Spokojnego nowego Iveco
Swift - nowa odsłona kultowego Suzuki
Swift zachowuje styl znany z poprzednich generacji
09.12.2023

Swift - nowa odsłona kultowego Suzuki

W czwartej odsłonie „globalny” hatchback Suzuki prezentuje się jako inteligentny samochód miejski z wyrazistym designem. Pod maską nowa, 3-cylindrowa jednostka benzynowa, o pojemności 1,2 litra. Importer zapowiada, że premiera nowego Swifta w polskich salonach sieci dilerskiej Suzuki Motor Poland planowana jest wiosną 2024 roku.

 


Od roku 2004, gdy Swift w Suzuki został tzw. modelem globalnym, jest oferowany w 169 krajach. Jego łączna sprzedaż do października 2023 przekroczyła 9 milionów sztuk. Całkowicie nowy model z rocznika 2024 oferuje nowy poziom komfortu, oszczędność oraz bezpieczeństwo.

Suzuki
Nowy Suzuki Swift

Nowa sylwetka i wnętrze

Swift zachowuje styl znany z poprzednich generacji, ale w porównaniu z parametrami wcześniejszych modeli najnowszy model przeszedł radykalne zmiany konstrukcyjne. Swift w czwartej odsłonie ma wlot powietrza do chłodnicy w kolorze fortepianowej czerni oraz charakterystyczne światła, które z przodu przypominają literę „l”. Reflektory przechodzą płynnie w zaokrąglone i poszerzone błotniki. Miękko opadająca ku tyłowi linia dachu dodaje sylwetce lekkości. Tylne lampy zespolone i szeroki tylny zderzak nadają zaś stabilnego, a jednocześnie sympatycznego wyglądu – samochód zdecydowanie wyróżnia się na drodze. Do wyboru są wersje z nadwoziem w jednym kolorze (dziewięć różnych lakierów) oraz cztery odmiany tzw. dwukolorowe (dach w innym kolorze), w tym auta wykończone z użyciem całkiem nowych lakierów Frontier Blue Pearl Metallic oraz Cool Yellow Metallic. Obydwa z wymienionych są (podobnie jak Burning Red Pearl) trójwarstwowe, co daje nie tylko większe nasycenie koloru lecz także głębię.

Suzuki
Nowy Suzuki Swift


Swift ma dwukolorową (czarno-jasnoszarą) deskę rozdzielczą i tapicerkę przednich drzwi utrzymaną w podobnej konwencji kolorystycznej (z satynowym wykończeniem oraz satynowymi akcentami w kolorze ciemnego srebra, co nadaje sportowego, dynamicznego wyglądu całej kabinie).

Na desce rozdzielczej zamontowano pojemnościowy ekran dotykowy HD, o przekątnej 9 cali. System audio-wizualny Suzuki umożliwia podłączenie smartfonów różnych systemów, a więc w zależności od posiadanego telefonu właściciel Swifta może skorzystać z Apple CarPlay lub Android Auto (przez Wi-Fi i USB). System rozpoznaje głos, odtwarza muzykę przez Bluetooth, a także wyświetla informacje o stanie pojazdu.

Suzuki
Nowy Suzuki Swift

Nowy silnik z napędem Mild Hybrid SHVS 12V

Nowa, 3-cylindrowa jednostka benzynowa, o pojemności 1,2 litra, zyskała wiele ulepszeń, żeby zagwarantować jeszcze większą oszczędność paliwa i zmniejszoną emisję spalin z wyższym momentem obrotowym przy niskich prędkościach. Silnik współpracuje z napędem SHVS, który podczas zwalniania lub hamowania przekształca energię kinetyczną w elektryczną i magazynuje ją w akumulatorze litowo-jonowym. Podczas przyspieszania silnik wspomagany jest dzięki temu dodatkowym momentem obrotowym.

System wykorzystuje moduł transmisji danych pojazdu (DCM), aby łączyć użytkowników z ich pojazdami w czasie rzeczywistym. Umożliwia skorzystanie z wygodnych funkcji za pośrednictwem aplikacji na smartfony Suzuki Connect (dotąd stosowana w najnowszej generacji Suzuki S-Cross). Dla większej wygody niektóre funkcje są dostępne także z poziomu 9-calowego ekranu na desce rozdzielczej nowego Swifta.

Suzuki
Nowy Suzuki Swift (Foto Suzuki/ mat. prasowe)


Premiera tego samochodu w polskich salonach sieci dilerskiej spółki Suzuki Motor Poland planowana jest wiosną 2024 roku. (ww)