Jak skutecznie pozbyć się używanego auta firmowego
Artur Kopania, prezes zarządu Europejskiego Centrum Remarketingu
18.03.2021

Jak skutecznie pozbyć się używanego auta firmowego

Rozmowa z Arturem Kopanią, prezesem zarządu Europejskiego Centrum Remarketingu

Po zakończonym okresie leasingu firma bądź przedsiębiorca, w zależności od usługi z której korzystał, może wykupić pojazd, wymienić go na inny model, całkowicie odświeżyć swoją flotę i przygotować nowy program do zarządzania parkiem samochodowym, lub  zdecydować się na remarketing, czyli zlecić sprzedaż starego taboru.


Redakcja - Jak skutecznie pozbyć się używanego auta firmowego?
Artur Kopania - Jednym z najszybszych i najefektywniejszych rozwiązań jest remarketing, czyli ponowne wystawienie do sprzedaży przedmiotów, w tym przypadku floty aut. Współpraca z firmą oferującą tego typu usługi, czyli np. Europejskim Centrum Remarketingu (ECR) pozwoli na szybką i skuteczną sprzedaż poleasingowych pojazdów w systemie aukcyjnym. W bardzo dużym skrócie: taki samochód, po wydaniu opinii przez niezależnego rzeczoznawcę trafia na określoną czasowo aukcję, gdzie następnie użytkownicy licytują między sobą jego końcową kwotę. Największym atutem całego procesu sprzedaży jest jego bezkosztowość. Jedynym kosztem ponoszonym przez klienta jest opłacenie rzeczoznawcy. Z naszego ponad dziesięcioletniego doświadczenia wynika, że sprzedaż pojazdów w systemie aukcyjnym ceniona jest wśród administratorów flot przede wszystkim za elastyczność, transparentność i efektywność procesu sprzedaży oraz dostęp do ogromnej bazy oferentów, czyli potencjalnych klientów.

Jaki zakres usług oferuje ECR i jakie wykorzystuje narzędzia wspomagające proces sprzedaży tych samochodów?

Działamy w oparciu o dwa filary: outsourcingu oraz oferowaniu leasingodawcom narzędzi w postaci systemu magazynowo-aukcyjnego AfterLease Box oraz systemu aukcyjnego AfterLease Cloud.
Działania z zakresu outsourcingu polegają na przejęciu przez ECR zarządzania procesem sprzedaży w takim zakresie, jaki wcześniej został ustalony indywidualnie z klientem. Udostępniamy firmom wyżej wspomniane narzędzia, organizujemy cały proces sprzedaży aukcyjnej, udostępniamy powierzchnie magazynowe czy ogrodzone i monitorowane parkingi z pełną infrastrukturą techniczną. Innymi słowy - zapewniamy naszym klientom kompleksową usługę na każdym etapie współpracy. Te wszystkie czynności wspomagają stworzone przez nas innowacyjne narzędzia:

AfterLease Box - system magazynowo-aukcyjny, który łączy w sobie funkcje modułów aukcyjnych oraz wszystkich niezbędnych instrumentów do zarządzania stanem magazynowym. Działa w czasie rzeczywistym, umożliwia sprzedaż za pośrednictwem własnej strony internetowej danego klienta oraz automatyczne wysyłanie ofert do potencjalnie zainteresowanych użytkowników. Narzędzie pozwala także na zarządzanie kontami sprzedawców i użytkowników przy użyciu intuicyjnego panelu i przyjaznego interface’u. Kolejną zaletą tego programu jest możliwość organizowania sprzedaży wszystkich przedmiotów bez względu na ich lokalizację oraz łączność przez protokoły mobilne.

AfterLease Cloud - ten system aukcyjny służy do bieżącego organizowania aukcji na własnej stronie internetowej klienta. To rozwiązanie pozwala naszym klientom na uruchomienie ich własnej strony aukcyjnej w domenie nazwa_firmy.poleasingowe.pl, dzięki czemu mogą prezentować na niej wyłącznie swoje przedmioty. Narzędzie zapewnia pełną obsługę informatyczną oraz pomoc w zakresie zarządzania ruchem. Dodatkowym plusem tego mechanizmu jest możliwość dostosowania wizualnie strony aukcyjnej do strony internetowej danego klienta.

Jakie grupy klientów korzystają z oferty ECR?

Oferta ECR skierowana jest do dwóch typów klientów. Pierwsza to klienci instytucjonalni, czyli firmy leasingowe, które chcą odsprzedać samochody pokontraktowe za pośrednictwem internetowych aukcji. Współpracujemy z większością znaczących firm leasingowych w Polsce: BPS Leasing, ING Lease, Mercedes-Benz Leasing Polska, Millennium Leasing, Pekao Leasing, PKO Leasing, Santander Leasing, Societe Generale.

Druga grupa to klienci indywidualni, czyli tacy, którzy kupują samochody na użytek własny korzystając z aukcji online. To klienci, którzy cenią swój czas i pieniądze, dlatego decydują się na wzięcie udziału w licytacji - w jednym miejscu mogą przeszukiwać tysiące ofert pojazdów w różnych konfiguracjach, a to wszystko bez wychodzenia z domu.
Nasze działania łączą ze sobą te dwie grupy użytkowników. Jesteśmy więc pośrednikiem pomiędzy klientami indywidualnymi a klientami instytucjonalnymi.
-----------------------------
Artur Kopania jest prezesem zarządu Europejskiego Centrum Remarketingu Sp. z o.o. - lidera branży remarketingu zajmującego się obsługą sprzedaży sprzętu poleasingowego, powindykacyjnego oraz pojazdów poflotowych. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunku ekonomia menedżerska. Prywatnie pasjonat hokeja oraz wszelkiego rodzaju sportów motoryzacyjnych.