Nowy Opel Granland – sportowa elegancja
Sportowa dynamika cechuje największego SUV-a Opla

Nowy Opel Granland – sportowa elegancja

Jeszcze w tym roku na rynek wejdzie kolejna wersja Opla Grandland. Jak informuje producent jest to elegancki i sportowy model z intuicyjnym sterowaniem i innowacyjnymi technologiami.


W tym największym SUV-ie niemieckiej marki zastosowano Technologię zapożyczoną z flagowej limuzyny Opla Insignii. Swoją premierę ma tu system Night Vision, który wykrywa pieszych i zwierzęta w ciemnościach z odległości do 100 metrów i ostrzega kierowcę.

Opel Grandland
Odświeżona linia nadwozia Grandlanda

Opel Vizor, czyli nowe oblicze marki

Sportowa dynamika cechowała największego SUV-a Opla od jego premiery w 2017 r. Teraz Grandland otrzymał charakterystyczne oblicze marki, czyli Opel Vizor. Odważny i wyrazisty Vizor zaostrza estetykę przodu, integrując grill, logo marki Opel i technologie, w tym wiodące w swojej klasie pikselowe reflektory IntelliLux LED, w jednolitym wizualnie elemencie. Flagowy SUV Opla został wyposażony w adaptacyjne pikselowe reflektory IntelliLux LED. 168 elementów LED — po 84 na każdy reflektor, podobnie jak w Oplu Insignii — zapewnia płynną adaptację wiązki świetlnej do warunków jazdy i otoczenia, bez oślepiania innych uczestników ruchu.

Opel Grandland
Nowe oblicze marki czyli Opel Vizor z zaostrzonym przodem

Moduły LED pod wąskim kloszem lampy głównej tworzą trzyrzędową matrycę, włączając się i wyłączając w zależności od potrzeb:
•W trybie świateł mijania dolny rząd pikseli dostosowuje kształt wiązki do promienia zakrętu.
•Granica światła jest wyraźnie zaznaczona, a dynamicznie zapalane i gaszone piksele zapewniają optymalny zasięg.
•Funkcja matrycowa środkowego i górnego rzędu umożliwia precyzyjne „wycinanie” pojazdów nadjeżdżających z przeciwka w ciągu milisekund. Pozostały obszar pozostaje w pełni oświetlony główną wiązką.

Kolejną technologią w nowym Grandlandzie, która podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi, zwłaszcza po zmroku i poza miastem, jest Night Vision. Kamera termowizyjna wykrywa ludzi i zwierzęta z odległości do 100 metrów przed samochodem jako obiekty cieplejsze od ich otoczenia. Night Vision ostrzega o obecności na przykład pieszych w polu widzenia kamery i wskazuje ich położenie na 12 calowym ekranie centrum informacyjnego kierowcy.

Opel Grandland
Kokpit z dwoma charakterystycznymi ekranami

Nowy kokpit Opla

Koncepcja interfejsu użytkownika jest futurystyczna i zredukowana do niezbędnego minimum. Dwa panoramiczne ekrany w jednym module tworzą Pure Panel Opla. Ten w pełni cyfrowy, zwrócony ku kierowcy kokpit jest intuicyjny w obsłudze, z powodzeniem zastępując liczne przyciski. Dostarcza on najważniejszych informacji, wykorzystując najnowsze cyfrowe technologie.
Nowością jest również Highway Integration Assist oferowany w połączeniu z przekładnią automatyczną. Jest to zestaw różnych asystentów sprzężonych z kamerą i czujnikami radarowymi, dzięki którym jazda jest mniej stresująca.

Adaptacyjny tempomat utrzymuje odległość od pojazdu poprzedzającego dostosowaną do zaprogramowanej prędkości, a także aktywnie pozycjonuje Grandlanda pośrodku zajmowanego pasa ruchu. Prędkość jazdy jest korygowana w górę lub w dół w ślad za pojazdem poprzedzającym, ale bez przekraczania ustalonego limitu. W razie potrzeby system może także doprowadzić do całkowitego zatrzymania samochodu. Dzięki funkcji „Stop & Go” Grandland z systemem Highway Integration Assist potrafi także automatycznie wznowić jazdę, po wcześniejszym zatrzymaniu się.

Opel Grandland
Łatwa w obsłudze automatyczna przekładnia


Nowy Opel Grandland jest wyposażony także w wiele innych systemów wspomagających kierowcę, takich jak np. układ panoramicznych kamer z przodu i z tyłu, asystent automatycznego parkowania, system monitorowania martwego pola. Standardowe wyposażenie każdego Grandlanda obejmuje alarm przedkolizyjny z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego, system wykrywania pieszych, ostrzeżenie o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu, rozpoznawanie znaków drogowych, wykrywanie zmęczenia kierowcy oraz tempomat.

Opel Grandland
Nowy Opel Grandland będzie dostępny z jednostkami spalinowymi: benzynowy o mocy 130 oraz 180 KM oraz ze 130-konnym dieslem. Ponadto, w ofercie znajdą się dwie hybrydy plug-in o mocy 225 oraz 300 KM


Systemy multimedialne kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto zapewniają łączność oraz dostęp do rozrywki. W połączeniu z usługami OpelConnect najwyższa wersja systemu Multimedia Navi Pro pomaga zrelaksować się w podróży dzięki odbieranym na bieżąco informacjom o sytuacji w ruchu drogowym oraz nawigacji przewidującej, która wykorzystuje mapy aktualizowane online. Bezprzewodowa ładowarka w konsoli środkowej umożliwia ładowanie kompatybilnych smartfonów bez zbędnej plątaniny kabli.

Opel ogłosi ceny i rozpocznie przyjmowanie zamówień na nowo zaprojektowanego flagowego SUV a jeszcze latem. Pierwsze nowe Grandlandy „made in Germany”, prosto z fabryki w Eisenach, trafią do klientów jesienią.