Aberg Connect – system zapewni pełną kontrolę naczepy
Michał Kontny, dyrektor sprzedaży w spółce Grupy Wielton - Aberg Connect
26.10.2022

Aberg Connect – system zapewni pełną kontrolę naczepy

Rozmowa z Michałem Kontnym, dyrektorem sprzedaży w spółce Grupy Wielton - Aberg Connect

 

Redakcja – Wydarzeniem na zakończonych niedawno Międzynarodowych Targach IAA Transportation w Hanowerze była prezentacja Aberg Connect, jednej z najnowszych marek w Grupie Wielton.

Michał Kontny - Aberg Connect to nowo powstała firma Grupy Wielton, która zajmuje się tworzeniem rozwiązań z zakresu telematyki oraz systemów kontroli ciśnienia w oponach. Spółka ta rozwija autorskie rozwiązanie przeznaczone do monitorowania stanu pojazdów w czasie rzeczywistym. Oprócz lokalizacji GPS, użytkownik ma do dyspozycji informacje
o aktualnym stanie wielu dodatkowych parametrów technicznych naczepy.
Rozwiązania telematyczne są w chwili obecnej nieodzownym narzędziem wspierającym zarządzanie flotą. Podczas, gdy do tej pory największą popularnością wśród firm transportowych cieszyły się systemy dla ciągników, obecnie coraz więcej klientów poszukuje niezawodnego rozwiązania telematycznego dedykowanego dla naczep. Aberg Connect to właśnie nasza odpowiedź na rosnące na rynku zapotrzebowanie na nowe technologie z tego zakresu.

Jaki był cel stworzenia tej nowej marki?

Celem powołania spółki była chęć wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz wspieranie ich na każdym etapie eksploatacji naszych pojazdów. Jesteśmy świadomi, jak ważnym czynnikiem w łańcuchu dostaw są kierowcy, a dostarczane przez Aberg Connect rozwiązania niewątpliwie zwiększają ich bezpieczeństwo i wspierają w codziennej pracy. Powołując tę markę mieliśmy też na uwadze politykę Grupy Wielton, której przyświeca idea zrównoważonego rozwoju i w przypadku Aberg Connect nie jest inaczej. Poprzez Aberg Connect chcemy aktywnie uczestniczyć w digitalizacji branży, przyczyniając się do stopniowej redukcji śladu węglowego, za który odpowiada sektor transportu.

Rozumiem, że digitalizacja produktów Grupy Wielton to głównie zadanie nowej marki. Umożliwi ona dostęp do bieżących danych o pojeździe, ułatwi zarządzanie flotą i pozwali na redukcję kosztów operacyjnych. Nad czym aktualnie pracujecie?

Aktualnie pracujemy nad platformą informatyczną. Portal Aberg Connect pozwoli naszym klientom szybko i efektywnie monitorować stan swoich pojazdów. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że telematyka nie jest „samotną wyspą”, a nasi klienci wykorzystują w codziennej pracy wiele systemów informatycznych usprawniających zarządzanie transportem. Platforma Aberg Connect była od początku opracowywana z myślą o potrzebach integracyjnych naszych klientów. Rozwijane przez nas rozwiązania technologiczne pozwolą na sprostanie oczekiwań rynku w tym zakresie.

Jakie konkretnie korzyści odniesie klient z zastosowania rozwiązań proponowanych przez nową markę?

Korzyści płynące z zastosowania rozwiązań Aberg Connect to z pewnością lepsza widoczność i kontrola transportu, wsparcie w zarządzaniu flotą pojazdów oraz zwiększenie bezpieczeństwa kierowców, co jest dla nas priorytetem.

Flagową funkcjonalnością oferowaną przez telematykę jest lokalizacja GPS. Pozycja pojazdu wyświetlana jest standardowo na mapie w Portalu Aberg Connect. Wykorzystywane przez nas urządzenia wyposażone są w baterię, która pozwala na pracę systemu również podczas postoju naczepy oraz w trakcie transportu intermodalnego koleją lub na pokładzie promu. Zwiększa to istotnie transparentność łańcucha dostaw i jednocześnie poprawia bezpieczeństwo przewożonego ładunku.

W obszarze bezpieczeństwa szczególne miejsce zajmuje funkcjonalność kontroli ciśnienia w ogumieniu - TPMS. W Aberg Connect postawiliśmy na zintegrowanie systemu kontroli ciśnienia z telematyką. Dane o aktualnym stanie opon prezentowane są w naszym portalu. W przypadku spadku ciśnienia, o sytuacji awaryjnej informowany jest również bezpośrednio kierowca – w tym przypadku niewymagane są dodatkowe urządzenia montowane w kabinie, sygnalizacja odbywa się bezpośrednio na desce rozdzielczej pojazdu. Nasz system umożliwia wykrycie w porę zarówno nagłego rozszczelnienia opony, jak i powolnego spadku ciśnienia, często niezauważalnego podczas normalnej jazdy. Dzięki temu kierowca może zareagować na czas i uniknąć uszkodzenia opony. Monitorowanie ciśnienia, obok poprawy bezpieczeństwa, przynosi również wymierne oszczędności – utrzymanie ciśnienia w oponach na poziomie zalecanym przez producenta pozwala na istotne zmniejszenie zużycia bieżnika i przez to wydłużenie żywotności opon.

Za sprawą bezpośredniego podłączenia do układu hamulcowego EBS naczepy uzyskujemy dodatkowo dostęp do parametrów takich jak: obciążenie osi, przebieg oraz aktualna prędkość pojazdu. Ponadto, w przypadku wystąpienia błędu w układzie EBS informacja przekazywana jest klientowi bezzwłocznie w formie alertu. Pozwala to na skrócenie czasu reakcji na zaistniały problem i pomaga zapobiec poważniejszym awariom.

Od kiedy rozwiązania Aberg Connect znajdą zastosowanie we wszystkich nowych naczepach marek Grupy?

Wszystkie nowe pojazdy wyprodukowane i sprzedawane w Europie przez marki Grupy Wielton wyposażone będą w rozwiązania telematyczne i systemy TPMS już od 2024 r. Zapewni to pełną zgodność z nadchodzącymi regulacjami UE wprowadzającymi obowiązek kontroli ciśnienia w ogumieniu w naczepach. Rozwiązania dostarczy oczywiście Aberg Connect.

Jakich jeszcze nowości mogą w najbliższym czasie spodziewać się klienci Wieltonu?

Nieustannie pracujemy nad ulepszaniem swoich produktów, rozwijaniem nowych technologii oraz nad charakterystyczną dla Grupy customizacją (odpowiedź na potrzeby klienta - red.) , która od lat wyróżnia nas na rynku. Inwestujemy w swoje fabryki, rozszerzamy portfolio oraz opracowujemy nowe rozwiązania, nie tylko w zakresie telematyki. Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie narzuca nam branża. Dzięki temu podejmujemy aktywne działania, aby ciągle się rozwijać, proponować naszym klientom dopracowane produkty i dalej być gwarancją jakości, jaka idzie za każdą z firm Grupy Wielton.

Dziękujemy za rozmowę.

---------------------------------------------------
Michał Kontny, dyrektor sprzedaży w nowo powstałej spółce Grupy Wielton - Aberg Connect.
Absolwent kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Politechnice Śląskiej. Z Grupą Wielton związany zawodowo od 2016 roku.
Spółka Aberg Connect zajmuje się tworzeniem rozwiązań telematycznych oraz systemów kontroli ciśnienia
w ogumieniu (TPMS) dla naczep.