Trzy pytania do Frederica Lustiga, prezesa zarządu Carefleet S.A.
Frederic Lustiga, prezes zarządu Carefleet S.A.
09.02.2021

Trzy pytania do Frederica Lustiga, prezesa zarządu Carefleet S.A.

Pomimo negatywnych skutków pandemii branża CFM wciąż utrzymuje się na niewielkim plusie. Co sprawia, że wynajem długoterminowy pozostaje atrakcyjną formą pozyskiwania samochodów przez firmy? Z kolei nadal widoczny jest spadek flot samochodowych budowanych na pojazdach z silnikiem Diesla. W jakim stopniu branża CFM jest przygotowana na finansowanie i zarządzanie flotami pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi - wyjaśnia Frederic Lustig, prezes zarządu Carefleet S.A.


Redakcja: Rok 2020 nie był łatwym rokiem dla branży CFM. Jak dużym wyzwaniem była pandemia?
Frederic Lustig: Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła rzeczywistość, w której żyjemy – również tę naszą, biznesową. W ubiegłym roku bardzo duży odsetek przedsiębiorstw, zwłaszcza mniejszych, odczuwał ogromną niepewność w odniesieniu do tego, co przyniesie przyszłość, a decyzje dotyczące finansowania samochodów uzależniane były od rozwoju sytuacji i realnego wsparcia, na jakie firmy mogły liczyć w ramach tarcz antykryzysowych. Siłą rzeczy odbiło się to także na branży wynajmu długoterminowego, z której usług w ostatnich latach korzystało już niemal 25 proc. podmiotów z sektora MŚP. Trzeba jednak podkreślić, że podstawą działalności większości firm CFM w Polsce wciąż jest współpraca z dużymi przedsiębiorstwami, które są bardziej odporne na skutki wahań gospodarczych. Dlatego, jak wynika z najnowszych danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), pomimo bardzo niesprzyjających warunków branża wynajmu długoterminowego nadal jest na niewielkim plusie.

Opublikowany właśnie raport PZWLP potwierdza słabnąca pozycję aut z silnikiem Diesla. Czy to oznacza, że również auta z napędami alternatywnymi w wynajmie długoterminowym odmładzają park samochodowy branży CFM w Polsce?

Pozycja samochodów z silnikami Diesla w polskim biznesie systematycznie maleje i taki trend obserwujemy już od kilku lat. Widoczne jest to także w branży wynajmu długoterminowego, gdzie – jak podaje PZWLP – na koniec grudnia 2020 roku diesle zanotowały spadek o ponad 5 proc. w porównaniu z rokiem 2019. To dużo. Jednocześnie w ciągu ostatnich 2 – 3 lat bardzo wzrosło zainteresowanie wynajmem długoterminowym pojazdów z napędami alternatywnymi. Jeszcze pięć lat temu tego rodzaju samochody do swoich flot włączały przeważnie duże korporacje lub firmy, którym szczególnie zależało na pozycjonowaniu się w kontekście ekologii. Dziś na finansowanie pojazdów hybrydowych czy elektrycznych w formule wynajmu długoterminowego coraz częściej decydują się mniejsze przedsiębiorstwa. Wynika to zarówno ze spadku cen, jak też atrakcyjnej oferty proponowanej przez firmy CFM.

Carefleet nieustannie podejmuje działania na rzecz polityki zeroemisyjnej. Jak to wygląda w praktyce?

Carefleet już od dłuższego czasu finansuje samochody z napędami alternatywnymi. Jednocześnie wciąż z ogromną uwagą przyglądamy się temu, co branża motoryzacyjna ma do zaoferowania w zakresie mobilności zeroemisyjnej – porównujemy rozwiązania, poszerzamy bagaż własnych doświadczeń. Zależy nam na tym, aby nasze rekomendacje były wiarygodne i przekładały się na realne korzyści dla klientów. Jak to wygląda w praktyce? Sfinansowaliśmy chociażby ostatnio w formie wynajmu długoterminowego 50 w pełni elektrycznych samochodów dostawczych MAN dla firmy DPD. Biorąc pod uwagę sposób wykorzystania samochodów, czyli pokonywanie krótkich tras w terenie miejskim oraz częste zatrzymywanie pracy silnika, jesteśmy przekonani, że auta te sprawdzą się w biznesie naszego klienta. Jako firma posiadamy wiedzę oraz zasoby, które pozwalają nam na realizację nawet bardzo dużych, wielomilionowych kontraktów w zakresie finansowania i obsługi samochodów zeroemisyjnych.

__________________________

Frederic Lustig karierę zawodową w Polsce rozpoczął w 1997 roku. Od ponad 15 lat związany z branżą Car Fleet Management. W 2006 roku objął stanowisko prezesa w Carefleet S.A., jednej z czołowych na polskim rynku firm specjalizujących się w finansowaniu i obsłudze flot dla dużych przedsiębiorstw oraz sektora MSP. Carefleet należy do międzynarodowej Grupy Crédit Agricole i obecnie zarządza w Polsce flotą ponad 15 000 pojazdów.