auto1
Trzy pytania do Mariusza Derdziaka, kierownika sprzedaży DKV Euro Service
Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service
19.08.2021

Trzy pytania do Mariusza Derdziaka, kierownika sprzedaży DKV Euro Service

Emitenci kart paliwowych oferują kolejne rozwiązania, które podążają za zmianami na rynku w kierunku ekologii i cyfryzacji. Rozliczanie ładowania prądem, płatności telefonem, a ostatnio też mini-telematyka dla flot osobowych – w takim kierunku idą zmiany - mówi Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service.

Redakcja: Czas pandemii to również trudny okres dla branży transportowej.
W jakim stopniu karty paliwowe ułatwiają zarzadzanie flotą samochodową?

Mariusz Derdziak: W czasie pandemii przeorganizowaliśmy się jako emitenci kart paliwowych i zaangażowaliśmy w wiele inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa firm. Zapewniliśmy nowe usługi, na przykład takie jak dezynfekcja pojazdu po każdym kierowcy. Zainicjowaliśmy akcję „STOP koronawirusowi”, w ramach której, dzięki wsparciu Polskiej Unii Transportu, rozdawaliśmy kierowcom zestawy do aut (maseczki, płyny antybakteryjne, rękawiczki jednorazowe oraz ręczniki papierowe). Dodatkowo, wdrożyliśmy pełną digitalizację transakcji, aby wzmocnić środki ostrożności.

Zakup start-upa technologicznego PACE umożliwił klientom DKV dokonywanie płatności za tankowanie w sposób zdalny, bezpośrednio przy pojeździe, bez podochodzenia do kasy. Już teraz możemy zaoferować tę usługę – o nazwie App&GO - na 800 stacjach w Niemczech. Docelowo wprowadzamy ją w całej sieci DKV. Z perspektywy tych kilkunastu miesięcy koronawirusa widzimy, że żaden inny operator kart nie wprowadził tak wielu nowych usług ad hoc.

Klienci flotowi mają do wyboru wiele kart paliwowych. Jakie atuty wyróżniają DKV?

Oferujemy rozwiązania dla wszystkich typów flot. W przypadku flot osobowych sytuacja jest prosta. Nasi klienci mają dostęp do największej sieci stacji paliw w Polsce - jest ich około 5000, a to więcej niż ma jakakolwiek konkurencja. Nie pozostawiamy bez opieki flot zasilanych LNG oraz CNG. Zwracamy uwagę, że serwisy do zarządzania tankowaniami generują oszczędności. Na przykład aplikacja mobilna „DKV” wskazuje w oferujące najtańsze paliwo w pobliżu naszej lokalizacji, co pozwala zaoszczędzić ok. 15 groszy na litrze. Ponadto, posiadamy w ofercie 823 stacje lokalnych polskich marek, na których klienci mogą tankować paliwo po cenach hurtowych, co umożliwia łączne oszczędności nawet do 40 gr na litrze ON.

W zakresie transportu ciężarowego realizujemy usługi od a do z. Udostępniamy menedżerom flot możliwość ustawiania dla aut różnych limitów wydatków. Właściciel firmy jest teraz w stanie sam regulować parametry karty, w tym np. wysokość transakcji dziennych. Oprócz produktów paliwowych, zapewniamy rozliczanie opłat drogowych, a także pomoc drogową 24h, naprawę opon oraz inne usługi serwisowe.

Mocnym atutem DKV jest możliwość dostępu do stacji paliw usytuowanych przy głównych szlakach drogowych TEN-T, czyli paneuropejskich korytarzy transportowych. Pojazd parkujący na szlaku TEN-T z kartą DKV jest nie tylko strzeżony, ale również posiada ciągły dostęp do pomocy drogowej przyjeżdżającej na miejsce zdarzenia. Oferujemy też dowóz gotówki, np. na opłacenie mandatu.

Ważnym elementem naszej oferty jest usługa DKV LIVE – czyli cyfrowe zarządzanie flotą. Dane o lokalizacji pojazdu są aktualizowane co 10 sekund, a administrator floty ma wgląd w historię transakcji tankowania. DKV LIVE wyklucza możliwość skorzystania z karty paliwowej poza lokalizacją pojazdu, co ukróca możliwość nadużyć.

Przybywa pojazdów z napędami alternatywnymi. Jakie kryteria powinny decydować przy wyborze karty paliwowej i czy w funkcjonalności karty DKV obejmują również samochody elektryczne?

Uczymy siebie i klientów życia „na zielono”. Samochody zasilane prądem stają się atrakcyjną alternatywą dla firm. DKV Mobility jest pierwszym emitentem, który na szeroką skalę wprowadził w Polsce płatności za prąd specjalnie dedykowaną kartą DKV +CHARGE. Dzięki umowie z GreenWay PL klienci DKV mają do dyspozycji w Polsce 600 punktów ładowania, a w całej Europie 160 tysięcy. Oferujemy też punkty EV Plus i EV Box. Widzimy trudności, na jakie napotykają floty użytkujące pojazdy elektryczne. Mam na myśli ograniczoną ilość stacji ładowania oraz zasięgi, zwłaszcza w mroźne dni, gdy efektywność tego typu aut radykalnie spada.

Pewnym rozwiązaniem są pojazdy typu plug-in. Aby ułatwić dostęp do szybkiego ładowania, DKV montuje w Niemczech instalacje domowe typu wollbox. Wkrótce opcja ta będzie dostępna także w Polsce. Oferta ładowania prądu stanowi element naszej strategii „Lead in Green”, w ramach której zapewniamy klientom flotowym najszerszą w Europie sieć stacji z paliwami alternatywnymi, dostępnymi na kartę paliwową.

Dziękujemy za rozmowę