WV ID. BUZZ AD czyli autonomiczna jazda przyszłości
Pierwszym użytkownikiem autonomicznego ID.BUZZ AD będzie firma MOIA

WV ID. BUZZ AD czyli autonomiczna jazda przyszłości

Elektryczny model ID.BUZZ AD będzie pierwszym tego typu pojazdem w Grupie Volkswagen z funkcją jazdy autonomicznej. Komercyjne wykorzystanie tego typu pojazdów zaplanowane od roku 2025 – pierwszym użytkownikiem autonomicznego ID.BUZZ AD będzie firma MOIA.


Volkswagen Samochody Dostawcze opracowuje pojazdy, w których wykorzystywany będzie system samojezdny Argo (SDS). Pojazdy te bazują na w pełni elektrycznym modelu ID. BUZZ, który będzie miał swoją światową premierę w przyszłym roku, a autonomiczny transport ludzi i towarów tym modelem możliwy będzie w roku 2025.

Volkswagen
Prace rozwojowe nad pierwszym autonomicznym prototypem bazującym na modelu ID.BUZZ już teraz nabierają intensywności


Jeszcze tego lata, w bazie doświadczalnej w pobliżu Portu Lotniczego Monachium, odbędą się pierwsze jazdy testowe tego samochodu. To milowy kamień marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Jest pięć stopni automatyzacji jazdy, a stopień czwarty to poziom wysoki – kierowca nie musi wtedy kierować pojazdem, który porusza się i wykonuje manewry samodzielnie. Samochód ma urządzenia do ręcznego kierowania (np. kierownicę, joystick lub wolant), ale wykorzystywane są one tylko na życzenie kierowcy „chcącego samemu poprowadzić”. Poza tym i poza wyjątkowymi sytuacjami, jak bardzo złe warunki pogodowe (np. intensywna śnieżyca), samochód sam doskonale radzi sobie na drodze. Nawet jeżeli kierowca zignoruje sygnały, że w złych warunkach ma przejąć prowadzenie, samochód samodzielnie, bezpiecznie się zatrzyma na poboczu. Kolejny stopień – piąty – przewiduje już tylko pojazdy w pełni autonomiczne, w których nie ma nawet przyrządów do kierowania.

Volkswagen
Imponujące i przestronne wnętrze ID.BUZZ AD


By rozwijać technikę jazdy autonomicznej w elektrycznym modelu ID.BUZZ AD, Volkswagen utworzył nowy dział i nawiązał partnerstwo z firmą Argo AI, amerykańską spółką technologiczną rozwijającą platformy i systemy jazdy autonomicznej. Już w pierwszych miesiącach tego roku, system jazdy autonomicznej Argo został zaimplementowany do prototypu Volkswagena i rozpoczęły się jego testy.

Zarówno Volkswagen Samochody Dostawcze, jak i Argo AI, w pracach rozwojowych skupiają się na precyzyjnym wykorzystaniu kombinacji sygnałów pochodzących z lidarów, radarów i kamer, co w przypadku jazdy autonomicznej jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Argo AI zaprezentowało niedawno nowy lidar umożliwiający „widzenie” obiektów położonych nawet 400 metrów dalej. Opatentowany przez Argo AI lidar jest w stanie wykryć najmniejszą cząstkę światła – pojedynczy proton - co jest kluczem do rozpoznawania obiektów o niskim współczynniku odbicia światła.

Volkswagen
Komercyjna wersja ID. BUZZ AD


Zarysowano również konkretne plany komercyjnego wykorzystania tej technologii przyszłości przez dostawców usług transportowych. Spółka-córka Grupy Volkswagen MOIA, już w roku 2025 będzie pierwszym podmiotem wykorzystującym w swej pracy jeżdżące samodzielnie ID. BUZZ AD.
- MOIA ma bogate doświadczenie w zakresie usług mobilności i zarządzania flotą. W bardzo krótkim czasie zbudowaliśmy największą w Europie sieć usług przewozowych, tzw. ride-poolingu, dając w ten sposób możliwość przemieszczania się milionom pasażerów. To doświadczenie wnosimy teraz do współpracy z Volkswagen Samochody Dostawcze i z Argo AI. Pierwszym miastem, w którym dostępna będzie usługa ride-poolingu w autonomicznym ID. BUZZ AD, będzie Hamburg – mówi Robert Heinrich, dyrektor zarządzający MOIA.