realne kwoty, które przewoźnicy na pewno zauważą w swoich budżetach.

W jakim stopniu są to skuteczne narzędzia i wspomagają zarówno administratora floty jak i kierowcę?

Skuteczność oraz korzyści są tym większe, im bazujemy na większej liczbie danych (monitorujemy wszystkie kluczowe parametry pojazdu oraz kierowców) i im więcej funkcjonalności systemu telematycznego wykorzystujemy. Przykładowo kierowca korzystający z terminala PRO8475 w pojeździe ma nie tylko profesjonalną nawigację i informacje o natężeniu ruchu drogowego, ale także asystenta, który w trakcie jazdy podpowiada i uczy najbardziej ekonomicznego i ekologicznego stylu prowadzenia, zapewnia dwustronną, szybką komunikację z biurem oraz dostęp do wszystkich potrzebnych systemów wykorzystywanych w firmie. Trasy i kolejność obsługi zleceń ma z góry zaplanowane i zoptymalizowane i nie musi zaprzątać sobie głowy żadną administracyjną, „papierkową” robotą. Mówiąc o terminalu PRO nie mogę pominąć, że kierowca nie musi się też martwić o wytrzymałość swojego sprzętu – PRO8475 to największy „twardziel” na rynku, odporny prawie na wszystkie możliwe uszkodzenia. Serdecznie zachęcam do przetestowania!

Jakie jeszcze inne korzyści przynosi zainstalowanie systemów telematycznych?

Korzyści dla osób zarządzających flotą są oczywiste – mają wszystko pod kontrolą, dobrze zaplanowane i mogą podejmować racjonalne decyzje biznesowe. Zawsze wiedzą gdzie są ich pojazdy, mają pewność, że poruszają się wyznaczonymi, najbardziej optymalnymi trasami oraz że kierowcy i przewożony ładunek jest bezpieczny. Dodatkowo, w związku z automatyzacją części procesów, m.in. obsługi i analizy danych z tachografów czy rejestracji i rozliczania czasu pracy, zarządzający zyskują nie tylko czas, ale i gwarancję, że działają zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich dane są odpowiednio zabezpieczone. Dzięki automatycznym raportom i dashboardom mają zawsze pod ręką aktualne dane o wynikach i wydajności floty, na podstawie których mogą wprowadzać udoskonalenia, działania naprawcze i poprawiać efektywność.

Na świecie systematycznie wzrasta popularność pojazdów elektrycznych. Czy u nas w Polsce to widać i czy telematyka wspiera ten trend?

Według szacunków firmy Frost & Sullivan, w 2019 roku na świecie sprzedano 2,2 mln pojazdów elektrycznych i przewiduje się, że roczna dynamika wzrostu flot EV do 2030 roku wynosić będzie średnio 36%. Rok 2020 pomimo wielu perturbacji i zawirowań ekonomicznych dla „elektryków” był przełomowy. O 75% zwiększyła się liczba dostępnych na rynku modeli pojazdów elektrycznych, a liczba punktów ładowania na świecie wzrosła o 40%. Populacja samochodów elektrycznych będzie postępować, tylko jej tempo będzie różne w różnych regionach. Jest to także ściśle związane z wprowadzanymi w całej EU regulacjami dotyczącymi obniżania emisji C02 oraz różnymi lokalnymi zachętami podatkowymi czy finansowymi. W Polsce ten rynek cały czas jest w fazie raczkującej, ale widać już pierwsze pozytywne sygnały zapowiadające wzrost. Według Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM. do końca listopada 2020 r., w Polsce zarejestrowanych było 17121 samochodów z napędem elektrycznym, co stanowi 120% wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. Jako lider rynkowy, nie tylko pilnie przyglądamy się tym zmianom, ale także staramy się je aktywnie kreować. Nie czekamy, aż rynek osiągnie swoją ‘masę krytyczną’, ale jako jedni z pierwszych włączyliśmy pojazdy elektryczne do naszej platformy telematycznej i wprowadziliśmy dedykowane dla EVs funkcjonalności. Jesteśmy także strategicznym partnerem technologicznym PSPA i wspieramy stowarzyszenie w realizacji badań oraz projektów ukierunkowanych na promocję i rozwój zeroemisyjnego transportu.

Jako jedni z pierwszych oferowaliście swoje systemy do pojazdów elektrycznych...

Webfleet Solutions, jako jeden z pierwszych dostawców telematyki, zaoferował funkcjonalności dla pojazdów elektrycznych, a otrzymana nagroda German Telematik Award potwierdza wysoką jakość tej oferty. Zarządzający flotą mogą teraz sprawnie zarządzać pojazdami elektrycznymi oraz pojazdami z silnikami spalinowymi w ramach jednego interfejsu. Mogą na bieżąco sprawdzać pozostały zasięg jazdy, poziom naładowania baterii, status ładowania czy pozostały czas ładowania oraz zyskać pełną informację o wzorcach ładowania i zużyciu energii. A co najciekawsze, w oparciu o kompleksowe dane dotyczące odbywanych podróży i sposobów wykorzystywania pojazdów, operatorzy flot zyskają rzetelną wiedzę o tym, które pojazdy flotowe z silnikami spalinowymi mogłyby skutecznie zostać zastąpione przez nowe pojazdy elektryczne. Zyskają też narządzie, by efektywnie wprowadzać EVs do swoich flot. Jednocześnie, zarówno kierownicy, jak i kierowcy mają wgląd w lokalizację użytecznych punktów dla pojazdów elektrycznych, w tym stacji ładowania w danym regionie i mogą to uwzględniać przy planowaniu obsług zleceń.

Dziękujemy za rozmowę.
X x x
Webfleet Solutions Poland jest największym europejskim dostawcą rozwiązań do zarządzania flotami pojazdów.