Trzy pytania do Roberta “Pety” Joya, członka zarządu Phillips Poland
Robert “Pete” Joy, członek zarządu Phillips Poland

Trzy pytania do Roberta “Pety” Joya, członka zarządu Phillips Poland

„Elektromobilność, systemy autonomiczne i inteligentne komponenty to główne kierunki rozwoju przemysłu motoryzacyjnego” - mówi Robert “Pete” Joy, członek zarządu Phillips Poland, czołowego producenta zaawansowanych systemów złączy elektrycznych i pneumatycznych wykorzystywanych w szczególności w transporcie ciężarowym, a także w samochodach osobowych na całym świecie.Redakcja: HW Phillips, dystrybutor części samochodowych i pradziadek obecnego dyrektora generalnego firmy Roba Phillipsa, wynalazł przed laty i opatentował pierwsze odblaskowe ramię kierunkowskazu do samochodu ciężarowego. Jakie kolejne ważne wynalazki powstały później w waszej firmie?

Robert “Pete” Joy - Przez ostanie 50 lat nasza firma stała się liderem w branży złączy elektrycznych, kabli i wiązek do przyczep. Największy rozwój i sukces firmy przypadł na czas przywództwa Boba Phillipsa – wnuka HW Phillipsa. Staliśmy się pierwszym dużym dostawcą na rynku spiralnych załączy elektrycznych. Rodzina produktów QCS (Quuck Change Socket) jest unikalną konstrukcją zaimplementowaną przez Phillips, podobnie jak wtyczka Weather-Tite.
Phillips był też pionierem w projektowaniu i sprzedaży modułowych wiązek przewodów do przyczep. W ciągu ostatnich kilku lat Phillips Connect – jedna z jednostek naszej firmy, stworzyła inteligentne systemy zarządzania dla naczep, które zawierają wiele unikalnych komponentów i funkcji. Wśród nich jest system kamer zasilanych energią słoneczną, zaprojektowany w celu zapewnienia kierowcy i operatorowi monitorowania przepływu danych w czasie rzeczywistym.

Jesteście firmą familijną, kierującą się wysokimi wartościami etycznym, zarówno w życiu osobistym jak i biznesowym. Tego typu przedsiębiorstw jest już niewiele na świecie. Pomaga to, czy przeszkadza w prowadzeniu firmy i jej rozwoju?

Ponieważ Phillips to firma rodzinna proces decyzyjny wygląda nieco inaczej niż w innych prywatnych przedsiębiorstwach. W takiej organizacji decyzje zapadają znacznie szybciej, dzięki czemu nauczyliśmy się błyskawicznie dostosowywać do sytuacji na rynku i równie szybklo reagować na zagrożenia. To bardzo ułatwia prowadzenie biznesu i odróżnia nas od konkurencji.

Uznawani jesteście za firmę niezwykle innowacyjną. W jakim kierunku idzie teraz światowa produkcja części motoryzacyjnych i jak znajduje się w tym wasza firma?

Nie możemy mówić w imieniu całego przemysłu motoryzacyjnego, ponieważ to zbyt szeroki temat. Jednak skupiając się na naszym podwórku, przemysł ciężkich pojazdów użytkowych jest napędzany przez wiele tych samych sił, które napędzają zmiany w sektorze motoryzacyjnym: elektromobilność, systemy autonomiczne i inteligentne komponenty. Jesteśmy w branży już tak długo, że widzieliśmy, jak zmieniają się trendy, dlatego w 2017 roku powołaliśmy do życia jednostkę Phillips Connect, która zajmuje się wyłącznie projektowaniem nowoczesnych rozwiązań dla ciężkich pojazdów użytkowych.

Inteligentne systemy naczep tworzone przez Phillips Connect są liderem w branży w Ameryce Północnej. Stale poszerzamy możliwości systemów, aby zapewnić ekonomiczność, wydajność i bezpieczeństwo naczep. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zaprezentujemy je również w Europie.

Dziękujemy za rozmowę

__________________________________________

Robert “Pete” Joy, członek zarządu Phillips Poland Sp. z.o.o, od ponad 45 lat związany jest z branżą motoryzacyjną, zajmuje się zagadnieniami sprzedaży, marketingu czy restrukturyzacji. Z racji zaangażowania oraz wiedzy był wielokrotnie nagradzany, m in. trafił na Heavy Duty Aftermarket Hall of Fame.
Z firmą Phillips związany jest od 2010 roku, gdzie odpowiada za globalny rozwój oraz zasiada w zarządzie Phillips Poland.

Phillips Poland jest europejskim odziałem amerykańskiej firmy Phillips Industries, która od ponad 90 lat jest liderem w swojej branży na terenie obu Ameryk, a od kilku lat rozszerza swoją technologię i wiedzę na Europę. Phillips Industries ma swoje jednostki i zakłady produkcyjne w USA, Kanadzie, Meksyku, Chinach oraz w Polsce.
Phillips to jeden z wiodących producentów zaawansowanych systemów złączy elektrycznych i pneumatycznych wykorzystywanych w branży Automotive, w szczególności w transporcie ciężarowym na całym świecie.