ŠKODA KODIAQ odświeżona i z mocniejszym silnikiem
KODIAQ był pierwszym modelem ŠKODY z gamy SUV-ów
13.04.2021

ŠKODA KODIAQ odświeżona i z mocniejszym silnikiem


ŠKODA KODIAQ po blisko pięciu latach obecności na rynku doczekała się efektownej metamorfozy. Zmiany objęły zarówno design modelu jak i wprowadzenie szeregu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. W topowej wersji KODIAQ RS przeszedł nie tylko wizualną przemianę, ale także otrzymał nowy, mocniejszy benzynowy silnik TSI o mocy 245 KM. Nowa wersja KODIAQ będzie dostępna już latem 2021 roku.

KODIAQ był pierwszym modelem ŠKODY z gamy SUV-ów, który otworzył ten nowy, szybko rozwijający się segment samochodów. Potwierdzają to liczby. Do tej pory z taśm montażowych w Kvasinach w Czechach oraz w Chinach, Indiach i Rosji do końca marca 2021 roku zjechało ponad 600 000 egzemplarzy KODIAQ.

Po prawie pięciu latach od uruchomienia produkcji ŠKODA AUTO zaprezentowała KODIAQ w jeszcze bardziej udoskonalonej specyfikacji z naciskiem na podniesienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Skoda Kodiaq
Innowacyjne reflektory LED Top Matrix są dostępne po raz pierwszy w ŠKODZIE KODIAQ jako opcja w wersji wyposażenia Ambition oraz jako wyposażenie standardowe w wariantach Style, Sportline, L&K i RS

 

Przeprojektowany przód i reflektory LED Top Matrix

Odświeżony model będzie dostępny w wersjach wyposażenia Ambition i Style oraz w wariantach L&K, SPORTLINE i RS. Wersje Ambition i Style będą wyróżniały srebrne wykończenia na przednim i tylnym zderzaku, dzięki czemu jeszcze bardziej podkreślony zostanie off-roadowy charakter SUV-a. Zmodernizowany przód z podwyższoną maską i przeprojektowana, bardziej wyprostowana osłona chłodnicy wzmocnią wyrazisty wygląd modelu KODIAQ. Duży SUV czeskiej marki będzie standardowo wyposażony w reflektory LED, a także po raz pierwszy może być wyposażony w reflektory LED Top Matrix. Nowe obręcze ze stopów lekkich o średnicy do 20 cali dodatkowo podkreślą dynamiczny i wyrazisty wygląd samochodu. Specjalne koła Aero, przeprojektowane przednie i tylne zderzaki oraz nowy, połyskliwy czarny spojler tylny i wykończenia po bokach tylnej szyby zmniejszą opór powietrza.

Nowa jakość wnętrza

Po raz pierwszy w ofercie tego dużego SUV-a znajdą się ergonomiczne fotele z perforowanej skóry z elektryczną regulacją, wentylacją i funkcją masażu. Opcjonalne fotele Eco dostępne w wersjach wyposażenia Ambition i Style posiadać będą wysokiej jakości pokrowce wykonane z wegańskich materiałów pochodzących z recyklingu. System dźwiękowy Canton to kolejny opcjonalny dodatek, oferujący teraz – oprócz centralnego głośnika w desce rozdzielczej i subwoofera w bagażniku – dziesięć głośników zamiast ośmiu.

Skoda Kodiaq
ŠKODA KODIAQ oferuje wysokiej jakości wnętrze z doskonale zaaranżowanymi detalami, w tym m.in. z nowymi, kontrastowymi, szaro-czerwonymi szwami, które przebiegają poziomo na całej szerokości deski rozdzielczej; można je też znaleźć w panelach drzwi

Opcjonalny wirtualny kokpit i ulepszony Crew Protect Assist

Wirtualny kokpit z 10,25-calowym wyświetlaczem i czterema różnymi układami będzie stanowił opcję wyposażenia dla większości modeli, ale będzie standardem w KODIAQ RS. Kierowcy zarówno wersji RS, jak i SPORTLINE będą mieć do wyboru dodatkowy układ – Sport.

