ŠKODA FABIA: kompakt bez kompleksów
Skoda Fabia IV generacji
04.05.2021

ŠKODA FABIA: kompakt bez kompleksów

Dwadzieścia dwa lata po debiucie ŠKODY FABIA czeski producent samochodów przygotował czwartą generację swojego popularnego małego samochodu. Obecnie bazuje na modułowej platformie MQB-A0 Grupy Volkswagena i jest najbardziej przestronnym samochodem w swoim segmencie, oferującym dalsze ulepszone funkcje zwiększające komfort oraz liczne zaawansowane systemy bezpieczeństwa i wspomagania.


Po raz pierwszy ŠKODA FABIA bazuje na modułowej platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen (wykorzystywana przez Seata Ibizę, VW Polo, Audi A1), co pozwoliło na jeszcze większe powiększenie wnętrza.

Skoda Fabia


Teraz, przekraczając cztery metry, przy 4108 mm, nowa FABIA jest znacznie dłuższa niż jej poprzedniczka. Bagażnik - który przy 330 l był już największy w segmencie - zyskał dodatkowe 50 l do pojemnych 380 l. Bazując na MQB-A0, nowa FABIA może się teraz pochwalić wieloma systemami wspomagania, które wcześniej były zarezerwowane dla pojazdów wyższych poziomów. W połączeniu z jeszcze sztywniejszym nadwoziem, mały samochód zapewnia bezpieczeństwo czynne i pasywne.

Skoda Fabia

Pięć silników benzynowych obecnej generacji EVO Grupy Volkswagen oferuje FABII moc od 65 KM do 150 KM. Ze współczynnikiem oporu powietrza (c d) wynoszący 0,28 FABIA jest najbardziej aerodynamicznym samochodem w swoim segmencie, który - wraz z opcjonalnym 50-litrowym zbiornikiem paliwa - pozwala na przejechanie ponad 900 km w cyklu WLTP.