auto1
Telematyka niezbędna we współczesnej flocie
Dariusz Terlecki, dyrektor regionalny Polska&EE Webfleet Polska

Telematyka niezbędna we współczesnej flocie

W wielu firmach rozwiązania telematyczne są już standardem. Jednocześnie w ciągu ostatnich lat można dostrzec wzrost świadomości wśród managerów firm w zakresie zasadności inwestycji nie tylko w podstawowe, ale również bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają im na pełny nadzór nad flotą pojazdów. Dlaczego warto inwestować w systemy telematyczne? W jakim stopniu są to skuteczne narzędzia i wspomagają zarówno administratora floty jak i kierowcę - odpowiada Dariusz Terlecki, dyrektor regionalny Polska&EE Webfleet Polska.




Redakcja – Jakie kluczowe wyzwania stoją teraz przed firmami transportowymi?
Dariusz Terlecki – Firmy transportowe tworzą jeden ze strategicznych filarów polskiej gospodarki – zatrudniają milion osób, obsługują 85 proc. polskiego eksportu i płacą ponad 16 mld zł podatków do budżetu państwa i samorządów. Wkraczając w nową erę mobilności, floty firm transportowych wymagają maksymalnej wydajności, udogodnień i zrównoważonego rozwoju. Zarządzanie firmą transportową to obecnie w większości praca analityczna oraz strategiczne przewidywanie i dostosowywanie się do trendów.

W tej sytuacji pomocne stają się rozwiązania telematyczne...

Kryzysy zweryfikowały elastyczność i umiejętność szybkiego przystosowania się do nowych warunków przez firmy transportowe. Temu właśnie służy telematyka. Polska jest jednym z rynków, który poradził sobie stosunkowo dobrze w okresie pandemii. Znacznie przyspieszyła ona digitalizację. Z naszego badania przeprowadzonego wśród 1050 osób zarządzających flotami w firmach europejskich wynika, że w okresie pandemii 74 proc. flot wdrożyło nowe rozwiązania cyfrowe i prawie wszyscy badani – 97 proc. – zgodzili się, że ta inwestycja pomogła im w kontynuowaniu działalności, a redukcja kosztów znalazła się w pierwszej trójce kluczowych benefitów digitalizacji.

W Polsce działa 125 tys. firm zajmujących się transportem drogowym towarów, zaś najwięcej z nich stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Telematyka jest dla każdego – zarówno dla posiadaczy do 5-10 pojazdów, jak i dla firm z flotami liczącymi setki pojazdów. Pozostaje jedynie kwestia doboru odpowiednich urządzeń i funkcji. Obecnie abonament, pozwalający korzystać z rozwiązań telematycznych, zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie i w większości wypadków nie wymaga szczególnych nakładów inwestycyjnych. Sprzęt potrzebny do korzystania z telematyki można dzierżawić, a koszt całej inwestycji zwraca się w ciągu 6-9 miesięcy.

Coraz większą popularnością cieszą się bardziej zaawansowane funkcjonalności takie jak zarządzanie obsługą zleceń, narzędzia wspierające doskonalenie stylu jazdy czy telematyka wideo. Wszystko to dotyczy także przewozów o międzynarodowym charakterze – usprawnia to działalność co najmniej 38 tys. polskich firm transportowych, posiadających licencję wspólnotową.

Przed nami elektryfikacja flot...

Jest to raczej ewolucja niż rewolucja, choć floty lekkie, zwłaszcza te realizujące dostawy w obrębie ostatniej mili, podjęły to wyzwanie i elektryfikują się szybko i sprawnie. Wyzwaniem jest rozwój infrastruktury do ładowania i jakość sieci energetycznych, nadal wysoki koszt początkowy zakupu auta elektrycznego i wciąż niewystarczający system zachęt finansowych i regulacji prawnych (dofinansowania, strefy czystego transportu). Funkcjonalności systemu Webfleet pozwalają płynnie zarządzać flotą elektryczną, spalinową i mieszaną, a klienci sami mogą generować odpowiednie raporty dla własnej floty, co pozwala na optymalne oszacowanie potrzeb i możliwości oraz wsparcia w podejmowaniu strategicznych decyzji.

W systemie Webfleet parametry takie jak zasięg czy zadania dla kierowców są przedstawione w jednym miejscu dla każdego pojazdu z osobna, niezależnie od tego czy jest to auto elektryczne czy spalinowe. Dodatkowo można kontrolować stan naładowania akumulatorów, mieć dostęp do wielu przydatnych informacji w czasie rzeczywistym i na bieżąco optymalizować koszty.

Zarządzanie flotą elektryczną wymaga nieco innych algorytmów i planowania pracy w oparciu o specyficzne parametry, takie jak pozostały zasięg jazdy, lokalizacja punktów ładowania, czas i koszty związane z procesem ładowania. Klienci Webfleet mają dostęp do kompleksowego zestawu narzędzi, dzięki którym mogą kontrolować stan baterii i planować ładowania, optymalizować trasy uwzględniając zasięg i punkty ładowania, analizować zużycie energii na poszczególnych trasach i możliwości odzyskiwania energii. Webfleet wspiera firmy także w optymalizacji wykorzystania ładowarek i infrastruktury.

Dziękujemy za rozmowę.
_____________________________


Webfleet Solutions Poland jest największym europejskim dostawcą rozwiązań do zarządzania flotami pojazdów.