Skoda Kodiaq
Virtual Cockpit – cyfrowy zestaw wskaźników jest dostępny jako opcja z 10,25-calowym wyświetlaczem

Nowy silnik benzynowy w KODIAQ RS

Sportowy, topowy KODIAQ RS został nie tylko poddany wizualnej metamorfozie, ale także wyposażony w nowy silnik. Benzynowy motor 2.0 TSI pochodzi z generacji EVO Grupy Volkswagen i ma moc 245 KM, dzięki czemu jest o 5 KM mocniejszy niż silnik wysokoprężny biturbo swojego poprzednika. Jednocześnie jest o ponad 60 kg lżejszy niż TDI. Wraz z nową, 7- biegową DSG, która jest o 5,2 kg lżejsza, osiągi tego zespołu napędowego są jeszcze lepsze. Dwa inne silniki benzynowe, 1.5 TSI o mocy 150 KM i 2.0 TSI o mocy 190 KM, a także 2.0 TDI o mocy 150 KM i 147 200 KM również pochodzą z najnowszej generacji EVO Grupy Volkswagen.
Wyjątkowa ilość miejsca, jaką oferuje największy SUV ŠKODY przy długości całkowitej 4,70 m, jest szczególnie imponująca. Z opcjonalnym rozkładanym trzecim rzędem siedzeń KODIAQ może pomieścić do siedmiu osób. Alternatywnie, po złożeniu tylnych siedzeń, bagażnik może pomieścić 2065 l bagażu.

Multimedia w zasięgu ręki

Systemy Infotainment ŠKODY KODIAQ są zawsze online dzięki zintegrowanej karcie eSIM i oferują szeroki zakres funkcji. Cyfrowy asystent głosowy Laura rozumie 15 języków i może nawet przetwarzać płynnie wypowiadane zdania, w tym w języku czeskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Cyfrowe radio DAB należy do standardowego wyposażenia, a stacje radiowe online są dostępne jako opcja. Nowe aplikacje systemów Infotainment obejmują wiadomości i pogodę oraz mogą łączyć osobisty kalendarz Google z pojazdem. Smartfony można połączyć z samochodem za pomocą technologii Wireless SmartLink, Android Auto, Apple CarPlay lub MirrorLink. Usługi ŠKODA Connect umożliwiają m.in. zdalny dostęp do pojazdu za pomocą aplikacji MyŠKODA. Dzięki temu kierowca, korzystając ze smartfona, może np. zablokować i odblokować swój samochód, wyświetlić lokalizację parkingu na mapie lub aktywować funkcję Honk & Flash, aby ułatwić znalezienie pojazdu na dużym parkingu.

Skoda Kodiaq
Po raz pierwszy ŠKODA KODIAQ jest dostępna z elektrycznie regulowanymi, ergonomicznymi siedzeniami jako opcją. Fotele pokryte są perforowaną skórą, mogą być podgrzewane i wentylowane oraz posiadają funkcję masażu

Ekrany dotykowe o przekątnej do 9,2 cala

System Infotainment Bolero i system nawigacji Amundsen oferują 8-calowy ekran dotykowy, natomiast wyświetlacz najwyższej klasy systemu nawigacji Columbus ma 9,2 cala. Mapy i aktualizacje oprogramowania są instalowane bezprzewodowo. Jako opcja dostępny jest Phone Box, który ładuje smartfona indukcyjnie. Urządzenia mobilne można również podłączać i ładować za pomocą nowoczesnych gniazd USB-C; dodatkowy port USB-C w lusterku wstecznym jest dostępny w opcji dodatkowego wyposażenia. Odświeżony KODIAQ trafi do sprzedaży latem 2021 roku. Wprawdzie ŠKODA AUTO nie podała jeszcze oficjalnego cennika ale można spodziewać się, że ceny nowego KODIAQ nie będą niższe niż 110 tys. zł, gdyż z takiego poziomu zaczynają się ceny dotychczasowego modelu.