Spokojnego nowego Iveco
Na rynek polski wkracza elektryczny eDaily
Mirosław Gołaszewski, Light & Medium Business Manager w IVECO Poland
08.02.2023

Na rynek polski wkracza elektryczny eDaily

Rozmowa z Mirosławem Gołaszewskim, Light & Medium Business Managerem w IVECO Poland

 

Redakcja: Proces rozwoju elektromobilności postępuje bardzo dynamicznie. Kolejni producenci włączają do swojej oferty już nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy użytkowe. W ten trend wpisuje się także Grupa IVECO elektryfikując swoją gamę modelową. Na polski rynek wkracza właśnie w pełni elektryczny eDaily…

Mirosław Gołaszewski: eDaily uzupełnia naszą gamę pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi o rozwiązania w pełni elektryczne. Wersja ta doskonale wpisuje się w naszą ofertę, ponieważ jako jedyni z producentów mamy tak szeroką gamę - od 3,5 do 7,2 t ze wszystkimi zabudowami. eDaily może wykonać każde z zadań transportowych, jakie dotychczas były dostępne w wersjach zasilanych klasycznym paliwem.

Model Daily jest bardzo popularny wśród przedsiębiorców dysponujących zarówno mniejszymi jak i dużymi flotami. Jak zamierzacie przekonać klientów do wersji elektrycznej?

Rzeczywiście, model Daily jest niezwykle popularny. Warto wspomnieć, że w roku 2022 co trzeci rejestrowany pojazd dostawczy to było IVECO Daily. Dla pojazdów elektrycznych wychodzimy z hasłem marketingowym „eDaily - just electric” – elektryczny Daily. Po prostu wersja elektryczna ma wszystkie te zalety, które posiada Daily spalinowy, tylko przeniesione na zasilanie energią elektryczną. Model ten oferuje największe w segmencie możliwości ładowności, legendarną wręcz w Polsce wytrzymałość. To zawsze było i jest naszym wyróżnikiem.

Sama wersja furgon jest dostępna w pięciu długościach i trzech wysokościach (dostępne są warianty pojazdów o masie całkowitej 3,5-4,25 t z pojedynczym kołem oraz 4,25-7,2 t z podwójnym kołem; uciąg na haku do 3,5 tony). W procesie sprzedaży rozmawiamy z klientem nie tylko o samym pojeździe, ale również o kontraktach serwisowych, o formie finansowania, wreszcie o typach zasilania tych pojazdów.

Zainteresowanym udzielamy kompleksowej informacji, np. ile czasu będzie potrzebował tego typu pojazd na ładowanie w normalnym cyklu roboczym. Jesteśmy przygotowani, by każdy element biznesu naszego klienta drobiazgowo przeanalizować i poradzić, jak np. dopasować eDaily i ideę zasilania paliwami alternatywnymi do jego codziennego biznesu. Po prostu jesteśmy partnerami w biznesie dla naszych klientów.

Pojazd użytkowy w firmie stanowi szczególne wyzwanie dla administratorów floty, zwłaszcza, gdy jest to pojazd zasilany paliwami alternatywnymi. Jakie rozwiązania oferuje IVECO, aby ich wspomóc w procesie zarządzania flotą gdy przybywa w niej pojazdów elektrycznych?

To prawda, jest to wyzwanie. Zakładamy, że większość naszych klientów wprowadzając pojazdy elektryczne do swojej floty, będzie od razu myślało o formie ich zasilania. Zwykle tego typu pojazdy będą obsługiwać punkty wokół firmy. Dlatego dostarczymy gotowe rozwiązania do ich zasilania. Już dzisiaj, w powiązaniu z firmą Enel X WAY, reprezentowaną w Polsce przez Avitron, jesteśmy w stanie dostarczać również punkty ładowania pojazdów.

Także od strony serwisowej mamy pakiety specjalnie przeznaczone dla pojazdów eDaily. Co więcej, poza tym oferujemy usługi telematyczne IVECO On dedykowane dla pojazdów elektrycznych. W jednym z tych pakietów jesteśmy np. w stanie zarówno w aplikacji w telefonie, jak i na wyświetlaczu radia, podpowiadać kierowcy, gdzie są najbliższe punkty ładowania oraz zarządzać zasięgiem. Jesteśmy prawdziwym partnerem dla klienta w jego codziennej pracy.

eDaily, to model wschodzący na naszym rynku. Jakie są jego plany sprzedażowe na ten rok?

Ten rok jest pierwszym, w którym tak naprawdę wprowadzamy eDaily w Polsce. Robimy to bardzo rozważnie. Wybieramy klientów, z którymi chcemy przetestować nasze rozwiązania. Nie przesadzę, jeżeli powiem, że w całym roku chcielibyśmy wprowadzić na rynek kilkadziesiąt takich pojazdów. Natomiast w przyszłym roku tak naprawdę model ten stanie się już naszym standardowym produktem, który oferujemy tak jak każdy inny. Rynek użytkowych pojazdów elektrycznych błyskawicznie rośnie, więc będziemy zwiększać sprzedaż tego modelu z każdym kolejnym rokiem.

Dziękujemy za rozmowę.