Nowy Jeep Grand Cherokee - w nim wszystko jest większe
Jeepp Grand Cherokee model 2021
07.01.2021

Nowy Jeep Grand Cherokee - w nim wszystko jest większe

Marka Jeep zaprezentowała właśnie zupełnie nową wersję najczęściej nagradzanego w historii SUVa czyli Jeepa Grand Cherokee model 2021 w odmianie przedłużonej czyli L. Jak podkreśla producent i jak wskazuje na to sama nazwa, w tym aucie wszystko jest zauważalnie większe.

Nowy Jeep zabiera na pokład 7 osób i sporo bagażu. Nadwozie tego auta ma 5,2 metra długości, ponad 2 metry szerokości i 1,8 m wysokości. O tym, że samochód jest obszerny ("krótka" odmiana powinna pojawić się w ofercie później) świadczy także 309-centymetrowy rozstaw osi. Mimo swej wielkości auto prezentuje się znakomicie. Z zewnątrz nowy Jeep Grand Cherokee L  jest bardziej kanciasty od poprzednika – jego styliści czerpali inspiracje z koncepcyjnego Grand Wagoneera. Rzuca się w oczy atrakcyjna, szeroka atrapa chłodnicy i wąskie reflektory zamontowane tuż pod płaską maską. Tył zyskał podobny styl- światła wyraźnie zachodzą na błotniki i klapę. Mimo znacznie nowocześniejszego charakteru, nadal wygląd wyraźnie wskazuje z jaką marką mamy do czynienia.

Jeep
Na kokpicie zegary zastąpiono ekranem o przekątnej 10,3 cala, z możliwością dostosowania wyświetlanych danych do potrzeb kierowcy

Zmieniło się również obszerne wnętrze. Jest dużo eleganckie, dopracowane i nowoczesne. Kokpit jest stosunkowo prosty i uporządkowany. Główną rolę odgrywa tu wyświetlacz multimediów, który może mieć przekątną do 10,1 cala. Cyfrowe są też 10,3-calowe zegary  . Tradycyjne przyciski zarówno na kierownicy, jak i w panelu klimatyzacji czy tunelu środkowym. Dźwignię zmiany biegów zastąpiło nowoczesne pokrętło. 

W wielkiej kabinie nowego Jeepa Grand Cherokee jest dużo więcej miejsca. Za trzecim rzędem foteli znajduje się bagażnik o pojemności 484 litrów, liczonych od podłogi do sufitu. Po złożeniu ostatniego rzędu siedzeń przestrzeń ładunkowa wzrasta do 1328 litrów, a za przednimi fotelami zmieści się aż 2 400 l bagażu. Na wyposażeniu jest m.in. kamera monitorująca tylną część kabiny. Daje podgląd na to, co robią dzieciaki z tyłu, albo jak się ma przewożony w bagażniku pies.

Jeep
Kierowca ma do dyspozycji na środku konsoli 10,1-calowy ekran wbudowany w kokpit

W wersji z pneumatycznym zawieszeniem adaptacyjnym Quadra-Lift ma 21 cm prześwitu, w trybie Off-Road przestrzeń między podwoziem a podłożem rośnie do 27 cm. Grand Cherokee wciąż będzie dostępny z różnymi rodzajami napędu 4×4 znanymi z gamy marki – Quadratrac I, II oraz Quadra-Drive II z tylnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu.

Pod maską nowego Grand Cherokee pracować może 3,6-litrowy silnik V6 o mocy 290 KM, albo 5,7-litrowy Hemi V8 o mocy 357 KM. Obie te jednostki znamy z poprzedniej wersji modelu. Z czasem mają dołączyć do nich kolejne, być może z doładowanym V8 Hellcat włącznie. Z czasem w ofercie pojawi się też wersja 4xe z hybrydą plug-in, czyli ładowana z gniazdka.


Atutem Grand Cheroke jest napęd 4x4 

Nowy Jeep Grand Cheroke L wjedzie do amerykańskich salonów wiosną i w zależności od wersji ma tam kosztować między 40 a 55 tys. dolarów. Kiedy trafi do Europy tego jak narazie nie podano.(MS)