W strefie luksusu Rolls-Royca Cullinana
Rolls-Royce Cullinan Black Badge
06.05.2021

W strefie luksusu Rolls-Royca Cullinana

Rolls-Royce Cullinan, najdroższy, najbardziej luksusowy, naj… naj…SUV świata, z silnikiem V12 o mocy 600 KM. Auto, a raczej komfortowy buldożer o masie 2 690 kg rozpędza się do 100 km/godz w 5,2 sekundy. Cena przyprawia o zawrót głowy: 394 625 Euro netto a mimo to model ten jest najchętniej kupowanym Rolls-Roycem na świecie.


Jest piękny, luksusowy, potężny i bezpieczny. Dodatkowo, zgodnie z wizją konstruktorów ma być pojazdem bardzo uniwersalnym, co potwierdza seryjny napęd na cztery koła, duży prześwit podwozia (zwiększony o 40 mm) i wzmocnione zawieszenie.

Rolls-Royce
Cullinan to pierwszy Rolls-Royce z napędem na wszystkie koła


Jazda Cullinanem, to prawdziwa przyjemność. Do luksusowego wnętrza zapraszają szeroko otwierające się drzwi z obu stron kabiny zaś po zajęciu miejsca w wygodnych fotelach wystarczy wcisnąć przycisk, który aktywuje funkcję masażu. Spoglądając w górę przez panoramiczny szyberdach możemy delektować się widokiem nieba zaś muzyka dobiegająca z 18 głośników sprawia wrażenie obecności w sali koncertowej.

Ruszamy w drogę

Całkowicie aluminiowe nadwozie Cullinana Black Badge, które mierzy 5,4 m długości, 2 m szerokości i 1,8 m wysokości, z charakterystycznym zdobieniem maski Spirit of Ecstasy prezentuje się imponująco. Sadowiąc się za kierownicą można poczuć się jak w kokpicie statku kosmicznego, wyposażonego w systemy i narzędzia najbardziej zaawansowanych technologii.

Rolls-Royce
Przejrzysty kokpit wyposażony w najnowszy sprzęt i technologie bezpieczeństwa


W wersji Cullinan kierowca ma do dyspozycji m.in.: noktowizor i asystenta widzenia, w tym ostrzeganie przed dzikimi zwierzętami i pieszymi; asystenta czujności; system 4 kamer z widokiem panoramicznym, widocznością dookoła i widokiem helikoptera; aktywny tempomat; ostrzeżenie przed kolizją; ostrzeżenie o ruchu poprzecznym, o opuszczeniu i zmianie pasa ruchu; wyświetlacz head-up 7x3 o wysokiej rozdzielczości, hotspot Wi-Fi i oczywiście najnowsze systemy nawigacji i rozrywki. Lista dostępnego dodatkowego wyposażenia jest o wiele dłuższa.

Rolls-Royce
Przycisk terenowy podnosi zawieszenie, włącza napęd na wszystkie koła i dostosowuje reakcje podczas jazdy, zapewniając optymalną stabilność i komfort podróży


Komfort jazdy tym ultra-luksusowym SUV-em podnosi samopoziomujące zawieszenie pneumatyczne, które chroni pasażerów podczas jazdy przed odczuwaniem wszelkich niedogodności, nawet w najtrudniejszym terenie. Zjeżdżając z asfaltowej szosy w szutrową drogę wystarczy wcisnąć przycisk jazdy terenowej, który automatycznie podnosi zawieszenie, włącza napęd na wszystkie koła i dostosowuje reakcje pojazdu podczas jazdy, zapewniając optymalną stabilność i komfort. W ten sposób Rolls-Royce szybko zapewnia podróżującym luksusową przygodę w terenie. Pojemny bagażnik oferuje wiele funkcji. Oprócz tradycyjnej przestrzeni na podróżne bagaże posiada również specjalny przycisk (w tym aucie wszystko uruchamia się licznymi przyciskami), którym wysuwa się zestaw dwóch dodatkowych „siedzeń piknikowych” oraz mały stolik. Zestaw ten pozwala pasażerom w przerwie podróży wygodnie usiąść na zewnątrz auta i np. podziwiać widoki, spożyć posiłek czy łowić ryby.

Rolls-Royce
Funkcjonalna część bagażowa


Masa Cullinana Black Badge sięgająca 2 690 kg domaga się potężnej dawki mocy aby sprostać wyzwaniom na różnych szlakach i drogach. Pod maską znajduje się imponujący silnik o 12 cylindrach i mocy niemal 600 KM i 900 Nm przy 1650 obr/min.

Nawet najbardziej wymagający dziennikarze motoryzacyjni są pełni podziwu dla możliwości tego modelu Rolls-Royca.

- Konstrukcja silnika jest niezwykle wyrafinowana, co przekłada się na jego cichą pracę. Wnętrze auta jest doskonale wyciszone, jedynie wydechy emitują przyjemny warkot pochodzący z dwunastu cylindrów pracujących pod maską Cullinana. W samochodzie panuje atmosfera luksusu cechująca wszystkie modele tej brytyjskiej marki, a komfort jazdy zapewnia perfekcyjne zawieszenie – skomentował Sławek Paruszewski, dziennikarz motoryzacyjny radia TOK FM i juror polskiej edycji konkursu Car of the Year.

Rolls-Royce
Drugi rząd oferuje ogromną przestrzeń i komfort jazdy


Warto dodać, że wersja Cullinan nie posiada trybu sportowego a jedynie tryb Low, który odpowiada za dynamikę układu napędowego. Ten majestatyczny SUV rozpędza się do 100 km/godz w 5,2 sekundy i może pędzić z prędkością do 250 km/godz. Kierowca nie musi operować manetką zmiany biegów (brak łopatek), gdyż 8-biegowa, automatyczna przekładnia płynnie i cicho zmienia przełożenia. Konstruktorzy Rolls-Royca wiele uwagi poświęcili bezpieczeństwu i komforcie jazdy. Trudno więc mówić o ekonomice jazdy i niskim spalaniu paliwa. Wszystko zależy od techniki i warunków drogowych. Nam udało się uzyskać średnie spalanie na poziomie 23 l na 100/km w normalnym trybie jazdy. Wątpliwości co do zasięgu studzi 100 litrowy zbiornik paliwa. Z pewnością Rolls-Royce Cullinan Black Badge stanowi potężne wyzwanie dla konkurencji w segmencie aut luksusowych.